CPA, CPC, CPL, CPM ve CPS Nedir?


İnternet reklamcılığı terimleri olan CPA, CPC, CPL, CPM ve CPS tam olarak nedir?

İnternet üzerinden reklam veriyor veya reklam alıyorsanız sık sık karşılaştığınız CPA (Cost per Action), CPC (Cost per Click), CPL (Cost per Lead), CPM (Cost per Mile) ve CPS (Cost per Sale) benzeri kısaltmalar internet reklamcılığı terimlerinin kısaltmalarıdır aslında.

Bu kısaltmaların ödeme/fiyatlandırma tiplerini ayrıntılı olarak sırasıyla inceleyecek olursak;

CPA (Cost Per Action)

CPL, eylem başına ödeme yaptığınız fiyatlandırma sistemidir. Buradaki eylem, sizin belirlediğiniz her hangi bir şey olabilir. Eylem olarak ürün satışı, paralı üyelik, veya sizin için önemli olan bir formun doldurulması olabilir. CPA, CPS (Cost per Sale) yani satış için ödeme yöntemiyle de olabilir.

CPC: (Cost Per Click)

CPC, tıklama başına yapılan ödeme demektir. Örneğin; reklam verdiğiniz site ile anlaşmanız sonucunda tıklama başına 0,3 kuruşa anlaşmış iseniz siteden aldığınız her tıklama başına bu rakamı ödersiniz. Verdiğiniz reklamın gösterilmesinden öte tıklanmasına veya sayfanıza giriş yapılmasına önem veriyorsanız tıklama başına ödemenin size en uygun metod olduğunu söyleyebilriz. Bilindiği üzere Google AdWords‘un en önemli fiyatlandırma tiplerinden birisi CPC dir.

CPL (Cost Per Lead)

CPL, doğrudan hedef odaklı fiyatlandırma modelidir Yani CPL, siteden aldığınız kayıt edinme başına ücretlendirme yapıldığı ödeme tipidir. Herhangi bir siteye verilen reklama tıklayan kişiler sitenize girip, sizin belirlediğiniz bir kayıt formunu doldurması sonucunda reklam verdiğiniz siteye para ödemesi yaparsınız. CPL ödeme yöntemi daha çok satışa dönüşecek eylemler için seçilen fiyatlandırılma yöntemidir. Reklam verdiğiniz sitenin ziyaretçilerinden kayıt formunuzu doldurmasını beklersiniz, sonrası tamamen size kalıyor. Kısaca yapılan “Lead”‘i satışa dönüştürmek tamamen sizin satış veya pazarlama becerinize ve çalışmalarınıza bağlı olmaktadır.

CPM (Cost Per Mile)

CPM, kısaca 1.000 (bin) gösterim başına fiyatlandırma demektir. Reklam verirken CPM olarak 10 TL’den anlaşmış olduğunuzu varsayalım. Verdiğiniz reklamın 1.000 kez gösterimi karşılığında 10 TL ödeme yapacağınız anlamına gelmektedir. Bu yöntem en genel fiyatlandırma tiplerinin başında gelmektedir. Günümüzde  Türkiye’de İnternet reklamcılığını çoğu web sitesi CPM ödeme yöntemini aktif olarak kullanmaktadır.

CPS (Cost Per Sale)

CPS, kısaca satış başına ödeme, satış başına işlem, satış başına ücretlendirme olarak tanımlanabilir. CPS, Affiliate Marketing satış tiplerinin başında gelmektedir. Adından da anlayacağınız gibi sattığınız her ürün üzerinden komisyon alırsınız veya ödeme yaparsınız. Reklamınızın CPS sonucuna ulaşması için sırasıyla önce gösterilmesi, sonra tıklanması ve sonra da satış işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Doğrudan hedef olan satışla sonuçlandığı için maliyet olarak genellikle yüksek olsa da sonuç anlamında getirisi oldukça yüksek bir reklam yayın tipidir. Reklam veren açısından da reklam yayınlayan açısından da getirisi yüksek bir reklam tipidir.

Source: http://en.wikipedia.org/wiki/Cost_per_mille

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CPA, CPC, CPL, CPM ve CPS Nedir?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend