Bitcoin Caiz midir?


İslamda Bitcoin Caiz midir?

Bitcoin; internet ortamında üretilen, üreticisi belirli bir kişi olmayan kripto para birimidir. Gerekli dijital ortam koşullarını oluşturan herkes bitcoin üretimi yapabilmektedir. Ancak dünyadaki bitcoin sayısı sınırsız değildir. Bitcoin üretim sınırı dolduğu zaman bu sanal para biriminin üretimi de sonlanacaktır. Piyasadaki üretilmiş bitcoinler üzerinden değişimler, alış ve satışlar devam edecektir.

Bitcoinin Kaynağı Nedir?

Bitcoin sanal para değerinin herhangi bir finansal kurum veya kuruluşla bağlantısı bulunmamaktadır. Tamamen üreticiler ve tüketiciler arasındaki arz ve talep ağına bağlı olarak değeri belirlenmektedir. Kaynağına ilişkin kesin bir açıklama ve bilgi mevcut değildir. Bu sanal para birimi üretimi için gerekli dijital ortama ve bilgiye sahip herkes bitcoin üretimi yapabilmektedir. Bitcoin alım satımı yapabilmek için herhangi bir aracıya ihtiyaç bulunmamaktadır. Ülkelere ait para birimleriyle bitcoin alım satımı yapılabilmektedir. Bitcoine olan güvenilirlik ve arz-talep dengesi çerçevesinde kabul görmesi bu sanal para biriminin kaynağını oluşturmaktadır. Tek bir üreticisi ya da üretimi sağlanan tek bir merkez olmadığından, genel piyasada balon olarak da nitelendirilmektedir. Bitcoin üretimine madencilik, üreten kişilere de madenci denilmektedir.

Bitcoin Güvenilir midir?

Bitcoin üretimine ilişkin, bazı devletler kaynağı ve üreticisi belirsiz bu para birimini kabul etmezken, bazıları ise bitcoinin para borsasında geçerliliğini kabul etmektedir. Bu belirsizlik bitcoine olan güvenin tam olarak sağlanamamasına sebep olmaktadır.

diyanet-bitcoin-aciklama

Bitcoin Dinen Caiz midir?

Güvenilirliği dışında Müslüman olan kesim açısından İslamiyet uygun olup olmadığı yönünde tartışmalar yaratmakta, “bitcoin caiz midir?” sorusuna yol açmaktadır. Tüm İslam camiası ortak bir karara varmamış olsa da, Diyanet İşleri Başkanlığına yöneltilen bir soru neticesinde Diyanet İşleri Başkanlığınca bitcoinin caiz olmadığı yönünde fetva verilmiştir. Sebebi ise, kaynağının belirsiz olması, aldanma ve aldatma riskinin yüksek olması, güvencesinin bulunmaması olarak açıklanmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı, sanal paranın caiz olabilmesi için kullanıcılar arasında genel kabul görmesini, arkasında devlet gibi bir gücün veya finansal bir kurumun olmasını aramaktadır. Bitcoinin ise değerinin artıp artmaması açısından belirsizlik bulunması, devlet tarafından denetiminin mümkün olmaması, bu nedenle kara para aklama gibi suç ihtiva eden işlerde kullanılabilir olması bakımından para olarak değerlendirilemeyeceği ve dinen uygun olmadığı ifade edilmiştir.

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bitcoin Caiz midir?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap
Secured By miniOrange

Send this to a friend