2018’de İnternet Vergisi %50 Zamlı Geliyor!


2018 yılında internet vergisi %50 zam ile bizi karşılayacak! Özel iletişim Vergisi’ne 2018 yılında %50 zam geliyor.

2018’de MTV’ye yapılacak olan %40 lık zamdan sonra diğer birimlerde yapılan artışlar da belirmeye devam ediyor. Bu zamlardan birisi de bilişim sektörüne etki eden ÖİV. Şimdiye kadar farklı alanlarda %25, %15 ve %5 lik olarak ödenen Özel İletişim Vergisi (ÖİV), 2018 yılından itibaren %7.5 olarak sabit hale getirilmiş olacak.

Güncel olarak GSM ve SMS hizmetlerinden alınan ÖİV oranı %25. Sabit telefon hatlarından alınan ÖİV ise tam olarak %15. Diğer yandan devletin en büyük ÖİV gelirini elde ettiği internet erişim hizmetindeki ÖİV ise %5 dolaylarında. Yeni yılda bütçe gelirlerini yükseltmek isteyen Maliye Bakanlığı, internet erişimindeki vergiye %50 zam yaparak bu vergi oranını %7.5’a çıkaracağını açıkladı.

Yurt dışı fiyatlarında indirim olabilir

Diğer yandan daha önce vatandaşlarının yurt dışında kullandığı internetten de vergi alan maliye, son düzenleme ile birlikte bu duruma bir son veriyor. Yeni gelecek olan düzenleme ile birlikte yurt dışı telefon görüşmeleri veya yurt dışında internet kullanımları artık KDV ve ÖİV’den muaf olmuş olacak. Bu kapsamda gsm operatörlerinin günlük 14.90tl ’ye sunduğu yurt dışı kullanım bedellerinde yaklaşık %25 civarında bir fiyat indirimi de gelebilir.

Ülkemizde uygulanan internet fiyatlarıyla ilgili aşağıda yer alan küçük anketimizi oylayarak fiyatlara karşı olan düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2018’de İnternet Vergisi %50 Zamlı Geliyor!

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend