Siber Saldırı Nedir? Nasıl Yapılır?


siber-saldiri-nedir-nasil-yapilir

Siber saldırı nedir? Siber saldırı nasıl yapılır? Siber saldırılardan korunabilir miyiz? Bireysel olarak saldırılara karşı nasıl önlemler alabiliriz? Tüm bu soruların cevabı makalemizde.

Siber Saldırı Nedir ?

Teknolojinin hızına artık neredeyse bir türlü yetişemiyoruz. Müthiş bir hızla teknoloji gelişiyor ve bunun bir getirisi günlük hayatımızda çeşitli sorunlarla da karşılaşmaya başlıyoruz. Bu sorunlardan biri de siber saldırı (cyber attack) başka bir ifadeyle ise sanal saldırı.

Siber saldırı; bilgisayar, internet alanında kendini geliştirmiş uzman kişiler tarafından devletlerin, güvenlik güçlerinin, bankaların veya şahısların bilgisayar sistemlerine, hesaplarına veya bilgilerine zarar vermek veya ele geçirme amacıyla gerçekleştirilen bir çeşit elektronik saldırı şeklidir. Siber saldırı ile ele geçirilen hesapların bilgileri deşifre edilebiliyor. Bu önemli bilgiler ( kredi kartı bilgileri, hesap bilgileri, devlet güvenliği için gerekli bilgiler ) kötü niyetli şahıslarca ele geçirilebilmektedir.

Siber Saldırı Nasıl Yapılır?

Siber saldırı pek çok değişik yöntemlerle yapılabiliyor.Bu yöntemlerden bazıları, solucanlar, trojanler, virüs bulaşmasına imkan veren sahte içerikli mailler. Çok çeşitli yöntemlerle her gün birçok kişi üzerinde yüz binlerce siber saldırı gerçekleştirilmektedir. Bu saldırılar sonucunda uğranılan zararlar tahminlerin çok ötesinde de olabilir. Mesela bir şehrin elektrik iletişim altyapısına yönelik yapılan bir saldırı sonucu tüm şehrin elektriği kesilebilir ve bununla birlikte milyonlarca dolar kayıba neden olabilir veya şehirde yer alan ulaşım hatlarına yönelik bir saldırıda trafik artık işleyemez, toplu ulaşım araçları kullanılamaz duruma getirilebilir. Bu nedenlerden ötürü artık günümüzde şirketler veya devletler siber güvenliğe ve siber güvenlik eğitimine çokça önem vermekte ve bunun için alanında uzman elemanlar yetiştirerek her türlü güvenliklerini sağlamaya çalışmaktadırlar. Bunu sağlayabilmek içinde milyonlarca dolar yatırımlar yapılmaktadır siber güvenlik alanına.

Siber Saldırılara Karşı Nasıl Önlem Alabiliriz ?

Siber saldırılardan bireysel olarak da korunabiliriz. Bu saldırılardan korunmak için bildiğimiz, emin olduğumuz güvenilir sitelere girmeliyiz. Girilen sitelerde adres satırı çubuğunda yer alan yeşil https satırının olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Eğer yeşil https güvenlik satırını göremiyorsak kesinlikle bu siteye herhangi bir bilgi girişinde bulunmamalıyız. Sahte programlar kullanmaktan kaçınmalı ve internette karşımıza çıkan her şeyi indirmemeliyiz (download).Bu konularda kendini bilinçlendirmiş internet kullanıcısı çeşitli antivirüs programlarına dahi gerek olmadan da siber saldırılardan kolayca korunabilirler. Şayet çocuklarınız sahibi iseniz, internetin bilinçli kullanımı için onlarında gerekli eğitimleri alabilmesini sağlamalısınız. Bilgisayarınızda Windows 10 işletim sistemini kullanıyorsanız zararlı yazılımlardan korunmak için defendirinizi güncel tutumanız önemlidir. Ayrıca internet sitelerinde kullandığınız şifrelerin sıradan veya ardışık rakam ve harflerden oluşması yerine daha karmaşık kombine ve uzun şifreler kullanarak oluşturduğunuz hesapların çalınmasına ve bilgilerinizin ele geçirilmesine karşı kolay bir önlem alabilirsiniz.

Bu makalemizde siber saldırılara karşı alınabilecek önlemleri, siber saldırı yöntemlerini, siber saldırının kısaca tanımını ve bireysel olarak siber saldırılardan korunma yöntemlerini anlatmaya çalıştık. Konu hakkında aklınıza takılan herhangi soru veya görüşlerinizi hemen aşağıda yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siber Saldırı Nedir? Nasıl Yapılır?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend