Wikipedia ‘e Engel !


Özgür online ansiklopedi olan Wikipedia ‘e ülkemizde erişim engelledi. Yapılan açıklamada yetkililer ‘idari önlem’ alındığını belirtti ancak nedeni açıklanmadı.

 

Ülkemizde online ansiklopedi olan Wikipedia ‘e erişim engelledi. Yapılan açıklamada yetkililer ‘idari önlem’ alındığını belirtti ancak nedeni açıklanmadı.

Yapılan açıklamada Wikipedia ‘dan teröre destek veren yazar içeriklerinin kaldırılmasının istendiği ve bu talebin karşılanmaması durumunda erişimin engellendiği belirtildi.

BTK, 5651 Sayılı Kanun’a dayanılarak hazırlanan teknik analiz ve yasal değerlendirmeden sonra, internet sitesini yönetmek için idari önlem alındı dedi.

Ancak Hürriyet Gazetesi, yetkililerin ” teröre destek vermek” ve Türkiye’yi terörle bağlantı kurmakla suçlayan bazı yazarların Wikipedia ‘den içeriğin kaldırılması istenildiği söyledi. Hürriyet, sitenin taleplere cevap vermediğini ve yasağın sonuç olarak empoze edildiğini söyledi.

Geçtiğimiz yakın zaman içerisinde de BTK ‘dan buna benzer hamleler protesto ve terör olayları sonrasında Facebook, Twitter ve Youtube için de uygulanmıştı.

Erişim engelini kullanıcılar yasaklı site konumunda olan wikipedia ‘e ulaşabilmek için VPN ve benzeri programlar kullanarak aşıyorlar. Hatırlanılacağı üzere ülkemizden VPN kullanma zahmetine karşılık, twitter için böyle bir yasak uygulandığı süreçte kullanıcı sayısı belirgin oranda artış göstermişti. Bakalım Wikipedia için bu süreç nasıl ilerleyecek ve ülkemizdeki kullanıcılar nasıl bir tepki gösterecek?…

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wikipedia ‘e Engel !

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend