Google Play Müzik ve Yotube Red Birleşiyor!


Google, Google Play Müzik ve YouTube Red birleşiyor, Play Music ve Youtube Red uygulamaları birleştirme kararı alındı

Google, hem video platformu olan YouTube, hem de mobil yayıncılık platformu olan Play üzerinden kullanıcılarını müzik ile buluşturuyor. İki platform hemen herşey olarak birbirinden çok farklı fakat işlevleri ortak.

YouTube video platformu olarak ortaya çıktı. Fakat çok popüler bir müzik dinleme platformuna dönüştü, klipler de işin cabası. Hatta öyle ki birçoğumuz müzikleri YouTube üzerinden dinlemeye başladık ve ekranı kapatınca da müziğin çalmaya devam etmesini istedik. Sonrasında müzikleri bir araya toplayan YouTube Music hizmeti ile kullanıcılarını memnun etmeye çalıştı.

Bunu reklamların yer almadığı videoları, müzikleri yerel diskinize indirerek, mobil internetinizi tüketmeden izleme, dinleme imkanı sunan ve ücretli olan YouTube Red aboneliği takip etti. Hemen belirtmeden geçmeyelim YouTube Red şimdilik maalesef ülkemizde kullanılamıyor. Çoğu kullanıcı YouTube’u reklamlı ve ücretsiz kullanmayı sürdürüyor, fakat bunun yanında Red seçeneği de gelişimini sürdürüyor.

Google’ın diğer güçlü yatırımı ise malum Android işletim sistemi ile mobil teknolojiler. Bakıldığında aynı şirketin iki farklı hizmeti de müzik erişimi sunuyor. Fakat rakipler odaklı ve güçlü, iTunes, Spotify, Deezer ve daha niceleri bu işe odaklılar. Google ise müzik alanında geri planda kaldığını görmüş olacak ki bu iki farklı platformu birleştirme kararı aldı.

YouTube Red mi Google Play Müzik mi?

Google’ın müzik bölümü yetkilisi de bir açıklama ile yeni bir girişimi duyurdu. Daha iyi ve tek bir yerden hizmet verebilmek için YouTube Red ve Google Play Müzik servislerini birleştirme kararı aldı. Bu kapsamda söz konusu hizmetler birleştirilip kullanıcılara yeni bir yayın servisi oluşturulacak.

Ülkemizde pek kullanılmadığı için özel bir not düşelim, Google, YouTube Red alana Google Play Müzik erişimini ücretsiz sağlıyordu. Aynı şekilde Google Play Müzik’e para verenler de YouTube REd’e erişebiliyordu. Yani çifte ücretlendirme yoktu.

YouTube’un akış yayını sunan hizmetlerinden örnek vermemiz gerekirse YouTube Red, YouTube Müzik ve YouTube TV’den bahsedebiliriz. YouTube TV’nin şu anda her yerde aktif olmadığını da belirtelim.

YouTube Müzik ise herkes tarafından kullanılabiliyor fakat eğer bir YouTube Red üyesiyseniz Müzik platformunu kullanmak daha kullanışlı hale geliyor. Evet, bu yazıyı okurken kafanız karışmış olabilir ancak kendileri bu hizmetleri zamanında ayrı ayrı oluşturdu. Bu nedenle artık bir şeyleri basitleştirmenin zamanı geldi de geçiyor bile.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Google Play Müzik ve Yotube Red Birleşiyor!

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap
Secured By miniOrange

Send this to a friend