Cep Telefonlarına Yüzde Yüz ÖTV Zammı!

Cumhurbaşkanı kararnamesi ile açıklanan yeni ötv oranı ile birlikte cep telefonlarında ödenen vergi oranı 2 katına çıkmış oldu!


otv-zammi-orani

Son açıklanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile birlikte cep telefonlarında ödenen ÖTV oranı tam 2 katına çıkmış oldu! Bu kararname ile birlikte toplam ödenen ÖTV oranı %50 ye ulaşmış oldu.

Bir çok vatandaşın tepkisini çeken zam uygulaması ile birlikte cep telefonlarının fiyatlarında ciddi miktarda artış oldu. Yeni bir telefon aldığınızda ödemeniz gereken vergi oranı %25 ten %50 oranına yükseltildi.

Cep Telefonu Alırken Hangi Vergileri Ödüyoruz?

Cep telefonu alırken telefonun ham fiyatı üzerine vergiler eklenmektedir. Eklenen vergiler hangileridir? Telefon alınırken tam 3 farklı vergiyi de birlikte ödemiş oluyoruz. TRT Bandrol Vergisi, KDV ve ÖTV. Bu vergilerin hepsi farklı oranlarda telefonun ham fiyatı üzerine eklenerek son kullanıcı ile buluşuyor.

Yeni Vergi Oranları Nasıl Uygulanacak?

Açıklanan son kararname ile birlikte 640 TL altında yer alan cep telefonları için ÖTV oranı %25 olacak. 640 TL – 1500 TL arasında yer alan cep telefonları için ÖTV oranı %40 şeklinde uygulanacak. 1500 TL üzerindeki tüm cep telefonları için ise ÖTV oranı %50 şeklinde uygulanacak.

Piyasada günümüz normal kullanım şartları göz önüne alındığında neredeyse 1500 TL altında iyi bir cep telefonu alınamayacağını düşünürsek yeni vergi oranı vatandaşların büyük bir çoğunluğunu mutsuz edecek.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cep Telefonlarına Yüzde Yüz ÖTV Zammı!

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend