Kediler Neden Mamasının Üzerini Örtmeye Çalışır?


kediler-neden-mamanin-uzerini-ortmeye-calisir

Kediler mamasının üzerini örtmeye çalışır? Kediler neden mama kaplarının üzerini kapatmaya çalışır?

Her hareketinin altında farklı bir anlam yatan bu küçük dostlarımızın hareketlerini anlayabilmek için, onlarla sıkça vakit geçirmemiz gerekmektedir. Bazı hareketleriyle komik duruma düşen tüy yumaklarımızın, aslında içgüdüsel olarak çok mantıklı hareket ettiklerini hiç düşündünüz mü? Evet kedilerin anlam veremediğimiz, belki de ilginç karşıladığımız hareketlerinden biri olan mama üzerini kapatmaya çalışmaları da içgüdüsel olan ve çok da mantıklı bir hareket aslında.

kediler-tat-alma

Kedilerin koku ve tat alma duyguları oldukça gelişmiştir. Damak tatları oldukça gelişmiş olan dostlarımızın mama seçmesinin nedenini de bu sebebe bağlayabiliriz. Kedi sahibi olan hemen herkesin dikkat ettiği bir konudur; her mamanın sevilmemesi ya da diğer bir deyişle mama seçilmesi. İşte bunun sebebi gelişmiş damak tatlarıdır.

Öğrenilmiş Davranışlar ve İçgüdüsellik

Doğal ortamda dünyaya gelen kediler anneleriyle birlikte ilk adımlarını atmakta ve annelerinin yaptıklarını dikkatle takip ederek benzerini hatta aynını yapma eğilimi içerisindedirler. Doğal ortamda yaşayan anne kediler beslenmeleri için buldukları yiyeceklerin, yiyebildikleri kadarının fazlasını daha sonrası için saklamak isterler. Kabul edersiniz ki maalesef sokakta yaşayan kedilerimiz, ihtiyacı olduğu her anda yiyecek ve suya ulaşamayabiliyor. Evet; bir parantez açalım burada tabi ki lütfen sokakta yaşayan dostlarımızı unutmayalım ve bizler gibi onların da can taşıdıklarının bilincinde olarak elimizden geldiği kadar ihtiyaçlarını gidermeye çalışalım.

kediler-icgudusel-hareket

Konumuza dönecek olursak, damak tadı çok gelişmiş olan bu patilerimizin eğer çok sevdiği bir mama türü olursa ihtiyacı kadarını yedikten sonra geri kalanını saklamak ister. Bu sebeple de mama kabının üzerini örtmeye çalışır. Patisiyle eşeleme hareketi yapar. Kediniz eğer mama kabının üzerini örtmeye çalışıyorsa mutlu olabilirsiniz çünkü bu onun sevdiği mama türünü bulduğunuz anlamına geliyor. İçgüdüsel olarak bu hareketi yapan dostlarımızı aslında anlamaya çalışırsak eğer, bize mamasını çok sevdiğini anlatmaya çalışıyor olabilir. Bu hareketi yapan eğer sizin kediniz ise ne mutlu size. Dünyanın en mutlu kedilerinden birine sahip olabilirsiniz.

Yorumlar 3

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kediler Neden Mamasının Üzerini Örtmeye Çalışır?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap