Elektronik Bilet Ne Demek?


elektronik-bilet-nedir

Elektronik bilet nedir? Elektronik bilet ne demek?

Elektronik Bilet (e-bilet), kağıt kullanımını ortadan kaldırarak kullanıcılara kolaylık sağlamak adına kullanılan ve kağıt bilet ile aynı işleve sahip olan bir bilet sistemidir. Ülkemizde elektronik bilet spor müsabakalarına girişlerde ve uçuş işlemleri için hava yolu firmaları tarafından son zamanlarda kullanım alanı daha yaygındır.

 Elektronik Bilet’in Avantajları

Avantajlarından en önemlisi; kağıt kullanımını ortadan kaldırması ve zaman israfını önlemesidir. Özellikle bilet gişelerinde zaman kaybedilmeden internet aracılığıyla işlemin gerçekleştirilebilmesi zamansal anlamda önemlidir. Ayrıca, bilet gişelerine komisyon adı altında ekstra ücret ödemeden, internet üzerinden daha uygun fiyatlarla bilet almak mümkündür.

elektronik-bilet-turnike

Kullanıcı dilerse internet ortamında aldığı biletin çıktısını alarak da kağıt bilet olarak kullanabilmektedir. Bir başka konu yapılan işlemin güvenilirliğidir. Elektronik biletin çalınma ihtimali sıfıra yakındır bundan dolayı elektronik bilet üzerinde yer alan kimlik bilgilerinin kontrolü açısından güvenlik seviyesi oldukça yüksektir.

 Elektronik Bilet’in Dezavantajları

Dezavantajlarından bahsedildiğinde ise söylemesi mümkün olan başlıca konu; elektronik biletin üzerinde yer almakta olan kullanıcıya ait kişisel bilgilerdir. Bu bilgilerin korunması, saklanması ve güvenli bir şekilde muhafazası ilgili firmaya ait gizlilik politikası açısından önemlidir. Kullanıcı kişisine ait özel bilgilerin başka kurumlara paylaşılmaması gerekmektedir. Bu durum kişisel verilerin korunması hakkı ile doğrudan ilişkilidir. Aksi halde ise hem kullanıcıların gizliliği ihlal edilmiş olur hem de kişisel verilerin korunması hakkının ihlali neticesinde ilgili firma ile kullanıcı arasında güvensizlik ilişkisini doğurur.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Elektronik Bilet Ne Demek?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend