Kişisel Gelişim İle Zaman Yönetimi


kisisel-gelisim-ile-zaman-yonetimi

Kişisel Gelişim ile Zaman Yönetimi, Zamanı Nasıl Etkin Kullanabilirim?

Zaman hepimiz için ortak bir değerdir. Tüm insanlar zaman konusunda eşit olmasına karşın herkes zamanı değerlendirme konusunda eşit değildir. İşte tam da bu nedenle başarılı ve başarısız fertler ortaya çıkmaktadır. Zaman durdurulamayan, geri döndürülemeyen ve biriktirilemeyen bir olgu olması nedeniyle mutlaka zaman yönetimine ihtiyaç vardır. Kişisel gelişim süreçlerinin en temel ve en önemlilerinden biri de zaman yönetimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Kişisel Gelişim ile Zaman Yönetimine Kimler İhtiyaç Duyar

-Zaman planlaması konusunda sorun yaşayanlar

-Zamanı yönetme konusunda problemi olanlar

-İşlerini zamanında yetiştiremeyenler

-Özel hayatında zaman sıkıntısı yaşayanlar

-Yöneticilik yapanlar

-İşletme sahipleri

 Neden Zamanı Etkili Kullanamayız

neden-zamani-etkili-kullanmaliyiz

Zamanı etkin kullanamamanın en önemli nedeni planlama eksikliğidir. Ayrıca birçoğumuz iş hayatında gereksiz prosedürler ve yazışmalara boğulup zamanı etkin kullanamadığımızın farkına bile varmayız. Görev dağılımında yanlışlıklar ve isabetsiz tercihler yapılması da zaman planlaması açısından önemli bir sorundur. Hedef belirlemede yapılan hatalar ve yetki devri yapılmaması da zamanı iyi kullanma açısından olumsuzluklara neden olur. Gereksiz ziyaretçiler ve dağınık da karşılaşılan bir başka sorundur.

 Zamanı Etkili Kullanmak İçin Neler Yapmalı

zamani-etkili-kullanmak

Her şeyden önce yarını planlamalıyız. Günlük, haftalık ve aylık iş planları yapmalıyız. Kendimize kesinlikle gerçekleştirilebilir hedefler koymalıyız ve bu hedefler kısa ve uzun vadeli olarak gruplandırılmalıdır. Beslenme alışkanlığımızı gözden geçirmeli, dinlenmek için yeterince zaman ayırmalıyız ve sağlığımıza mutlaka özen göstermeliyiz. Yetki devri yapmak ve isabetli görev paylaşımı da kesinlikle zamanı kullanma açısından fayda sağlayacaktır. Toplantılarda zaman planlamasını iyi yapmak, gereksiz ve uzun ziyaret ve ziyaretçilere çözüm bulmak da zamanı etkili kullanma açısından önemlidir. Günümüzde zamanı iyi kullanma konusunda en büyük engel de tabi ki telefon ve sosyal medya. İnternet ve sosyal medya bağımlılığı da zaman planlaması açısından engel teşkil etmektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kişisel Gelişim İle Zaman Yönetimi

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap
Secured By miniOrange

Send this to a friend