Bizimle iletişime geçin

Haber

Bitcoin Caiz midir?

bitcoin-caiz-midir

İslamda Bitcoin Caiz midir?

Bitcoin; internet ortamında üretilen, üreticisi belirli bir kişi olmayan kripto para birimidir. Gerekli dijital ortam koşullarını oluşturan herkes bitcoin üretimi yapabilmektedir. Ancak dünyadaki bitcoin sayısı sınırsız değildir. Bitcoin üretim sınırı dolduğu zaman bu sanal para biriminin üretimi de sonlanacaktır. Piyasadaki üretilmiş bitcoinler üzerinden değişimler, alış ve satışlar devam edecektir.

Bitcoinin Kaynağı Nedir?

Bitcoin sanal para değerinin herhangi bir finansal kurum veya kuruluşla bağlantısı bulunmamaktadır. Tamamen üreticiler ve tüketiciler arasındaki arz ve talep ağına bağlı olarak değeri belirlenmektedir. Kaynağına ilişkin kesin bir açıklama ve bilgi mevcut değildir. Bu sanal para birimi üretimi için gerekli dijital ortama ve bilgiye sahip herkes bitcoin üretimi yapabilmektedir. Bitcoin alım satımı yapabilmek için herhangi bir aracıya ihtiyaç bulunmamaktadır. Ülkelere ait para birimleriyle bitcoin alım satımı yapılabilmektedir. Bitcoine olan güvenilirlik ve arz-talep dengesi çerçevesinde kabul görmesi bu sanal para biriminin kaynağını oluşturmaktadır. Tek bir üreticisi ya da üretimi sağlanan tek bir merkez olmadığından, genel piyasada balon olarak da nitelendirilmektedir. Bitcoin üretimine madencilik, üreten kişilere de madenci denilmektedir.

Bitcoin Güvenilir midir?

Bitcoin üretimine ilişkin, bazı devletler kaynağı ve üreticisi belirsiz bu para birimini kabul etmezken, bazıları ise bitcoinin para borsasında geçerliliğini kabul etmektedir. Bu belirsizlik bitcoine olan güvenin tam olarak sağlanamamasına sebep olmaktadır.

diyanet-bitcoin-aciklama

Bitcoin Dinen Caiz midir?

Güvenilirliği dışında Müslüman olan kesim açısından İslamiyet uygun olup olmadığı yönünde tartışmalar yaratmakta, “bitcoin caiz midir?” sorusuna yol açmaktadır. Tüm İslam camiası ortak bir karara varmamış olsa da, Diyanet İşleri Başkanlığına yöneltilen bir soru neticesinde Diyanet İşleri Başkanlığınca bitcoinin caiz olmadığı yönünde fetva verilmiştir. Sebebi ise, kaynağının belirsiz olması, aldanma ve aldatma riskinin yüksek olması, güvencesinin bulunmaması olarak açıklanmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı, sanal paranın caiz olabilmesi için kullanıcılar arasında genel kabul görmesini, arkasında devlet gibi bir gücün veya finansal bir kurumun olmasını aramaktadır. Bitcoinin ise değerinin artıp artmaması açısından belirsizlik bulunması, devlet tarafından denetiminin mümkün olmaması, bu nedenle kara para aklama gibi suç ihtiva eden işlerde kullanılabilir olması bakımından para olarak değerlendirilemeyeceği ve dinen uygun olmadığı ifade edilmiştir.

 

Reklamlar
Tıkla Yorum Gönder

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber

Ali Sürmeli’den Üzücü Haber!

Usta oyuncudan son dakika üzücü haber geldi.

Oyuncu Ali Sürmeli’den üzücü haber geldi. Elazığ’lı Usta oyuncu Ali Sürmeli tedavi altına alındı.

Kurtlar Vadisi Pusu, Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz gibi fenomen dizilerde isminden söz ettiren usta oyuncu Ali Sürmeli beyin kanaması geçirdi. Acil olarak ameliyata alınan Sürmeli’nin sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

Okumaya Devam Et

Haber

Netflix Türkiye’de Tekrar 30 Gün Ücretsiz!

Uzun zamandır Netflix 30 günlük ücretsiz deneme süresini Türkiye’de uygulamadan kaldırmıştı. Sonunda beklenen haber geldi!

Netflix daha önce almış olduğu karar ile Türkiye’de 30 günlük deneme süresini kaldırmıştı. Yeni abone olanlar maalesef ilk günden itibaren ücret ödemek zorunda kalıyordu.

Netflix bugünden itibaren tekrar Türkiye’de 30 günlük deneme süresini aktif hale getirdi. Yeni abonelerin faydalanabileceği deneme süresi için daha önce kayıt olduğunuz maili tekrar kullanabilirsiniz.

Mevcut aboneler ise maalesef 30 günlük deneme süresinden faydalanamıyor. İzlemediğiniz diziler var ise, takip etmek için uygun koşulları uzun zamandır bekliyorsanız bu fırsatı kesinlikle kaçırmamalısınız.

Keyifli seyirler dileriz.

Okumaya Devam Et

Haber

Açıköğretim Yaz Okulu Sınavlarının Nasıl Yapılacağı Belli Oldu!

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Açıköğretim sınavlarının hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

acikogretim-yaz-okulu-sinavlari

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim ,İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2019-2020 Dönemi Yaz Okulu sınavlarının hangi şartlar altında yapılacağına dair duyurusunu yayınladı.

AÖF Yaz Okulu sınavlarının daha önce yapılan duyuruda 5 Eylül 2020 de yapılacağı belirtilmişti. Ancak sınavın yüz yüze mi ya da online mi gerçekleşeceğine dair herhangi bir karar verilmemişti. AÖF öğrencileri yaz okulu başvurularını yaptıktan sonra sınavın hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair yapılacak açıklamayı beklemekteydi.

Beklenen Açıklama Geldi!

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Açıköğretim sınavlarının hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Almış oldukları her kararda öğrencilerinin yanında olduğunu belirten Erdal, şu açıklamalarını şu şekilde devam ettirdi.

“Bu doğrultuda yürüttüğümüz yoğun çalışmalar sonucunda, yaz okulu sınavlarının online yapılması kararını aldık. Hepinize sağlıklı günler ve başarılar diliyorum.”

Bu açıklama ile binlerce öğrencinin gireceği AÖF yaz okulu sınavları online olarak 5 – 9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Okumaya Devam Et

İlgi Odağı İçerikler