Incognito Ne Kadar Gizli?


İnternet tarayıcıları gizli mod (incognito) ile kullanıcılarına ne kadar gizlilik vadediyor? Gizli mod aslında ne kadar gizli?

İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu Google Chrome tarayıcısını kullanıyor. Ve bir çok kez Chrome’un ajan iconlu gizli moduyla karşılaşıp bu modu kullanıp takip edilmediğini, surf yaptığı sitelerin kayıt altına alınmadığını düşünür. Kısmen doğru olsa da yanılıyorsunuz . Gizli mod ile aslında sandığınız kadar gizli değiliz.

Tarayıcıların gizli modları sayesinde gezdiğiniz sitelerin geçmiş dökümüne kaydedilmemesini sağlıyorsunuz. Yani kullandığınız bilgisayarda sadece lokal olarak bir geçmişiniz tutulmuyor. Tarayıcıyı kapattığınız anda geçmiş verileri sadece bilgisayarınızdan siliniyor.

İnternete bağlandığınız servis sağlayıcısından, iş vereninizden, girdiğiniz sitelerden gizli kalmıyorsunuz! Siteler, sizin hakkınızda veri toplamak ve bilgi edinmek için çerezleri kullanırlar bu sayede size uygun önerilerde bulunurlar.

Gizli modda da çerez kullanımı aktif halde. Örneğin siz Gmail’e giriş yaptığınızda başka sekmelerde de girişinizin yapılmış olduğunu göreceksiniz veya Facebook’a giriş yaptığınızda diğer sekmelerde yer alan sitelerin beğen butonuna tıkladığınızda aktif açılmış oturumunuzun olduğunu göreceksiniz.

Büyük şirketlerin hepsi de kullanıcılar hakkında veri toplamaktan ve bunları kullanmaktan çekinmez. Yani bizlere aslında mükemmel bir özellik sunmuş görünseler de bu onların kendi amaçlarından vazgeçtiği anlamına gelmiyor.

Peki nasıl gizli kalabilirim?

Gizliliğimi nasıl biraz daha artırabilirim diyorsanız çözümünüz VPN! Evet VPN kullanımıyla sanal bir IP ile gezdiğiniz yerlerin sizin tarafınızdan ziyaret edildiğine dair bilgileri saklayabilirsiniz. Tabi burada da dikkat etmeniz gereken nokta ücretsiz yazılımlar bir yere kadar bu gizliliği sağlıyor. Premium sürüm bir yazılımla istediğiniz seviyede gizliliği sağlayabilirsiniz.

Gizli modların aslında pek de gizli olmadığını artık bildiğinize göre sanırım artık iş yerlerinizde, okul, cafe veya toplu internet erişimi olan yerlerde bu modda internete girdiğinizde içiniz pek de rahat olmayacak. Bizce nerede olursanız olun surf yaparken dikkatli olun!.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Incognito Ne Kadar Gizli?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend