Bizimle iletişime geçin

Haber

Incognito Ne Kadar Gizli?

ne-kadar-gizlisiniz

İnternet tarayıcıları gizli mod (incognito) ile kullanıcılarına ne kadar gizlilik vadediyor? Gizli mod aslında ne kadar gizli?

İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu Google Chrome tarayıcısını kullanıyor. Ve bir çok kez Chrome’un ajan iconlu gizli moduyla karşılaşıp bu modu kullanıp takip edilmediğini, surf yaptığı sitelerin kayıt altına alınmadığını düşünür. Kısmen doğru olsa da yanılıyorsunuz . Gizli mod ile aslında sandığınız kadar gizli değiliz.

Tarayıcıların gizli modları sayesinde gezdiğiniz sitelerin geçmiş dökümüne kaydedilmemesini sağlıyorsunuz. Yani kullandığınız bilgisayarda sadece lokal olarak bir geçmişiniz tutulmuyor. Tarayıcıyı kapattığınız anda geçmiş verileri sadece bilgisayarınızdan siliniyor.

İnternete bağlandığınız servis sağlayıcısından, iş vereninizden, girdiğiniz sitelerden gizli kalmıyorsunuz! Siteler, sizin hakkınızda veri toplamak ve bilgi edinmek için çerezleri kullanırlar bu sayede size uygun önerilerde bulunurlar.

Gizli modda da çerez kullanımı aktif halde. Örneğin siz Gmail’e giriş yaptığınızda başka sekmelerde de girişinizin yapılmış olduğunu göreceksiniz veya Facebook’a giriş yaptığınızda diğer sekmelerde yer alan sitelerin beğen butonuna tıkladığınızda aktif açılmış oturumunuzun olduğunu göreceksiniz.

Büyük şirketlerin hepsi de kullanıcılar hakkında veri toplamaktan ve bunları kullanmaktan çekinmez. Yani bizlere aslında mükemmel bir özellik sunmuş görünseler de bu onların kendi amaçlarından vazgeçtiği anlamına gelmiyor.

Peki nasıl gizli kalabilirim?

Gizliliğimi nasıl biraz daha artırabilirim diyorsanız çözümünüz VPN! Evet VPN kullanımıyla sanal bir IP ile gezdiğiniz yerlerin sizin tarafınızdan ziyaret edildiğine dair bilgileri saklayabilirsiniz. Tabi burada da dikkat etmeniz gereken nokta ücretsiz yazılımlar bir yere kadar bu gizliliği sağlıyor. Premium sürüm bir yazılımla istediğiniz seviyede gizliliği sağlayabilirsiniz.

Gizli modların aslında pek de gizli olmadığını artık bildiğinize göre sanırım artık iş yerlerinizde, okul, cafe veya toplu internet erişimi olan yerlerde bu modda internete girdiğinizde içiniz pek de rahat olmayacak. Bizce nerede olursanız olun surf yaparken dikkatli olun!.

Reklamlar
Tıkla Yorum Gönder

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Akismet tarafından spamlara karşı korunmaktadır. Yorumlarınızın nasıl işlendiğini öğrenin.

Haber

Netflix Türkiye’de Tekrar 30 Gün Ücretsiz!

Uzun zamandır Netflix 30 günlük ücretsiz deneme süresini Türkiye’de uygulamadan kaldırmıştı. Sonunda beklenen haber geldi!

Netflix daha önce almış olduğu karar ile Türkiye’de 30 günlük deneme süresini kaldırmıştı. Yeni abone olanlar maalesef ilk günden itibaren ücret ödemek zorunda kalıyordu.

Netflix bugünden itibaren tekrar Türkiye’de 30 günlük deneme süresini aktif hale getirdi. Yeni abonelerin faydalanabileceği deneme süresi için daha önce kayıt olduğunuz maili tekrar kullanabilirsiniz.

Mevcut aboneler ise maalesef 30 günlük deneme süresinden faydalanamıyor. İzlemediğiniz diziler var ise, takip etmek için uygun koşulları uzun zamandır bekliyorsanız bu fırsatı kesinlikle kaçırmamalısınız.

Keyifli seyirler dileriz.

Okumaya Devam Et

Haber

Açıköğretim Yaz Okulu Sınavlarının Nasıl Yapılacağı Belli Oldu!

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Açıköğretim sınavlarının hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

acikogretim-yaz-okulu-sinavlari

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim ,İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2019-2020 Dönemi Yaz Okulu sınavlarının hangi şartlar altında yapılacağına dair duyurusunu yayınladı.

AÖF Yaz Okulu sınavlarının daha önce yapılan duyuruda 5 Eylül 2020 de yapılacağı belirtilmişti. Ancak sınavın yüz yüze mi ya da online mi gerçekleşeceğine dair herhangi bir karar verilmemişti. AÖF öğrencileri yaz okulu başvurularını yaptıktan sonra sınavın hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair yapılacak açıklamayı beklemekteydi.

Beklenen Açıklama Geldi!

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Açıköğretim sınavlarının hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Almış oldukları her kararda öğrencilerinin yanında olduğunu belirten Erdal, şu açıklamalarını şu şekilde devam ettirdi.

“Bu doğrultuda yürüttüğümüz yoğun çalışmalar sonucunda, yaz okulu sınavlarının online yapılması kararını aldık. Hepinize sağlıklı günler ve başarılar diliyorum.”

Bu açıklama ile binlerce öğrencinin gireceği AÖF yaz okulu sınavları online olarak 5 – 9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Okumaya Devam Et

Haber

Vodafone Hediye Çarkı Ekstra İnternet Kazanma İpucu

Hediye çarkından çıkan internet veya hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme ipucunu paylaşıyoruz.

vodafone-hediye-carki-ekstra-internet

Hediye internet paketi kazanma ipucu. Vodafone aboneleri her hafta pazartesi gününden itibaren hediye çarkı çevirme hakkı kazanıyor. Hediye çarkından çıkan internet veya hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme ipucunu paylaşıyoruz.

Hediye Çarkı İnternet Paketleri

Vodafone aboneleri her hafta Hediye Çarkından çeşitli miktarlarda hediye internet veya indirim kuponları kazanmaktadır. İnternet paketi yetmeyenlerin imdadına yetişen hediye internet paketleri en çok talep edilenler arasında yer alıyor. Paylaşacağımız ipucu ile verilen hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Ekstra İnternet İpucu

Bilindiği üzere Vodafone hediye çarkı her hafta pazartesi gününden itibaren yeniden çevrilebiliyor. Hediyesini almak isteyen kullanıcılar çarkı çevirdiklerinde bazen sunucunun aşırı yoğunluğundan hata alabiliyor ve çarkı çeviremiyor. Bu yoğunluğu yakalayıp sunucunun hata verdiği zamanlarda çevirdiğimizde Vodafone birkaç dakika içerisinde çarkı çeviremediğimiz için günlük ekstra hediye internet paketi tanımlıyor.

Ekstra hediye internet paketi şansını yakalayabilmek için sunucunun yoğun olduğu zamana denk gelmek lazım. Sunucu ise genellikle kullanıcıların pazartesi gününün ilk saat veya dakikalarından yani gece 00:00 dan sonraki dakikalarda veya pazartesi sabahında yoğunlaşabiliyor. Bu yoğunluğa denk geldiğinizde tavsiyemiz çarkı tekrar çevirmeyin ve birkaç dakika bekleyin. Vodafone çarkı çeviremediğiniz için size ekstra günlük internet paketi tanımlayacaktır. Sonrasına ise istediğiniz zaman tekrar çarkı çevirip hediyenizi alabilirsiniz.

Şansınız bol olsun. 🙂

Okumaya Devam Et

İlgi Odağı İçerikler