Bizimle iletişime geçin

Haber

İkili Sohbetlerde En Sık Yapılan Hatalar

ikili-iliskilerde-en-cok-yapilan-hatalar

İkili sohbet sırasında en çok yapılan hatalar Kadın erkek ilişkilerinde çok sık yapılan hatalar. Hangi hataları yapmaktan vazgeçmeliyiz?

İnsanlar gün için pek çok kişiyle, isteyerek veya farkında bile olmadan iletişim kurmaktadırlar. Bu bilinçsiz iletişimin dışında da birbirleriyle konuşmak, deneyim paylaşmak, bir şeyler anlatmak ve dinlemek eğilimi gösterirler. Yani çoğumuz sohbet etmekten hoşlanırız. Ancak çoğu zaman da bu sohbetler esnasında bazı hatalar yaparız. Bunların önüne geçebilmek için önce bunların farkında olmak gerekir. Bu kapsamda bilhassa ikili sohbetlerde en sık yapılan hatalar aşağıda verilmiştir.

 Karşındakini Gerçekten Dinlememek

karsidakini-dinlememek

Özellikle karşı tarafın ilgili sohbetle ilgilenmediği zamanlarda sıklıkla yaşanan bir durumdur. Kişi, karşısındakinin anlattıklarından uzaklaşarak kendi dünyasına çekilir. Kendi hayatına ait bazı noktaları gözden geçirmeye başlar veya yapması gereken sorumlulukları hatırına gelir. Bu durum sohbeti kalitesizleştirmektedir. Zira böyle bir durumda kişilerin aralarında bir iletişimin varlığından dahi söz edilemez.

 Karşındaki Kişinin Sözünü Kesmek

Pek çok kişi tarafından yapılan bir hatadır. Konuşan kişinin söylediklerine bir şeyler eklemek veya ona karşı çıkmak için sıklıkla yapılır. Ancak böyle durumlarda söyleyecek söz için kişinin konuşmasını noktalamasını beklemek yerinde bir tutum olacaktır.

 Sohbet Esnasında Nesnelerin Konumu

nesnelerin-konumu

Oldukça ayrıntı gibi görünse de oldukça önemli bir nokta sohbet sırasında bazı nesnelerin konumudur. Örneğin bir kafede iki kişi sohbet etmektedirler. Önlerinde birer fincan kahve vardır. Bu kahveleri birbirlerinin önünde değil yan taraflarında tutmaları sohbetin kalitesi için çok da iyi sonuç verecektir. Sohbet edilen kişi ile araya hiçbir engel sokmamak karşı tarafın da anlattığı ve anlatılan şeye daha iyi odaklanmasını sağlayacaktır.

 Sohbet Sırasında Kurcalanan Cep Telefonu

telefonlu-kurcalamak

Cep telefonları hepimizin vazgeçilmezlerinden biri konumundadır. Uzunca vakitler bu alet ile geçirilmektedir. İnstagram, Twitter, Facebook ve diğer sohbet mecralarından olan WhatsApp gibi uygulamalar buna sebep olan başlıca unsurlardandır. Ancak özellikle ikili sohbetler sırasında telefonların masada dahi bulundurulmaması önerilmektedir. Hele ki karşı taraf konuşurken telefon ile ilgilenilmesi anlatılanın karşı taraf tarafından değersiz görüldüğü izlenimini doğuracak olup, sohbetin kısa kesilmesine neden olacaktır. Bu yüzden biriyle sohbet ederken telefonlar ilgilenilmesi büyük bir hata olacak olup, pek çok uzman tarafından tavsiye edilmemektedir.

 Göz Teması Kurmamak

goz-temasi-kurmak

Hem konuşurken hem dinlerken en sık yapılan hatalardan biri göz teması kurmamaktır. Göz teması iletişimin de en önemli unsurlarından biridir. Dolayısıyla sohbet sırasında gözlerin kaçırılması anlatılanın güvenirliğinin sorgulanmasına sebep olmaktadır. Karşı taraf için düşünüldüğünde ise anlattığı şeyin dinlenilmediği düşüncesini doğuracaktır. Bu yüzden etkili bir sohbet için göz teması kurulmasına dikkat edilmelidir.

 Sürekli Kendinden Bahsetmek

Bazı insanlar dinlemekten çok anlatmayı sevmektedirler. Bu durum da kişinin sürekli konuşmak istemesine yol açmaktadır. Aslında konuşmak kötü bir davranış değildir. Ancak etkili bir dinleme ile kullanılmalıdır. Kişi kendisi için önemli birtakım olaylardan bahsederken sohbet ettiği kişinin onu dinlemeyip sadece konuşma sırasının kendine gelmesine beklediği sohbetler her iki taraf için de kalitesiz olacaktır.

Reklamlar
Tıkla Yorum Gönder

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Akismet tarafından spamlara karşı korunmaktadır. Yorumlarınızın nasıl işlendiğini öğrenin.

Haber

Netflix Türkiye’de Tekrar 30 Gün Ücretsiz!

Uzun zamandır Netflix 30 günlük ücretsiz deneme süresini Türkiye’de uygulamadan kaldırmıştı. Sonunda beklenen haber geldi!

Netflix daha önce almış olduğu karar ile Türkiye’de 30 günlük deneme süresini kaldırmıştı. Yeni abone olanlar maalesef ilk günden itibaren ücret ödemek zorunda kalıyordu.

Netflix bugünden itibaren tekrar Türkiye’de 30 günlük deneme süresini aktif hale getirdi. Yeni abonelerin faydalanabileceği deneme süresi için daha önce kayıt olduğunuz maili tekrar kullanabilirsiniz.

Mevcut aboneler ise maalesef 30 günlük deneme süresinden faydalanamıyor. İzlemediğiniz diziler var ise, takip etmek için uygun koşulları uzun zamandır bekliyorsanız bu fırsatı kesinlikle kaçırmamalısınız.

Keyifli seyirler dileriz.

Okumaya Devam Et

Haber

Açıköğretim Yaz Okulu Sınavlarının Nasıl Yapılacağı Belli Oldu!

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Açıköğretim sınavlarının hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

acikogretim-yaz-okulu-sinavlari

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim ,İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2019-2020 Dönemi Yaz Okulu sınavlarının hangi şartlar altında yapılacağına dair duyurusunu yayınladı.

AÖF Yaz Okulu sınavlarının daha önce yapılan duyuruda 5 Eylül 2020 de yapılacağı belirtilmişti. Ancak sınavın yüz yüze mi ya da online mi gerçekleşeceğine dair herhangi bir karar verilmemişti. AÖF öğrencileri yaz okulu başvurularını yaptıktan sonra sınavın hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair yapılacak açıklamayı beklemekteydi.

Beklenen Açıklama Geldi!

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Açıköğretim sınavlarının hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Almış oldukları her kararda öğrencilerinin yanında olduğunu belirten Erdal, şu açıklamalarını şu şekilde devam ettirdi.

“Bu doğrultuda yürüttüğümüz yoğun çalışmalar sonucunda, yaz okulu sınavlarının online yapılması kararını aldık. Hepinize sağlıklı günler ve başarılar diliyorum.”

Bu açıklama ile binlerce öğrencinin gireceği AÖF yaz okulu sınavları online olarak 5 – 9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Okumaya Devam Et

Haber

Vodafone Hediye Çarkı Ekstra İnternet Kazanma İpucu

Hediye çarkından çıkan internet veya hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme ipucunu paylaşıyoruz.

vodafone-hediye-carki-ekstra-internet

Hediye internet paketi kazanma ipucu. Vodafone aboneleri her hafta pazartesi gününden itibaren hediye çarkı çevirme hakkı kazanıyor. Hediye çarkından çıkan internet veya hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme ipucunu paylaşıyoruz.

Hediye Çarkı İnternet Paketleri

Vodafone aboneleri her hafta Hediye Çarkından çeşitli miktarlarda hediye internet veya indirim kuponları kazanmaktadır. İnternet paketi yetmeyenlerin imdadına yetişen hediye internet paketleri en çok talep edilenler arasında yer alıyor. Paylaşacağımız ipucu ile verilen hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Ekstra İnternet İpucu

Bilindiği üzere Vodafone hediye çarkı her hafta pazartesi gününden itibaren yeniden çevrilebiliyor. Hediyesini almak isteyen kullanıcılar çarkı çevirdiklerinde bazen sunucunun aşırı yoğunluğundan hata alabiliyor ve çarkı çeviremiyor. Bu yoğunluğu yakalayıp sunucunun hata verdiği zamanlarda çevirdiğimizde Vodafone birkaç dakika içerisinde çarkı çeviremediğimiz için günlük ekstra hediye internet paketi tanımlıyor.

Ekstra hediye internet paketi şansını yakalayabilmek için sunucunun yoğun olduğu zamana denk gelmek lazım. Sunucu ise genellikle kullanıcıların pazartesi gününün ilk saat veya dakikalarından yani gece 00:00 dan sonraki dakikalarda veya pazartesi sabahında yoğunlaşabiliyor. Bu yoğunluğa denk geldiğinizde tavsiyemiz çarkı tekrar çevirmeyin ve birkaç dakika bekleyin. Vodafone çarkı çeviremediğiniz için size ekstra günlük internet paketi tanımlayacaktır. Sonrasına ise istediğiniz zaman tekrar çarkı çevirip hediyenizi alabilirsiniz.

Şansınız bol olsun. 🙂

Okumaya Devam Et

İlgi Odağı İçerikler