Connect with us

Yaşam

Kediler Neden Mamasının Üzerini Örtmeye Çalışır?

Published

on

Kediler mamasının üzerini örtmeye çalışır? Kediler neden mama kaplarının üzerini kapatmaya çalışır?

Her hareketinin altında farklı bir anlam yatan bu küçük dostlarımızın hareketlerini anlayabilmek için, onlarla sıkça vakit geçirmemiz gerekmektedir. Bazı hareketleriyle komik duruma düşen tüy yumaklarımızın, aslında içgüdüsel olarak çok mantıklı hareket ettiklerini hiç düşündünüz mü? Evet kedilerin anlam veremediğimiz, belki de ilginç karşıladığımız hareketlerinden biri olan mama üzerini kapatmaya çalışmaları da içgüdüsel olan ve çok da mantıklı bir hareket aslında.

Kedilerin koku ve tat alma duyguları oldukça gelişmiştir. Damak tatları oldukça gelişmiş olan dostlarımızın mama seçmesinin nedenini de bu sebebe bağlayabiliriz. Kedi sahibi olan hemen herkesin dikkat ettiği bir konudur; her mamanın sevilmemesi ya da diğer bir deyişle mama seçilmesi. İşte bunun sebebi gelişmiş damak tatlarıdır.

Öğrenilmiş Davranışlar ve İçgüdüsellik

Doğal ortamda dünyaya gelen kediler anneleriyle birlikte ilk adımlarını atmakta ve annelerinin yaptıklarını dikkatle takip ederek benzerini hatta aynını yapma eğilimi içerisindedirler. Doğal ortamda yaşayan anne kediler beslenmeleri için buldukları yiyeceklerin, yiyebildikleri kadarının fazlasını daha sonrası için saklamak isterler. Kabul edersiniz ki maalesef sokakta yaşayan kedilerimiz, ihtiyacı olduğu her anda yiyecek ve suya ulaşamayabiliyor. Evet; bir parantez açalım burada tabi ki lütfen sokakta yaşayan dostlarımızı unutmayalım ve bizler gibi onların da can taşıdıklarının bilincinde olarak elimizden geldiği kadar ihtiyaçlarını gidermeye çalışalım.

kediler-icgudusel-hareket

Konumuza dönecek olursak, damak tadı çok gelişmiş olan bu patilerimizin eğer çok sevdiği bir mama türü olursa ihtiyacı kadarını yedikten sonra geri kalanını saklamak ister. Bu sebeple de mama kabının üzerini örtmeye çalışır. Patisiyle eşeleme hareketi yapar. Kediniz eğer mama kabının üzerini örtmeye çalışıyorsa mutlu olabilirsiniz çünkü bu onun sevdiği mama türünü bulduğunuz anlamına geliyor. İçgüdüsel olarak bu hareketi yapan dostlarımızı aslında anlamaya çalışırsak eğer, bize mamasını çok sevdiğini anlatmaya çalışıyor olabilir. Bu hareketi yapan eğer sizin kediniz ise ne mutlu size. Dünyanın en mutlu kedilerinden birine sahip olabilirsiniz.

The post Kediler Neden Mamasının Üzerini Örtmeye Çalışır? first appeared on SCOP.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Moda Nedir? Modanın Kısa Tarihi

Published

on

Moda nedir? Moda nasıl ortaya çıkmıştır? Modanın kısa tarihi.

Moda, kadınların sıklıkla takip ettiği bir hayali üründür. Aslında yeni bir şey denenip ve nüfus çoğunluğu tarafından beğenilmesiyle oluşur. Fransızlarda ki tanımı ise güncel olan ulus, yöntem veya davranış biçimi demektir. Moda toplumların yaşantısını geçirdiği evrelerini ve geleneklerinin yansıması diyebiliriz. Çünkü moda sayesinde toplumlar hakkında ön bilgiye sahip olabiliriz.

Şimdi sizlere Moda’nın tarihçesinden bahsedeceğim. “Yapılan araştırmalara göre Moda tarih öncesi çağlara kadar uzanmaktadır.”

Zamanla
insanlar geliştikçe Moda’da gelişmiştir. Bu ilk çağlarda insanların vücutları
örtmesiyle başlayan bir akımdır.

Ortaçağ
öncesinde baktığımızda Sümerler monta benzeyen hayvan kürklerini
kullanmışlardır. Aynı zamanda Mısıra baktığımızda hem güneşten
korunabilecekleri hem de rahat terletmeyecek kumaşlar tercih etmişlerdir. Antik
Yunan ise sandaletler ve rahat uzun elbiseler tercih etmişlerdir.

Yani aslında Moda dediğimiz şey hem coğrafyadan hem ekolojiden hem de tarihten etkilenmiştir.

Dönem Dönem Modanın Gelişimi

“13.Yüz
yıldan sonra giyim kuşam aslında asillerin hakkıydı Kral ve Kraliçeler mükemmel
olmalıydı. Yani asiller bir moda ikonuydu takip edilen onların zevkiydi. Daha
çok Orta Asya İpekleri getirilmeydi. Bu ticaretlerin yapıldığın yolu ise İpek
Yolu’idi.”

“14.Yüz
yıllara baktığımızda Avrupa, Doğu’dan etkilenmekteydi. 14.yy sonlarına doğru
Avrupa’da yeni fikirler ortaya çıkmış ve kendi Moda tasarımlarını oluşturmaya
başlamışlardır. Beden kısmı daha sıkı etek kısmı daha kabarık elbiseler ortaya
çıkmıştır.”

“15.Yüz
yılın baktığımızda yakalar bele kadar açık olan elbiseler çıkmış. Etekler uzun
ve çok katlı olmaya başlamıştır.15. yüyzılda moda o kadar önemli sayılıyordu ki
Fransa Kralı VII. Charles bir moda krallığının kurulmasını istemiştir. Düşünün
1400’li yıllardasınız ve bir moda bakanlığı var oldukça ilginç değil mi?

 “16. Yüz yılın ilk yarısında asil kesim daha
parlak renkler kullanmaya başlamışlardır.
Kraliçe Elizabeth
döneminde ilk defa
kolalı ve dik yakalar görülmüştür. İlk ipek çorabı ise Kraliçe Elizabeth’in giydiği bilinmektedir.

“17.
Ve 18. Yüzyıllarda kaba ve düz kumaştan yapılan mat elbiseleri işçiler
kendileri için dikmekteydi. Bu dönemlerde genelde giyimde sadelik
aranmaktaydı.”

Yüzyıllar
değiştikçe Moda’da değişmeye başlamıştır. Daha çok artık Sanayi devriminden
önce kıyafetler bir hazine sayılırken Sanayi Devrimi ile buharlı makinelerin
gelişmesi ve fabrikaların açılmasıyla insanların kıyafetleri ihtiyaçtan
çıkmıştır.

Kısacası
moda tarihte birçok kez değişmiş ve kast sistemine göre de ayrılmıştır. Asiller
daha parlak koyu renkler giyerken yoksulların daha mat renk giymeleri şimdiki
markaları anımsatmaktadır.

The post Moda Nedir? Modanın Kısa Tarihi first appeared on SCOP.

The post Moda Nedir? Modanın Kısa Tarihi appeared first on Teknoscop – Bilgi Merceği.

Continue Reading

Yaşam

Sanat Güneşimiz Kimdir?

Published

on

Sanatımızın unutulmaz efsanesi sanat güneşimiz Zeki Müren Kimdir?

Gitme sana muhtacım, bulamazsın, bir gülü sevdim, elbet bir gün buluşacağız, veda busesi, üşüdüm üstümü örtsene anne ve daha nice şarkılar kulaklarınızda çınladığında aklınıza ilk gelen isim ”Sanat Güneşi” yani Zeki Müren…

Yeni nesil bu muhteşem sesle tanışma fırsatı bulamadı ama genel kültür bilgisi olarak herkes Zeki Müren’i mutlaka tanımaktadır. Sanat Güneşini dinleme fırsatı bulanlar o titrek, nağmeli, kadife gibi yumuşak sesi mutlaka özlüyorlardır.

 Zeki Müren’in Müzik Hayatına İlk Adım Atışı

Zeki Müren, müzik hayatına ilk adımı Bursa’da atmıştır. Tamburi İzzet Gerçeker’den solfej ve usul dersleri almıştır.

1949 yılında Boğaziçi Lisesi yıllarında musiki derslerine Agopos Efendi ile udi kirkor eğitimi ve Şerif İçli ile devam etmiştir.

Zeki Müren, 1950 yılında İstanbul Radyosu’nun açmış olduğu sınavı birincilikle kazanarak, radyonun canlı yayınlarından birisinde ilk konserini vermiştir Geniş kitleler tarafından büyük beğeni toplayan Müren, 15 yıl daha konserlerine devam etmiştir. 1991 yılında ”Devlet Sanatçısı” unvanıyla ödüllendirilmiştir.

 Altın Plak Ödülü’nün İlk Sahibi

zeki-muren-altin-plak

Türkiye’de verilmeye başlanan Altın Plak Ödülü’nün de ilk sahibi ”Sanat Güneşi” Zeki Müren olmuştur. Müren, 600’ü aşkın plak, kaset doldurmuş ve 300’ü aşkın eser bestelemiştir. Ayrıca Londra’da Royal Albert Hall’da konser veren ilk Türk sanatçı olmuştur.

 Kostümleriyle de Adından Söz Ettirdi

zeki-muren-kostumler

Zeki Müren, sahne kostümleriyle de farkını ortaya koymuştur. Sahnede genellikle kendi tasarladığı kostümleri giymiştir. Bu kostümlerle adından epeyce söz ettirmiştir. Yüksek öz güveniyle tüm eleştirilerin önünde durarak kendine has tarzını ortaya koymuştur.

 Oyunculuk Hayatı

zeki-muren-oyunculuk

Kullandığı düzgün Türkçe ile bilinen Zeki Müren, bu sayede 1954 yılında oyunculuk hayatına ilk adımı atmıştır. ”Beklenen Şarkı” filmiyle beyaz perdede yerini alan Zeki Müren, yaşamı süresince 18 filmde daha rol almıştır.

 Hayata Veda Etti

zeki-muren-vefat-son-goruntu

24 Eylül 1996 günü maalesef Türkiye için acı bir gün olmuştur. Çünkü kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yummuştur. TRT İzmir Televizyonu’nda düzenlenen törende kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. Yıllar geçse de hiç eskimeyen nağmeleriyle sanat güneşimiz hala kulaklarımızda.

Bonus – Zehretme Hayatı Bana Cananım

Continue Reading

Yaşam

Hangi Burç Hangi Mesleğe Yatkındır?

Published

on

Astroloji Meslek Seçiminde Etkili Mi? Hangi Burç Hangi Mesleğe Yatkındır?

Burçlar insan yaşamını yakinen etkilemekte olup, kişilerin başarılı olabilecekleri meslekler hakkında da astroloji uzmanları öngörü sunabilmektedir.

 Burçlara Göre Meslekler

Dilerseniz şimdi tüm burçlara göre en uygun mesleklere birlikte göz atalım. Tabii ki de aşağıda yer alan meslekleri yapma zorunluluğu yoktur. Fakat; burcunuzun size olan etkisiyle başarılı olabileceğiniz meslek dallarında fikir sahibi olabilirsiniz.

Koç Burcu

Koç burcu, önder olmayı ve emir vermeyi sevdiklerinden dolayı yönetimin kendi elinde olmasını ve açık ortamlarda özgür çalışmayla başarı kazanır. Askerlik, siyaset, gazetecilik, sporla ilgili işler burca uygun mesleklerdir.

Boğa Burcu

boga-burcu-meslek

Boğa burcu, ciddi, kararlı ve sabırlı olan bir burçtur. Bundan dolayı bankacılık, saatçilik, mimarlık, heykeltıraş meslekleri dikkat ve özen gerektirdiğinden burcun meslekleridir.

İkizler Burcu

ikizler-burcu-meslek

İkizler burcu, hareketli yaşam tarzı sever ve sürekli araştırma, koşuşturmak isterler. Reklamcılık, öğretmenlik, muhabirlik ve spikerlik burca uygun mesleklerdir.

Yengeç Burcu

yengec-burcu-meslek

Yengeç burcu, muhafaza etmek, koruyup kollamak, para tasarrufu sağlamak burcun baskın özellikleridir. Hasta bakıcılık, hemşirelik, kreş yöneticiliği işleri uygundur.

Aslan Burcu

aslan-burcu-meslek

Aslan burcu, dikkat çekmeyi sever ve organizasyonları düzenlemek burcun karakterlerindendir. Müdür, direktör, komutan ve müfettişlik burcun mesleklerindendir.

Başak Burcu

basak-burcu-meslek

Başak burcu, detaycı bir burçtur. Titizlik, gözlemcilik burcun baskın özelliklerindendir. Eleştirmenlik, temizlik işleri, tıp dalları, bulmaca yazarlığı bu burcun başarılı olacağı mesleklerdir.

Terazi Burcu

terazi-burcu-meslek

Terazi burcu, denge ve adalete önem verir. Güzel sanat ve müzik alanında başarılı olurlar. Şairlik, sanatçılık, estetik, güzellik uzmanlığında başarılı olurlar.

Akrep Burcu

akrep-burcu-meslek

Akrep burcu, gizem ve analizcilik en baskın özelliğidir. Polis, dedektiflik, arkeoloji, astroloji, medyumluk burcun başarı sağlayacağı meslek dallarıdır.

Yay Burcu

yay-burcu-meslek

Yay burcu, hedefe kesin olarak odaklanır ve çevresindeki herkesi amaç uğruna teşvik ederler. Voleybol, spor dalları, öğretim görevliliği yeni eğitimcilik, siyaset burcun başarı alanlarıdır.

Oğlak Burcu

oglak-burcu-meslek

Oğlak burcu, sabırlı, disiplinli, otoriter kişilerdir. Kurallara uyar ve asla taviz vermezler. Müdür, şeflik, idarecilik, askerlik, mühendislik uzmanlık alanları olabilir.

Kova Burcu

kova-burcu-meslek

Kova burcu, ileri görüşlü yenilikçi burçlardır. Teknoloji uzmanları, bilim insanları, uzay ve havacılık, bilgisayar ve teknoloji alanlarıdır.

Balık Burcu

balik-burcu-meslek

Balık burcu, hayal gücü yüksek, yardımsever kişilerdir. Din görevlisi, öğretmen, dans, bale eğitmenliği, doktor burcun meslekleri arasındadır.

Continue Reading

Trending