Bizimle iletişime geçin

Haber

Siber Saldırı Nedir? Nasıl Yapılır?

siber-saldiri-nedir-nasil-yapilir

Siber saldırı nedir? Siber saldırı nasıl yapılır? Siber saldırılardan korunabilir miyiz? Bireysel olarak saldırılara karşı nasıl önlemler alabiliriz? Tüm bu soruların cevabı makalemizde.

Siber Saldırı Nedir ?

Teknolojinin hızına artık neredeyse bir türlü yetişemiyoruz. Müthiş bir hızla teknoloji gelişiyor ve bunun bir getirisi günlük hayatımızda çeşitli sorunlarla da karşılaşmaya başlıyoruz. Bu sorunlardan biri de siber saldırı (cyber attack) başka bir ifadeyle ise sanal saldırı.

Siber saldırı; bilgisayar, internet alanında kendini geliştirmiş uzman kişiler tarafından devletlerin, güvenlik güçlerinin, bankaların veya şahısların bilgisayar sistemlerine, hesaplarına veya bilgilerine zarar vermek veya ele geçirme amacıyla gerçekleştirilen bir çeşit elektronik saldırı şeklidir. Siber saldırı ile ele geçirilen hesapların bilgileri deşifre edilebiliyor. Bu önemli bilgiler ( kredi kartı bilgileri, hesap bilgileri, devlet güvenliği için gerekli bilgiler ) kötü niyetli şahıslarca ele geçirilebilmektedir.

Siber Saldırı Nasıl Yapılır?

Siber saldırı pek çok değişik yöntemlerle yapılabiliyor.Bu yöntemlerden bazıları, solucanlar, trojanler, virüs bulaşmasına imkan veren sahte içerikli mailler. Çok çeşitli yöntemlerle her gün birçok kişi üzerinde yüz binlerce siber saldırı gerçekleştirilmektedir. Bu saldırılar sonucunda uğranılan zararlar tahminlerin çok ötesinde de olabilir. Mesela bir şehrin elektrik iletişim altyapısına yönelik yapılan bir saldırı sonucu tüm şehrin elektriği kesilebilir ve bununla birlikte milyonlarca dolar kayıba neden olabilir veya şehirde yer alan ulaşım hatlarına yönelik bir saldırıda trafik artık işleyemez, toplu ulaşım araçları kullanılamaz duruma getirilebilir. Bu nedenlerden ötürü artık günümüzde şirketler veya devletler siber güvenliğe ve siber güvenlik eğitimine çokça önem vermekte ve bunun için alanında uzman elemanlar yetiştirerek her türlü güvenliklerini sağlamaya çalışmaktadırlar. Bunu sağlayabilmek içinde milyonlarca dolar yatırımlar yapılmaktadır siber güvenlik alanına.

Siber Saldırılara Karşı Nasıl Önlem Alabiliriz ?

Siber saldırılardan bireysel olarak da korunabiliriz. Bu saldırılardan korunmak için bildiğimiz, emin olduğumuz güvenilir sitelere girmeliyiz. Girilen sitelerde adres satırı çubuğunda yer alan yeşil https satırının olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Eğer yeşil https güvenlik satırını göremiyorsak kesinlikle bu siteye herhangi bir bilgi girişinde bulunmamalıyız. Sahte programlar kullanmaktan kaçınmalı ve internette karşımıza çıkan her şeyi indirmemeliyiz (download).Bu konularda kendini bilinçlendirmiş internet kullanıcısı çeşitli antivirüs programlarına dahi gerek olmadan da siber saldırılardan kolayca korunabilirler. Şayet çocuklarınız sahibi iseniz, internetin bilinçli kullanımı için onlarında gerekli eğitimleri alabilmesini sağlamalısınız. Bilgisayarınızda Windows 10 işletim sistemini kullanıyorsanız zararlı yazılımlardan korunmak için defendirinizi güncel tutumanız önemlidir. Ayrıca internet sitelerinde kullandığınız şifrelerin sıradan veya ardışık rakam ve harflerden oluşması yerine daha karmaşık kombine ve uzun şifreler kullanarak oluşturduğunuz hesapların çalınmasına ve bilgilerinizin ele geçirilmesine karşı kolay bir önlem alabilirsiniz.

Bu makalemizde siber saldırılara karşı alınabilecek önlemleri, siber saldırı yöntemlerini, siber saldırının kısaca tanımını ve bireysel olarak siber saldırılardan korunma yöntemlerini anlatmaya çalıştık. Konu hakkında aklınıza takılan herhangi soru veya görüşlerinizi hemen aşağıda yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

Reklamlar
Tıkla Yorum Gönder

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Akismet tarafından spamlara karşı korunmaktadır. Yorumlarınızın nasıl işlendiğini öğrenin.

Haber

Netflix Türkiye’de Tekrar 30 Gün Ücretsiz!

Uzun zamandır Netflix 30 günlük ücretsiz deneme süresini Türkiye’de uygulamadan kaldırmıştı. Sonunda beklenen haber geldi!

Netflix daha önce almış olduğu karar ile Türkiye’de 30 günlük deneme süresini kaldırmıştı. Yeni abone olanlar maalesef ilk günden itibaren ücret ödemek zorunda kalıyordu.

Netflix bugünden itibaren tekrar Türkiye’de 30 günlük deneme süresini aktif hale getirdi. Yeni abonelerin faydalanabileceği deneme süresi için daha önce kayıt olduğunuz maili tekrar kullanabilirsiniz.

Mevcut aboneler ise maalesef 30 günlük deneme süresinden faydalanamıyor. İzlemediğiniz diziler var ise, takip etmek için uygun koşulları uzun zamandır bekliyorsanız bu fırsatı kesinlikle kaçırmamalısınız.

Keyifli seyirler dileriz.

Okumaya Devam Et

Haber

Açıköğretim Yaz Okulu Sınavlarının Nasıl Yapılacağı Belli Oldu!

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Açıköğretim sınavlarının hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

acikogretim-yaz-okulu-sinavlari

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim ,İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2019-2020 Dönemi Yaz Okulu sınavlarının hangi şartlar altında yapılacağına dair duyurusunu yayınladı.

AÖF Yaz Okulu sınavlarının daha önce yapılan duyuruda 5 Eylül 2020 de yapılacağı belirtilmişti. Ancak sınavın yüz yüze mi ya da online mi gerçekleşeceğine dair herhangi bir karar verilmemişti. AÖF öğrencileri yaz okulu başvurularını yaptıktan sonra sınavın hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair yapılacak açıklamayı beklemekteydi.

Beklenen Açıklama Geldi!

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal Açıköğretim sınavlarının hangi şartlar altında gerçekleşeceğine dair twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Almış oldukları her kararda öğrencilerinin yanında olduğunu belirten Erdal, şu açıklamalarını şu şekilde devam ettirdi.

“Bu doğrultuda yürüttüğümüz yoğun çalışmalar sonucunda, yaz okulu sınavlarının online yapılması kararını aldık. Hepinize sağlıklı günler ve başarılar diliyorum.”

Bu açıklama ile binlerce öğrencinin gireceği AÖF yaz okulu sınavları online olarak 5 – 9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Okumaya Devam Et

Haber

Vodafone Hediye Çarkı Ekstra İnternet Kazanma İpucu

Hediye çarkından çıkan internet veya hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme ipucunu paylaşıyoruz.

vodafone-hediye-carki-ekstra-internet

Hediye internet paketi kazanma ipucu. Vodafone aboneleri her hafta pazartesi gününden itibaren hediye çarkı çevirme hakkı kazanıyor. Hediye çarkından çıkan internet veya hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme ipucunu paylaşıyoruz.

Hediye Çarkı İnternet Paketleri

Vodafone aboneleri her hafta Hediye Çarkından çeşitli miktarlarda hediye internet veya indirim kuponları kazanmaktadır. İnternet paketi yetmeyenlerin imdadına yetişen hediye internet paketleri en çok talep edilenler arasında yer alıyor. Paylaşacağımız ipucu ile verilen hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Ekstra İnternet İpucu

Bilindiği üzere Vodafone hediye çarkı her hafta pazartesi gününden itibaren yeniden çevrilebiliyor. Hediyesini almak isteyen kullanıcılar çarkı çevirdiklerinde bazen sunucunun aşırı yoğunluğundan hata alabiliyor ve çarkı çeviremiyor. Bu yoğunluğu yakalayıp sunucunun hata verdiği zamanlarda çevirdiğimizde Vodafone birkaç dakika içerisinde çarkı çeviremediğimiz için günlük ekstra hediye internet paketi tanımlıyor.

Ekstra hediye internet paketi şansını yakalayabilmek için sunucunun yoğun olduğu zamana denk gelmek lazım. Sunucu ise genellikle kullanıcıların pazartesi gününün ilk saat veya dakikalarından yani gece 00:00 dan sonraki dakikalarda veya pazartesi sabahında yoğunlaşabiliyor. Bu yoğunluğa denk geldiğinizde tavsiyemiz çarkı tekrar çevirmeyin ve birkaç dakika bekleyin. Vodafone çarkı çeviremediğiniz için size ekstra günlük internet paketi tanımlayacaktır. Sonrasına ise istediğiniz zaman tekrar çarkı çevirip hediyenizi alabilirsiniz.

Şansınız bol olsun. 🙂

Okumaya Devam Et

İlgi Odağı İçerikler