Bizimle iletişime geçin

Haber

Incognito Ne Kadar Gizli?

ne-kadar-gizlisiniz

İnternet tarayıcıları gizli mod (incognito) ile kullanıcılarına ne kadar gizlilik vadediyor? Gizli mod aslında ne kadar gizli?

İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu Google Chrome tarayıcısını kullanıyor. Ve bir çok kez Chrome’un ajan iconlu gizli moduyla karşılaşıp bu modu kullanıp takip edilmediğini, surf yaptığı sitelerin kayıt altına alınmadığını düşünür. Kısmen doğru olsa da yanılıyorsunuz . Gizli mod ile aslında sandığınız kadar gizli değiliz.

Tarayıcıların gizli modları sayesinde gezdiğiniz sitelerin geçmiş dökümüne kaydedilmemesini sağlıyorsunuz. Yani kullandığınız bilgisayarda sadece lokal olarak bir geçmişiniz tutulmuyor. Tarayıcıyı kapattığınız anda geçmiş verileri sadece bilgisayarınızdan siliniyor.

İnternete bağlandığınız servis sağlayıcısından, iş vereninizden, girdiğiniz sitelerden gizli kalmıyorsunuz! Siteler, sizin hakkınızda veri toplamak ve bilgi edinmek için çerezleri kullanırlar bu sayede size uygun önerilerde bulunurlar.

Gizli modda da çerez kullanımı aktif halde. Örneğin siz Gmail’e giriş yaptığınızda başka sekmelerde de girişinizin yapılmış olduğunu göreceksiniz veya Facebook’a giriş yaptığınızda diğer sekmelerde yer alan sitelerin beğen butonuna tıkladığınızda aktif açılmış oturumunuzun olduğunu göreceksiniz.

Büyük şirketlerin hepsi de kullanıcılar hakkında veri toplamaktan ve bunları kullanmaktan çekinmez. Yani bizlere aslında mükemmel bir özellik sunmuş görünseler de bu onların kendi amaçlarından vazgeçtiği anlamına gelmiyor.

Peki nasıl gizli kalabilirim?

Gizliliğimi nasıl biraz daha artırabilirim diyorsanız çözümünüz VPN! Evet VPN kullanımıyla sanal bir IP ile gezdiğiniz yerlerin sizin tarafınızdan ziyaret edildiğine dair bilgileri saklayabilirsiniz. Tabi burada da dikkat etmeniz gereken nokta ücretsiz yazılımlar bir yere kadar bu gizliliği sağlıyor. Premium sürüm bir yazılımla istediğiniz seviyede gizliliği sağlayabilirsiniz.

Gizli modların aslında pek de gizli olmadığını artık bildiğinize göre sanırım artık iş yerlerinizde, okul, cafe veya toplu internet erişimi olan yerlerde bu modda internete girdiğinizde içiniz pek de rahat olmayacak. Bizce nerede olursanız olun surf yaparken dikkatli olun!.

Reklamlar
Tıkla Yorum Gönder

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber

Ali Sürmeli’den Üzücü Haber!

Usta oyuncudan son dakika üzücü haber geldi.

Oyuncu Ali Sürmeli’den üzücü haber geldi. Elazığ’lı Usta oyuncu Ali Sürmeli tedavi altına alındı.

Kurtlar Vadisi Pusu, Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz gibi fenomen dizilerde isminden söz ettiren usta oyuncu Ali Sürmeli beyin kanaması geçirdi. Acil olarak ameliyata alınan Sürmeli’nin sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

Okumaya Devam Et

Haber

Netflix Türkiye’de Tekrar 30 Gün Ücretsiz!

Uzun zamandır Netflix 30 günlük ücretsiz deneme süresini Türkiye’de uygulamadan kaldırmıştı. Sonunda beklenen haber geldi!

Netflix daha önce almış olduğu karar ile Türkiye’de 30 günlük deneme süresini kaldırmıştı. Yeni abone olanlar maalesef ilk günden itibaren ücret ödemek zorunda kalıyordu.

Netflix bugünden itibaren tekrar Türkiye’de 30 günlük deneme süresini aktif hale getirdi. Yeni abonelerin faydalanabileceği deneme süresi için daha önce kayıt olduğunuz maili tekrar kullanabilirsiniz.

Mevcut aboneler ise maalesef 30 günlük deneme süresinden faydalanamıyor. İzlemediğiniz diziler var ise, takip etmek için uygun koşulları uzun zamandır bekliyorsanız bu fırsatı kesinlikle kaçırmamalısınız.

Keyifli seyirler dileriz.

Okumaya Devam Et

Haber

Açıköğretim Yaz Okulu Sınavlarının Nasıl Yapılacağı Belli Oldu!

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Açıköğretim sınavlarının hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

acikogretim-yaz-okulu-sinavlari

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim ,İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2019-2020 Dönemi Yaz Okulu sınavlarının hangi şartlar altında yapılacağına dair duyurusunu yayınladı.

AÖF Yaz Okulu sınavlarının daha önce yapılan duyuruda 5 Eylül 2020 de yapılacağı belirtilmişti. Ancak sınavın yüz yüze mi ya da online mi gerçekleşeceğine dair herhangi bir karar verilmemişti. AÖF öğrencileri yaz okulu başvurularını yaptıktan sonra sınavın hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair yapılacak açıklamayı beklemekteydi.

Beklenen Açıklama Geldi!

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Açıköğretim sınavlarının hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Almış oldukları her kararda öğrencilerinin yanında olduğunu belirten Erdal, şu açıklamalarını şu şekilde devam ettirdi.

“Bu doğrultuda yürüttüğümüz yoğun çalışmalar sonucunda, yaz okulu sınavlarının online yapılması kararını aldık. Hepinize sağlıklı günler ve başarılar diliyorum.”

Bu açıklama ile binlerce öğrencinin gireceği AÖF yaz okulu sınavları online olarak 5 – 9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Okumaya Devam Et

İlgi Odağı İçerikler