CNC Nedir, Nasıl Kullanılır?


cnc-nedir-nasil-kulanilir

Çokça farklı türleri var olan CNC tezgahlarının en çok bilineni “CNC Freeze” günümüzde ufak ölçekli sanayi tesislerinde de kullanılabilmektedir.

CNC metal işlerinde güzel kolaylıklar getirmesi açısından, sanayinin hemen her alanında, acil yedek parça üretiminde de sıkça kullanılan bir üründür.

CNC üretim aşamasında bilgisayar kontrollü şeklinde çalışır. CAD yazılımları ile 3 boyutlu (3D) olarak da çizimleri yapılan teknik çıktıları, hatasız bir şekilde üretebilmek sadece bilgisayar kontrolü ile sağlanabilmektedir. Bununla birlikte insan faktörü minimum seviyede kullanıldığı için hata payı da yok denecek kadar az duruma indirgenmiştir.

“CNC Freeze” tezgahları, ürünü hareket ettirerek, servo motora bağlı iş milinin ilgili biçimlendirmeyi oluşturabilmesini sağlayan kayıt ve kızaklardan meydana gelir. Hem motora bağlı iş mili, hem de kayıt ve kızaklar bilgisayar kontrolünde hareket ederek, oldukça hızlı bir şekilde verinin materyal üzerine işlenmesini sağlar.

Metal işleme ve kesim imalatında hatasız kesim, insan eliyle neredeyse imkansız bir iştir. Klasik kesim tezgahlarında gönye ile ölçülen ve insan eliyle idare edilen kızak ve miller ile yapılan işlem, kesinlikle hatalara meydan vermektedir. Bunun yerine CNC Metal biçimlendirme işlemlerinde sıfır hata ile sektörün ana üretim birimlerinden biri olmuştur.

Bir “CNC Freeze” tezgahı ile şekillendirilmeyecek herhangi bir madde yoktur. Değişken şekillendirme milleri ile pek çok farklı üretim tipine göre bir makineye dönüşebilen CNC üretim tesislerinde yalnızca prototip oluşturmak için değil, üretim için de fazlaca kullanılmaktadır. Hatta yalnızca bu makine ile üretim yapılabilmektedir desek de yanılmış olmayız.

Tabii ki CNC Metal işlemlerinde çok fazla meydana gelen iş kazalarını da minimize etmiştir. Kullanım klavuzuna uygun şekilde kullanılan “CNC Freeze” tezgahlarında iş kazası olasılığı sıfıra yakın ve yok derecesindedir.

Elbette CNC üretim hattının maksimum bir hızla çalışmasını sağladığı için de vazgeçilemez bir unsur olduğu kabul edilebilir. Böylece üretim kapasitesi artmakta, çok kısa zamanda mükemmele yakın ürünler ortaya çıkarılabilmektedir.

Örneklerle CNC Kesimler

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CNC Nedir, Nasıl Kullanılır?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend