Snapchat’a Google’dan Eşsiz Teklif!


Sosyal ağ pazarında bir türlü ulaşmak istediği hedefe ulaşamayan Google’ın, geçtiğimiz 2016 yılında Snap Inc (eski adıyla Snapchat) için tam 30 milyar dolarlık teklif sunduğu konuşulan iddialar arasında.

Business Insider‘da paylaşılan bilgilere göre Google, 2016 yılı başlarında Snap Inc daha halka arzı yapılmadan önce 30 milyar dolarlık bir teklif sundu. Snapcaht CEO’su Evan Spiegel ise Facebook’un daha önce yapmış olduğu teklifleri kabul etmediği gibi Google’ın  da yaptığı teklifi kabul etmedi. Şu sıralar konuşulan teklifle ilgili henüz net bir delil olmamakla beraber Google ise açıklama yapmayı reddediyor. Snap Inc tarafından ise bu dedikoduların ‘yanlış’ olduğu açıklaması yapıldı.

 

Belirtmeden geçmeyelim, Snap Inc’in piyasa değeri geçtiğimiz Mayıs ayında 30 milyar dolara kadar yükselse de daha sonraları gerileyerek şu sıralar 15 milyar dolar seviyelerinde seyrediyor. Bununla beraber söz konusu olan asılsız(?) olarak konuşulan bu dedikodu bile Snap Inc’in şu anki değerini %2 seviyesinde tırmandırdı.

snapchat-borsa

Google’dan, Snap INC’e yatırım!

Google’ın eski CEO’su ve şimdiki Google Başkanı Eric Schmidt’in Spiegel’in danışmanı konumunda fakat bundan daha da önemlisi Google, Snap Inc’in yatırımcılarından biri. 2016 yılı sonlarında Google’ın CapitalG fonundan 20 milyar dolar değerlemeyle yatırım alan Snap Inc, Google’a ait ofis yazılımlarını kullanmayı ve Google Cloud’da 5 yıl kalarak 2 milyar dolar ödeme yapmayı taahhüt etmişti.

Google’ın sosyal ağ alanında son başarısının Orkut olduğunu belirtirsek sanırım yanlış bir ifade olmaz. Buzz ve Google+ gibi başarısızlıklarla sonuçlanan girişimlerden sonra Snap Inc‘in satın alınması Google için yeniden bir diriliş olabilirdi fakat Facebook’un Snapchat’i bariz bir şekilde ezmekte olduğunu da belirtmekte de fayda var…

Bir iddia olarak ortada dolaşan bu söylenti kısa vadeli Snap Inc’e yarasa da her geçen gün rakipleri karşısında değer kaybettiği de gözle görülür bir gerçek. Özellikle Facebook, Instagram ile Snapchat’i tabiri yerindeyse ezip geçiyor ve Snapchat her geçen gün kullanıcı kaybediyor. Zamanında kendilerine sunulan yatırım fırsatlarını iten Snap Inc’in ilerleyen süreçte nasıl bir yol izleyeceği ise merak ediliyor.

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Snapchat iyice ego yapmış her teklifi reddediyor. Bazılarında haklı fakat googlenin teklifini kabul etmeliydi bana göre. Hem değeri yükselirdi hemde snapchat gelirini dahada arttırır diye düşünüyorum. Tabi bu benim fikrim bakalım daha hangi teklifleri reddedeceğini görücez snapchatın 🙂

  2. Bu eşsiz teklifi kesinlikle değerlendirmeliydi..Snapchat basariya ulasmis desekte google kadar degil..Bu basariya ulasmak icin kabul etmeliydi.Teknoscop seviyoruz haberlerini ?

Snapchat’a Google’dan Eşsiz Teklif!

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap
Secured By miniOrange

Send this to a friend