İkili Sohbetlerde En Sık Yapılan Hatalar


ikili-iliskilerde-en-cok-yapilan-hatalar

İkili sohbet sırasında en çok yapılan hatalar Kadın erkek ilişkilerinde çok sık yapılan hatalar. Hangi hataları yapmaktan vazgeçmeliyiz?

İnsanlar gün için pek çok kişiyle, isteyerek veya farkında bile olmadan iletişim kurmaktadırlar. Bu bilinçsiz iletişimin dışında da birbirleriyle konuşmak, deneyim paylaşmak, bir şeyler anlatmak ve dinlemek eğilimi gösterirler. Yani çoğumuz sohbet etmekten hoşlanırız. Ancak çoğu zaman da bu sohbetler esnasında bazı hatalar yaparız. Bunların önüne geçebilmek için önce bunların farkında olmak gerekir. Bu kapsamda bilhassa ikili sohbetlerde en sık yapılan hatalar aşağıda verilmiştir.

 Karşındakini Gerçekten Dinlememek

karsidakini-dinlememek

Özellikle karşı tarafın ilgili sohbetle ilgilenmediği zamanlarda sıklıkla yaşanan bir durumdur. Kişi, karşısındakinin anlattıklarından uzaklaşarak kendi dünyasına çekilir. Kendi hayatına ait bazı noktaları gözden geçirmeye başlar veya yapması gereken sorumlulukları hatırına gelir. Bu durum sohbeti kalitesizleştirmektedir. Zira böyle bir durumda kişilerin aralarında bir iletişimin varlığından dahi söz edilemez.

 Karşındaki Kişinin Sözünü Kesmek

Pek çok kişi tarafından yapılan bir hatadır. Konuşan kişinin söylediklerine bir şeyler eklemek veya ona karşı çıkmak için sıklıkla yapılır. Ancak böyle durumlarda söyleyecek söz için kişinin konuşmasını noktalamasını beklemek yerinde bir tutum olacaktır.

 Sohbet Esnasında Nesnelerin Konumu

nesnelerin-konumu

Oldukça ayrıntı gibi görünse de oldukça önemli bir nokta sohbet sırasında bazı nesnelerin konumudur. Örneğin bir kafede iki kişi sohbet etmektedirler. Önlerinde birer fincan kahve vardır. Bu kahveleri birbirlerinin önünde değil yan taraflarında tutmaları sohbetin kalitesi için çok da iyi sonuç verecektir. Sohbet edilen kişi ile araya hiçbir engel sokmamak karşı tarafın da anlattığı ve anlatılan şeye daha iyi odaklanmasını sağlayacaktır.

 Sohbet Sırasında Kurcalanan Cep Telefonu

telefonlu-kurcalamak

Cep telefonları hepimizin vazgeçilmezlerinden biri konumundadır. Uzunca vakitler bu alet ile geçirilmektedir. İnstagram, Twitter, Facebook ve diğer sohbet mecralarından olan WhatsApp gibi uygulamalar buna sebep olan başlıca unsurlardandır. Ancak özellikle ikili sohbetler sırasında telefonların masada dahi bulundurulmaması önerilmektedir. Hele ki karşı taraf konuşurken telefon ile ilgilenilmesi anlatılanın karşı taraf tarafından değersiz görüldüğü izlenimini doğuracak olup, sohbetin kısa kesilmesine neden olacaktır. Bu yüzden biriyle sohbet ederken telefonlar ilgilenilmesi büyük bir hata olacak olup, pek çok uzman tarafından tavsiye edilmemektedir.

 Göz Teması Kurmamak

goz-temasi-kurmak

Hem konuşurken hem dinlerken en sık yapılan hatalardan biri göz teması kurmamaktır. Göz teması iletişimin de en önemli unsurlarından biridir. Dolayısıyla sohbet sırasında gözlerin kaçırılması anlatılanın güvenirliğinin sorgulanmasına sebep olmaktadır. Karşı taraf için düşünüldüğünde ise anlattığı şeyin dinlenilmediği düşüncesini doğuracaktır. Bu yüzden etkili bir sohbet için göz teması kurulmasına dikkat edilmelidir.

 Sürekli Kendinden Bahsetmek

Bazı insanlar dinlemekten çok anlatmayı sevmektedirler. Bu durum da kişinin sürekli konuşmak istemesine yol açmaktadır. Aslında konuşmak kötü bir davranış değildir. Ancak etkili bir dinleme ile kullanılmalıdır. Kişi kendisi için önemli birtakım olaylardan bahsederken sohbet ettiği kişinin onu dinlemeyip sadece konuşma sırasının kendine gelmesine beklediği sohbetler her iki taraf için de kalitesiz olacaktır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İkili Sohbetlerde En Sık Yapılan Hatalar

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend