Online Eğitim Platformları Yararlı mıdır?

Online eğitim platformlarından aldığımız eğitimlerle yetkinlik kazanabilir miyiz?


online-egitim-platformlari-güvenilir-mi

Online eğitim platformları gerçekten yararlı mıdır? Çok farklı türlerde karşımıza çıkan online eğitimler işe yarıyor mu? Online eğitimler sayesinde bir konu hakkında yetkinliğe ulaşabilir miyiz?

Yapılan araştırmalar sonucunda klasik eğitimin uzaktan ya da online eğitimlere göre çok daha fazla yarar sağladığı bir çok defa kanıtlanmıştır. Peki uzaktan eğitimler hiç mi işe yaramıyor hiç mi fayda sağlamıyor? Tabi ki de fayda sağladığı yadsınamaz bir gerçek. Fakat, online eğitimlerde dikkat etmemiz gereken önemli noktalara dikkat ettiğimiz sürece. Yoksa belirli bir noktadan sonra zaman veya maddi kayıptan öteye geçemiyor maalesef.

Online eğitimlere başlamadan önce iyi bir araştırma yapabilmeliyiz. Önümüze çıkan ilk platform üzerinden hemen çalışmalara başlayıp olumsuz sonuçlarla karşılamak istemeyiz. Bu nedenle almak istediğimiz eğitimle ilgili bir çok online platform olduğunu ve verilen eğitimlerin kalite ve içeriklerini birbirleriyle karşılaştırmalıyız. Bunu nasıl yapabiliriz peki? Platformlar üzerinde yer alan eğitimlerin altına yapılan katılımcı yorumları bu noktada bizlere biraz yardımcı olabilir. Bunun haricinde platformlar üzerinde eğitimin demosu olarak ücretsiz yayınlanan videoları izlemenizi mutlaka tavsiye ediyoruz. Bu sayede katılacağınız eğitimi sunan kişinin yetkinliği, anlatım tarzının size uygunluğunu, konunun hangi seviyede anlatıldığını görebilme imkanınız olmaktadır.

Hangi Online Eğitim Platformu Güvenilirdir?

Online eğitimlere olan talep arttıkça bu imkanı sunan platform sayısı da her geçen gün artmaktadır. Ve artık bu platformların çoğu gelir sağlayabilmek adına oluşturulmaktadır. Bu sebeple olsa gerek ki bir çok eğitim platformu eğitim kalitesinden çok reklama ve görselliğe önem vermektedir. Bu konuda dikkat etmemiz gereken en önemli nokta en fazla reklam yapan platformun en kaliteli eğitim içeriğine sahip olduğu yanılgısına kapılmamaktadır.

Tüm dünyada en fazla bilinen online eğitim platformu olan Udemy ‘i ele alacak olursak bu alanda son yıllarda kendilerini çok fazla geliştirdiklerini söyleyebiliriz. Hemen her alanda olsun kendinizi geliştirebileceğiniz bir çok eğitim içeriği mevcut. Öyle ki bu platformda sizin de bir konu hakkında yetkinliğiniz ve anlatım gücünüz var ise kendi eğitim içeriklerinizi yayınlayabilir hatta bunlardan gelir dahi elde edebilirsiniz.

Udemy örneğinden devam edecek olursak buradan seçeceğimiz eğitimlerde önemli hususlardan bir tanesi eğitimin katılım ücreti. Eğitimler bu platform üzerinde genellikle indirimli olarak yayınlanır. Yılın bir çok zamanında ekstra bir indirim varmış gibi lanse edilir. Bu bir pazarlama stratejisidir. Bu sebeple tavsiyemiz indirim varmış kaçırmayayım diye endişe edip de ihtiyacımız olmayan eğitimleri de aynı anda alıp boş yere para harcamamanızdır. Emin olun yılın bir çok günün de hemen hemen aynı fiyata o eğitimi alabileceksiniz. Kısacası pazarlama oyunlarına gelmemeye dikkat ediniz.

Online eğitim platformları çok çeşitli olduğundan eğitim sonunda ulaşmak istediğiniz yetkinliğin seviyesine göre seçim yapmayı da göz ardı etmemelisiniz. Örneğin ingilizce konuşabilme becerinizi geliştirmek istiyorsanız kesinlikle videolar üzerinden ingilizcenin anlatıldığı eğitimleri tavsiye etmiyoruz. Daha aktif olarak ingilizce konuşmanızı sağlayacak olan platformları tercih etmelisiniz. İngilizce konuşabilme becerinizi geliştirmek için Cambly platformunu denemenizi tavsiye ederiz.

Özet olarak online eğitim platformlarını amacınıza göre doğru olarak seçebildikten sonra kesinlikle yararlıdır. Ancak kulaktan dolma ve araştırma yapılmadan alınan eğitimler maalesef zaman ve maddi kayıptan öteye geçememektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Online Eğitim Platformları Yararlı mıdır?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap
Secured By miniOrange

Send this to a friend