Bizimle iletişime geçin

Haber

CNC Nedir, Nasıl Kullanılır?

cnc-nedir-nasil-kulanilir

Çokça farklı türleri var olan CNC tezgahlarının en çok bilineni “CNC Freeze” günümüzde ufak ölçekli sanayi tesislerinde de kullanılabilmektedir.

CNC metal işlerinde güzel kolaylıklar getirmesi açısından, sanayinin hemen her alanında, acil yedek parça üretiminde de sıkça kullanılan bir üründür.

CNC üretim aşamasında bilgisayar kontrollü şeklinde çalışır. CAD yazılımları ile 3 boyutlu (3D) olarak da çizimleri yapılan teknik çıktıları, hatasız bir şekilde üretebilmek sadece bilgisayar kontrolü ile sağlanabilmektedir. Bununla birlikte insan faktörü minimum seviyede kullanıldığı için hata payı da yok denecek kadar az duruma indirgenmiştir.

“CNC Freeze” tezgahları, ürünü hareket ettirerek, servo motora bağlı iş milinin ilgili biçimlendirmeyi oluşturabilmesini sağlayan kayıt ve kızaklardan meydana gelir. Hem motora bağlı iş mili, hem de kayıt ve kızaklar bilgisayar kontrolünde hareket ederek, oldukça hızlı bir şekilde verinin materyal üzerine işlenmesini sağlar.

Metal işleme ve kesim imalatında hatasız kesim, insan eliyle neredeyse imkansız bir iştir. Klasik kesim tezgahlarında gönye ile ölçülen ve insan eliyle idare edilen kızak ve miller ile yapılan işlem, kesinlikle hatalara meydan vermektedir. Bunun yerine CNC Metal biçimlendirme işlemlerinde sıfır hata ile sektörün ana üretim birimlerinden biri olmuştur.

Bir “CNC Freeze” tezgahı ile şekillendirilmeyecek herhangi bir madde yoktur. Değişken şekillendirme milleri ile pek çok farklı üretim tipine göre bir makineye dönüşebilen CNC üretim tesislerinde yalnızca prototip oluşturmak için değil, üretim için de fazlaca kullanılmaktadır. Hatta yalnızca bu makine ile üretim yapılabilmektedir desek de yanılmış olmayız.

Tabii ki CNC Metal işlemlerinde çok fazla meydana gelen iş kazalarını da minimize etmiştir. Kullanım klavuzuna uygun şekilde kullanılan “CNC Freeze” tezgahlarında iş kazası olasılığı sıfıra yakın ve yok derecesindedir.

Elbette CNC üretim hattının maksimum bir hızla çalışmasını sağladığı için de vazgeçilemez bir unsur olduğu kabul edilebilir. Böylece üretim kapasitesi artmakta, çok kısa zamanda mükemmele yakın ürünler ortaya çıkarılabilmektedir.

Örneklerle CNC Kesimler

Reklamlar
Tıkla Yorum Gönder

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Akismet tarafından spamlara karşı korunmaktadır. Yorumlarınızın nasıl işlendiğini öğrenin.

Haber

Netflix Türkiye’de Tekrar 30 Gün Ücretsiz!

Uzun zamandır Netflix 30 günlük ücretsiz deneme süresini Türkiye’de uygulamadan kaldırmıştı. Sonunda beklenen haber geldi!

Netflix daha önce almış olduğu karar ile Türkiye’de 30 günlük deneme süresini kaldırmıştı. Yeni abone olanlar maalesef ilk günden itibaren ücret ödemek zorunda kalıyordu.

Netflix bugünden itibaren tekrar Türkiye’de 30 günlük deneme süresini aktif hale getirdi. Yeni abonelerin faydalanabileceği deneme süresi için daha önce kayıt olduğunuz maili tekrar kullanabilirsiniz.

Mevcut aboneler ise maalesef 30 günlük deneme süresinden faydalanamıyor. İzlemediğiniz diziler var ise, takip etmek için uygun koşulları uzun zamandır bekliyorsanız bu fırsatı kesinlikle kaçırmamalısınız.

Keyifli seyirler dileriz.

Okumaya Devam Et

Haber

Açıköğretim Yaz Okulu Sınavlarının Nasıl Yapılacağı Belli Oldu!

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Açıköğretim sınavlarının hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

acikogretim-yaz-okulu-sinavlari

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim ,İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2019-2020 Dönemi Yaz Okulu sınavlarının hangi şartlar altında yapılacağına dair duyurusunu yayınladı.

AÖF Yaz Okulu sınavlarının daha önce yapılan duyuruda 5 Eylül 2020 de yapılacağı belirtilmişti. Ancak sınavın yüz yüze mi ya da online mi gerçekleşeceğine dair herhangi bir karar verilmemişti. AÖF öğrencileri yaz okulu başvurularını yaptıktan sonra sınavın hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair yapılacak açıklamayı beklemekteydi.

Beklenen Açıklama Geldi!

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Açıköğretim sınavlarının hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Almış oldukları her kararda öğrencilerinin yanında olduğunu belirten Erdal, şu açıklamalarını şu şekilde devam ettirdi.

“Bu doğrultuda yürüttüğümüz yoğun çalışmalar sonucunda, yaz okulu sınavlarının online yapılması kararını aldık. Hepinize sağlıklı günler ve başarılar diliyorum.”

Bu açıklama ile binlerce öğrencinin gireceği AÖF yaz okulu sınavları online olarak 5 – 9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Okumaya Devam Et

Haber

Vodafone Hediye Çarkı Ekstra İnternet Kazanma İpucu

Hediye çarkından çıkan internet veya hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme ipucunu paylaşıyoruz.

vodafone-hediye-carki-ekstra-internet

Hediye internet paketi kazanma ipucu. Vodafone aboneleri her hafta pazartesi gününden itibaren hediye çarkı çevirme hakkı kazanıyor. Hediye çarkından çıkan internet veya hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme ipucunu paylaşıyoruz.

Hediye Çarkı İnternet Paketleri

Vodafone aboneleri her hafta Hediye Çarkından çeşitli miktarlarda hediye internet veya indirim kuponları kazanmaktadır. İnternet paketi yetmeyenlerin imdadına yetişen hediye internet paketleri en çok talep edilenler arasında yer alıyor. Paylaşacağımız ipucu ile verilen hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Ekstra İnternet İpucu

Bilindiği üzere Vodafone hediye çarkı her hafta pazartesi gününden itibaren yeniden çevrilebiliyor. Hediyesini almak isteyen kullanıcılar çarkı çevirdiklerinde bazen sunucunun aşırı yoğunluğundan hata alabiliyor ve çarkı çeviremiyor. Bu yoğunluğu yakalayıp sunucunun hata verdiği zamanlarda çevirdiğimizde Vodafone birkaç dakika içerisinde çarkı çeviremediğimiz için günlük ekstra hediye internet paketi tanımlıyor.

Ekstra hediye internet paketi şansını yakalayabilmek için sunucunun yoğun olduğu zamana denk gelmek lazım. Sunucu ise genellikle kullanıcıların pazartesi gününün ilk saat veya dakikalarından yani gece 00:00 dan sonraki dakikalarda veya pazartesi sabahında yoğunlaşabiliyor. Bu yoğunluğa denk geldiğinizde tavsiyemiz çarkı tekrar çevirmeyin ve birkaç dakika bekleyin. Vodafone çarkı çeviremediğiniz için size ekstra günlük internet paketi tanımlayacaktır. Sonrasına ise istediğiniz zaman tekrar çarkı çevirip hediyenizi alabilirsiniz.

Şansınız bol olsun. 🙂

Okumaya Devam Et

İlgi Odağı İçerikler