Facebook Yorumu Yüzünden İdamlık Oldu!


Facebook’ta küfür içeren yorum yapması nedeniyle bir kişiye idam cezası verildi.

Pakistanlı Taimoor Raza (30) isimli kişi, cep telefonundan dine karşıtı hakaret ve nefret söylemleri barındıran yorumundan dolayı idam cezası ile cezalandırıldığını açıklayan savcı, Raza’ nın terörle mücadele departmanından olduğunu belirledikleri Muhammad Usman isimli şahıs Facebook üzerinden mezhep söylemlerine karıştığı ve peygamberi küçümseyen cümleler kullandığını tespit ettiklerini söyledi.

Yalnızca mezhep kökenli hakaret olarak sınırlandırıldığını ve cezasının maksimum iki yıl olarak verildiğini açıklayan savcı, sonradan suçlamaya “peygamberi küçümseme” suçunun da eklendiğini belirtti. Pakistan Yüksek Mahkemesi’ ne ve Yargıtay’ a giderek itirazda bulunma hakkı olsa da Raza’ nın maalesef sonuç elde etmesinin ise çok zor olduğu belirtiliyor.

Raza’ya verilen idam cezasını öğrenmiş olmaktan ötürü çok üzüldüklerini belirten Facebook sözcüsü, bu açıklamayı yaptı: Pakistan ’da bir Facebook paylaşımı nedeniyle verilen idam cezasından dolayı çok derin bir üzüntü ve endişe içerisindeyiz. Facebook, sahip olduğu güçlü sistem ve araçlarıyla şahısların bilgilerini koruma altına almaktadır ve hükumete herhangi kullanıcının bilgilerine doğrudan ulaşım imkânı sunmamaktadır. Kullanıcılarımızı gereksiz veya aşırı hükumet yaptırımlarına karşı korumaya devam edeceğiz.”

Diğer yandan Pakistan Başbakanı “Navaz Şerif”, bu ay başında sosyal medya üzerinden küfür ve argo söylemler içeren içeriklerin paylaşılmasını yasaklamış ve ilgili sitelerin kendi hükumetiyle iş birliğini reddetmesi halinde bu sitelere erişimin engellenebileceğini açıklamıştı.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Vay arkadaş idam cezasının sebebindeki naylonluğa bakın. Her zaman söylerim bir devlet halkından korkmuyor ve üstünse ne o ülkeden ne de o halktan bir b.k olmaz.

Facebook Yorumu Yüzünden İdamlık Oldu!

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap
Secured By miniOrange

Send this to a friend