Freelancer nedir? Nasıl Freelancer Olunur?


freelancer-nedir-nasil-olunur

İnsanların tüketme miktarı arttıkça tüketimi karşılamak adına sürekli yeni iş kolları oluşmaktadır. Freelance terimi de son yıllarda çalışma hayatında sıkça duyduğumuz terimlerden birisi.

Freelance teriminin kelime anlamı olarak birebir Türkçe karşılığı “serbest”. Yani herhangi bir yerde gördüğünüz Freelance çalışma arkadaşları aranıyor ilanını gördüğünüzde, ilanın sahibi iş yeri sürekli bir çalışan değil sadece ihtiyaç ve iş olduğunda çalışmak üzere eleman aranmaktadır.

Freelancer Olarak Düzenli Gelir Elde Edilebilir mi?

Serbest zamanlı olarak çalışmak her ne kadar kulağa hoş gelse de kendine göre sıkıntı ve problemleri de yok diyemeyiz. Örneğin; serbest zamanlı çalışma ile sadece iş olduğunda çalışabilme ne zaman ne kadar kazanabileceğinizi tam olarak kestirememenizin nedenidir.

Peki freelance çalışma ile geçimimi sağlayabilir miyim? Evet sağlayabilirsiniz. Fakat bu yönde sürekli araştırmalar yapmalı, tüm iş fırsatlarını incelemeli, hızlı ve pratik olunmalı. İşini aldığınız herhangi bir müşterinin istediği işi zamanında ve tam istediği gibi teslim ederseniz müşteri daha sonraki işlerinde tereddütsüz sizi seçecektir ve tanıdıklarına tavsiye etmekten de geri kalmayacaktır. Bu sayede siz de zamanla sürekli yeni iş fırsatları aramak yerine kendi sabit müşteri portföyünüzü oluşturabilirsiniz.

Freelance İmkanları Çok Geniş!

Ülkemizde son yıllarda freelance çalışmanın önemini anlayan girişimciler çeşitli platformların altyapısını hazırladı ve bu yönde ilerledi. Bu sayede artık Freelance çalışmak isteyenler kolayca müşteri bulabilir pozisyona geldi.

Freelance iş bulma denildiğinde aklımıza gelen ilk üç site sırasıyla Armut.com, BiOnluk.com ve SadeceOn.com Üç sitede de işinize uygun ilan vermenin yanında verilen ilanlara teklifler de verilebiliyor. İsterseniz gelin bu siteleri biraz detaylı inceleyelim.

Armut.com

İlan vermek için ve verilen ilanlara teklif verebilmek için öncelikle üye olmanız gerekiyor. Üye olduktan sonra freelance çalışan arıyorsanız işinizi belirtiyorsunuz ve verebileceğiniz miktarı belirtip ilanınıza gelecek olan teklifleri bekliyorsunuz. Verilen ilanlara teklif verebilmek için kayıt olduktan sonra profilinizi oluşturmalı ve yapabileceğiniz işleri belirtmelisiniz. Yapabileceğiniz işleri sistemden seçerken herhangi bir onay gerekmemektedir. Yani yapabileceğiniz hemen her işi profilinize ekleyebilirsiniz. İlanlara teklif vermek ücretli. Her ilanın kendine göre teklif ücreti farklı olabiliyor. Teklif verdikten sonra ilan sahibini ikna etmek sizin yeteneğinize kalıyor.

Belirtmeden geçmeyelim daha çok teklifi daha uygun miktarlara vermek istiyorsanız freelance çalışanlar arasındaki sıralamanızı yükseltmelisiniz. Sıralamanızı nasıl yükseltebileceğiniz ve diğer freelancerlardan önce nasıl ilanlardan haberdar olabileceğiniz ayrıntılı şekilde anlatılmış. İşi tamamladıktan sonra belirtilen komisyon oranı düşüldükten sonra para hesabınıza aktarılıyor. Hemen armut.com’un imkanlarından faydalanmak isterseniz kullanıcı oluşturmak için tıklayabilirsiniz.

BiOnluk.com

Bu sistemde de yine ilan verebilmek ve verilen ilanlara teklif sunabilmek için öncelikle kayıt olup ve profil oluşturmanız gerekmektedir. Armut.com dan ayrılan tarafı ilanlara teklif sunarken herhangi bir ücret vermiyorsunuz. Ancak burada kesilen komisyon oranları biraz daha fazla. Ayrıca bionluk.com da profil oluştururken yapabileceğiniz işleri önce onaylatmanız gerekmektedir. Yani yapabileceğiniz işi belirtip iş ile ilgili portföyünüzü sunduktan sonra site yönetiminin onaylaması gerekmektedir. Onaylandıktan sonra alakalı ilanlara teklif vermeye başlayabilirsiniz. Günde yaklaşık 500 bin kişinin ziyaret edip iş aradığı ve iş verdiği bir platform olduğunu belirtmeden de geçmeyelim. Hemen bionluk.com’un imkanlarından faydalanmak isterseniz kullanıcı oluşturmak için tıklayabilirsiniz.

SadeceOn.com

İsminden de anlaşılacağı üzere bionluk ile aynı mantığa sahip ve birazda kopyalaması diyebiliriz. Bionluktan farklı olarak bulamayacağınız işleri de bulabilirsiniz. Belirttiğimiz üzere bionluk her işe onay vermiyor. Bionluktan veremediğiniz ilanları burada verebilirsiniz. Örneğin sosyal medya takipçi satışı ile ilgili işlerinizi sadeceon.com da yapabilirsiniz. Hemen sadeceon.com’un imkanlarından faydalanmak isterseniz kullanıcı oluşturmak için tıklayabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Freelancer nedir? Nasıl Freelancer Olunur?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend