Bizimle iletişime geçin

Müzik

Kralın Son Film Müzikleri “Raess”

Kralın son filmi dedik çünkü; kendisi gerçek bir kral. Kısaca bollywood denilince akla gelen ilk ismin sahibi. “Shahrukh Khan”

Shahrukh Khan, Bollywood’ta King Khan olarak adlandırılan bir film yıldızı. Bollywood bilindiği üzere Hint Sineması’nın diğer bir adı. Son yıllarda ülkemizde çok sevilen bu filmler popularitesini artırarak izlenmeye devam ediyor. Shahrukh Khan denilince akla gelen filmlerden bazıları Diwale Dulhania Le Jayenge, My Name is Khan, Cehnnai Express vs. Aslında kralın bütün filmleri başlı başına bir yapıt. Özellikle Kajol ile baş rolü paylaştığı DDLJ filmi halen hint sinemalarında her gün yeniden oynamaktadır. Halen dedik çünkü filmin yapım tarihi 1995.

Hint filmleri her ne kadar ülkemizde sevilse de ön yargılı yaklaşan veya sevmeyenler de yok denilemez tabi ki. Film kalitesinden çok verilen mesajlara odaklanılabilirse belki daha çok ilgi çekecek ve ön yargılı yaklaşımın da gereksiz olduğu anlaşılabilecektir. Yine de tabi film tarzı herkesin zevkine göre değişebileceği için sevmeyebilirsiniz. Ama denemeyen varsa denemenizi tavsiye ederiz.

Kralın son filmi Raees, diğer filmleri gibi tam bir şaheser. Filmin konusu yoksulluk içinde yaşayan insanların içki ticareti yaparak geçimini sağlaması ve bunun da devlet tarafından engellenmesi. Ana teması ise hiç bir inanışın çalışmanın, işin üzerinde olmadığı. Ayrıca güncel ve etkileyici konulara da parmak basıyor. Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız “Din Ticareti” gibi.

Filmin müzikleri ise zaten hint filmlerini sevenler için her yerde dinlenilebilecek türden. Bazen hüzünlendiren bazen aşk duygusunu tattıran bazen de harekete geçiren müzikler yer alıyor filmin albümünde.

Reklamlar
Tıkla Yorum Gönder

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber

Sanat Güneşimiz Kimdir?

sanat-gunesimiz-kimdir

Sanatımızın unutulmaz efsanesi sanat güneşimiz Zeki Müren Kimdir?

Gitme sana muhtacım, bulamazsın, bir gülü sevdim, elbet bir gün buluşacağız, veda busesi, üşüdüm üstümü örtsene anne ve daha nice şarkılar kulaklarınızda çınladığında aklınıza ilk gelen isim ”Sanat Güneşi” yani Zeki Müren…

Yeni nesil bu muhteşem sesle tanışma fırsatı bulamadı ama genel kültür bilgisi olarak herkes Zeki Müren’i mutlaka tanımaktadır. Sanat Güneşini dinleme fırsatı bulanlar o titrek, nağmeli, kadife gibi yumuşak sesi mutlaka özlüyorlardır.

 Zeki Müren’in Müzik Hayatına İlk Adım Atışı

zeki-muren-ilk-adim

Zeki Müren, müzik hayatına ilk adımı Bursa’da atmıştır. Tamburi İzzet Gerçeker’den solfej ve usul dersleri almıştır.

1949 yılında Boğaziçi Lisesi yıllarında musiki derslerine Agopos Efendi ile udi kirkor eğitimi ve Şerif İçli ile devam etmiştir.

Zeki Müren, 1950 yılında İstanbul Radyosu’nun açmış olduğu sınavı birincilikle kazanarak, radyonun canlı yayınlarından birisinde ilk konserini vermiştir Geniş kitleler tarafından büyük beğeni toplayan Müren, 15 yıl daha konserlerine devam etmiştir. 1991 yılında ”Devlet Sanatçısı” unvanıyla ödüllendirilmiştir.

 Altın Plak Ödülü’nün İlk Sahibi

zeki-muren-altin-plak

Türkiye’de verilmeye başlanan Altın Plak Ödülü’nün de ilk sahibi ”Sanat Güneşi” Zeki Müren olmuştur. Müren, 600’ü aşkın plak, kaset doldurmuş ve 300’ü aşkın eser bestelemiştir. Ayrıca Londra’da Royal Albert Hall’da konser veren ilk Türk sanatçı olmuştur.

 Kostümleriyle de Adından Söz Ettirdi

zeki-muren-kostumler

Zeki Müren, sahne kostümleriyle de farkını ortaya koymuştur. Sahnede genellikle kendi tasarladığı kostümleri giymiştir. Bu kostümlerle adından epeyce söz ettirmiştir. Yüksek öz güveniyle tüm eleştirilerin önünde durarak kendine has tarzını ortaya koymuştur.

 Oyunculuk Hayatı

zeki-muren-oyunculuk

Kullandığı düzgün Türkçe ile bilinen Zeki Müren, bu sayede 1954 yılında oyunculuk hayatına ilk adımı atmıştır. ”Beklenen Şarkı” filmiyle beyaz perdede yerini alan Zeki Müren, yaşamı süresince 18 filmde daha rol almıştır.

 Hayata Veda Etti

zeki-muren-vefat-son-goruntu

24 Eylül 1996 günü maalesef Türkiye için acı bir gün olmuştur. Çünkü kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yummuştur. TRT İzmir Televizyonu’nda düzenlenen törende kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. Yıllar geçse de hiç eskimeyen nağmeleriyle sanat güneşimiz hala kulaklarımızda.

Bonus – Zehretme Hayatı Bana Cananım

Okumaya Devam Et

Müzik

Funda Arar En İyi 10 (Liste)

funda-arar-en-iyi-on

Funda Arar En İyi 10 Liste, Müthiş ses tonuyla olsun, akıllara kazınan parçalarıyla olsun, kendine has tarzıyla olsun her türlü sevilen ve özlenilen Funda Arar’ın efsane on parçasını bir araya getirdik.

Listemize başlamadan önce neden Funda Arar listesi diye biraz bahsedecek olursak, öyle bir sese ve yoruma sahip ki hemen herkesin kulak zevkine hitap edebilmekte. Günümüze kadar kendi çizgisini hiç bozmadan ilerleyen ve albümlerine aldığı hemen hemen bütün parçaları büyük bir zevkle dinlenilecek kalitede.

90’lı yıllardan beri sevilerek dinlenilen sanatçının eserlerinde yeni aşka yelken açan da, ayrılığı iliklerine kadar yaşayan da, yalnızlık veya birliktelik duygularını yaşayanlar da her anını sanatçının parçalarında bulabilmekte.

Sözü fazla uzatmadan listemize geçelim.

1). Arap Saçı

İlk sırada efsane bir parça var. Erkin Koray’dan severek dinlenilen parça Funda Arar’ın ağzında bambaşka bir hal almış ve yıllar geçmesine rağmen hâlâ radyoların listesinde yerini almakta ve büyük bir zevkle dinlenilmekte.

2). Yak Gel

Listemizin ikinci sırasında 2009 yılında en çok dinlenilen parçalardan biri var. Bir çok klibinde olduğu gibi bu klibinde de tek başına oynayarak dikkatleri yine sadece sesine ve kendine çekmişti. Yen inadı sevdiğim diye biten nakaratıyla bu parçayı kaç defa dinlemişizdir.

3). Senden Öğrendim

Eserin müziğini ilk duyduğunuz anda dahi bambaşka yerlere, eskilere, hatıralara dalıp gidiyorsunuz. Funda Arar’ın eserlerinin sözlerinin kalitesini tekrar vurgulamak gerekirse bu eser de sözleriyle tam şiir. Tavsiyemiz müziğin sesini biraz daha açıp arkanıza yaslanın ve eserin tadını çıkarın.

4) Benim İçin Üzülme

Parçaya giriş müziğini duyunca dahi ne kadar kaliteli bir eser olduğunu ve yıllar önce kulaklarımızda yer edindiğini hemen hatırlayacaksınız. Bundan sonra adını kırk yılda bir anarım, benim için üzülme…

5). Sen ve Ben

Her eserinde müzik başladığı anda kendinizi eserin içinde buluyorsunuz adeta. Kendinizden çok şey bulacağınız bir eser daha. Kazanan yok aslında kaybeden var sen ve ben…



6). Haberin Var Mı?

Eseri Edip Akbayram’dan da dinlemişsinizdir. Ancak eser başladığı anda fark edeceksiniz ki başlı başına Funda Arar ile eşleşen bir şaheser. Yastığımda düşümde içimdesin, bir hain bıçak gibi kalbimdesin, dermanı yoktur bilirim…

7). Ateş Düştüğü Yeri Yakar

Hafif arabeks tarzı bir eser ile zamanında yine en çok dinlediklerimiz arasında yerini alımıştı. Olmaz artık sevgilim, olmaz artık bu kadar bilmiyor musun ateş düştüğü yeri yakar…

8). Hafıza

Enbe Orkestrası ile bir araya gelerek yine kulaklarımıza kazınan bir esere imza atmıştı. Klibinde Enbe Orkestra’sı ile birlikte yer alıyor. Sağ tarafa herkes sen soluma kalbin yanına…

9) Karaya Vuran Gemiler

Sesinin kalitesini sonuna kadar hissettiğimiz müthiş bir eser. Unutmak ne mümkün severken…

10). Bağışla

Son albümünde yer alan eser ile kalplerimizde bir kez daha taht kurdu. Kırmızının çok yakıştığı albüm kapağı ile unutulmaz bir albüm.

 

Listenin sonuna gelirken Funda Arar’ın yeni albümlerini de merak ve heyecanla beklediğimizi belirtelim. Bu kadar kaliteli ses ve eserler sunan sanatçılarımız var iken sanatçı ünvanını hak etmeyen kişilerin ön planda olması da ayrıca üzücü.

BONUS

Funda Arar – Kıraç – Bulamazsın Benim Gibi Seveni

Okumaya Devam Et

Müzik

Kızların Gücü Sınır Tanımaz – “Dangal” Film Müzikleri

Kızlar da erkeklerin yapabildiklerini yaparlar. Güreş denildiğinde ülkemizde ilk akla gelen yağlı erkek güreşleri oluyor. Güreşin erkeklere özgü olmadığını anlatan müthiş Dangal filminin müziklerini sizinle paylaşıyoruz.

Hint sinemasının en bilinen isimlerinden birisi de Aamir Khan. Film yıldızı Aamir Khan‘ın son filmi Dangal, gerek konusu ile olsun gerek ise müzikleri ile olsun tamamen bir başyapıt.

Filmin konusu gerçek bir hikayeye dayanıyor. 2010 yılında dünya güreş şampiyonu olan Hintli bir kızın etkileyici hikayesini anlatan film verdiği mesajlarla da oldukça akılda kalıcı sahnelere sahip. Bu nedenle filmi henüz izlemediyseniz bir an önce izlemenizi tavsiye ederiz.

dangal-sahne-2

İdeali uğrunda erkek çocuk sahibi olamayan baba kız çocuklarına köy yerinde şort giydirip, saçlarını kestirip, erkeklerle güreş tutturup ve tüm alaylara aşağılamalara kulaklarını kapatıp hedefine ulaşıyor. Kızların gücünün sınır tanımadığını bu noktada bir kez daha gözler önüne seriyor. Filmin baş rolünde Aamir Khan gibi bir yıldız oynayınca da her şey daha fazla etkileyici oluyor.

dangal-sahne

Filmde yer alan sahnelerde dublör kullanılmamış. Oyuncular tüm güreş sahnelerini çekebilmek için aylarca spor yapıp gerçek güreş eğitimi almışlar. Çekimler ve çalışmalar sırasında yorgunluktan, ağrılardan veya sakatlıklardan ara ara dayanamayıp göz yaşı döken oyuncuları da başarılı performanslarından dolayı tebrik etmek gerek.

Film kadar filmde kullanılan şarkı ve müzikler de bir o kadar başarılı. Bildiğiniz üzere Hint sinemasının en bilinen özelliklerinden bir tanesi de müzikleri, şarkıları ve dansları. Bu filmde dans sahneleri yer almasa da müzik ve şarkılar eşliğinde eğlenceli klipler mevcut.

dangal-sahne-1

Filmi henüz izlemediyseniz müziklerini dinlemeye başlayarak ne kadara kaliteli bir eser olduğunu anlayabilirsiniz. Filmi izlediyseniz zaten şimdi bu müzikleri ve başarı ruhunu bir kez daha yaşayın…

Okumaya Devam Et

İlgi Odağı İçerikler