Elektronik Ekran Sendromu Nedir?


Elektronik Ekran Sendromu Nedir? Nasıl Korunulur?

Son yıllarda hızla yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde, insanlar işlerinin çoğunu elektronik ortamda halledebilir hale gelmiştir. Bu durumun getirisi olarak insanlar sürekli evlerinde, iş yerlerinde elektronik ekranlarla karşılaşmaktadır. Kimi zaman bu durum, Elektronik Ekran Sendromu (EES) olarak bilinen bir rahatsızlığa sebep olabilmektedir.

 Elektronik Ekran Sendromu Hangi Şikâyetlere Sebep Olur

Yaygın olarak elektronik ekrana bakan kişiler, gözlerde yanma, batma, ağrı ve kuruluk gibi şikayetler gözlenmektedir. Bu sebeplerle göz hekimlerine başvuran hasta sayılarında son günlerde büyük bir artış söz konusudur. Doktorlar, günlerinin büyük bir kısmını bilgisayar karşısında geçiren kişilerin Elektronik Ekran Sendromuna yakalanma olasılığının yüksek olduğunu ifade etmektedir. Elektronik Ekran Sendromu, bireyin günlük hayatını etkileyen yorgunluk, göz hassasiyeti, baş ağrısı ve duruş bozuklukları gibi çeşitli problemlere sebep olmaktadır.

 Elektronik Ekran Sendromundan Korunmanın Yolları

elektronik-ekran-sendromundan-korunma

Uzmanlar gün içerisinde iki saatten daha fazla bilgisayar başında olan insanların Elektronik Ekran Sendromu riski taşıdığına dikkat çekmektedir. Doktorlar, sendromun etkilerinden korunmak için, ekranın göz kamaştıracak kadar parlak olmaması ve ortam aydınlatmasının mümkün olan en az seviyeye indirilmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Aynı zamanda bilgisayar ekranı haricindeki masa, duvar gibi yüzeylerin koyu tonlarda seçilmesinin, göze gelebilecek yansımaları engellemek için önemli olduğu vurgulanmaktadır. Gözlerde kuruluğu önlemek için, bilgisayar kullanımı esnasında bir süre gözler dinlendirilmeli ve gerekli durumlarda göz damlası kullanılmalıdır. Sendromun fiziksel etkilerinden korunmak için ise, bilgisayar göz hizasından 15 derece aşağıya yerleştirilip, en az 50 santimetre uzağında dik bir şekilde oturulmalıdır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Elektronik Ekran Sendromu Nedir?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend