Bizimle iletişime geçin

Nedir? Nasıl Yapılır?

Mac Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

mac-sifresi-nasil-sifirlanir

Mac Şifresi Nasıl Sıfırlanır? Mac Şifremi Unuttum. Mac şifrenizi unuttuysanız, hatırlamıyorsanız ve oturum açamıyorsanız, yeni uygulama ekleyemez ve sistem ayarlarından herhangi bir değişiklik yapamazsınız peki ne yapabilirsiniz?

Apple’ın işletim sitemi (Mac OS X) oldukça güvenli bir işletim sistemidir ve OS X işletim sisteminin güvenliğinin temelinde ise Mac parolanız yer almaktadır. Peki Mac şifrenizi kaybettiyseniz veya unuttuysanız ne yapacaksınız? Mac şifreniz çalışmıyorsa veya kaybettiyseniz sakın endişelenmeyin. Bu makalemizde kaybedilen Mac şifresini nasıl kurtaracağımıza nasıl sisteminizi tekrar açabileceğimizi ele alacağız.

Yeni uygulamalar yüklemek, işletim sisteminizde önemli değişiklikler yapmak ve bazen sistem dosyalarını silmek istediğinizde Mac’iniz size şifre soracaktır. Oturum açma aşamasında parola sorulmasını kaldırdıysanız uzun süre şifre girmediğiniz için zamanla bu şifreyi unutabilirsiniz.

Sakın endişelenmeyin, Mac şifrenizi unuttuysanız veya kaybettiyseniz kurtarmak için yapabileceğiniz birçok seçenek var.

Şifre İpucu Almayı Deneyin!

Şifrenizi oluşturduğunuz zaman Mac her ihtimale karşı sizden ekstra bilgiler de almaktadır. Bu şifrenizi unuttuğunuz zaman çok işinize yaramaktadır. Mac parolanızı üst üste birçok defa yanlış girmenin herhangi bir sınırı yoktur. Üç defa hatalı şifre girişi sonrasında Mac size parolanızı oluşturduğunuz zamanda ipucu satırına yazdığınız ipucunu size sunacaktır. Belki bu ipucu parolanızı hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Peki ipucunu nasıl görebilirsiniz?

 1. Sistem Tercihlerini Açın (Apple> Sistem Tercihleri)
 2. Kullanıcılar ve Gruplar’ı seçin.
 3. Sol alt köşede yer alan Kilit simgesine tıklayın.
 4. Return tuşuna art arda üç kez basın.

Return tuşuna her tıkladığınızda ekranınız titreyecektir ve üçüncü tıklamadan sonra daha önceden belirlediğiniz ipucunu size sunacaktır. İpucu şifre alanının hemen altında yer alır. Parolayı kısmen hatırladıysanız istediğiniz kadar denemekten çekinmeyin.

Yukarıdakileri yapmanıza rağmen parola ipucunu göremiyorsanız bunun nedeni, oturum açma seçeneklerinde şifre ipuçlarını gösterecek şekilde ayarlamamış olmanızdır. Maalesef, bu ayarı değiştirmek için tek yol ise Mac’ inizde oturum açmaktır. Neyse ki şifrenizi bulabilmeniz için başka yollar da var. Bu nedenle okumaya devam edin.

(Sonradan şifrenizi tekrar unutma ihtimalinize karşılık oturum açtıktan sonra şifre ipucunun göründüğünden emin olmak istiyorsanız, Sistem Tercihleri> Kullanıcılar ve Gruplar> Giriş Seçenekleri bölümüne gidin ve oturum açın ve şifre ipuçlarını göster yazan kutucuğu işaretlemeyi unutmayın.)Şifreyi Başka Bir Oturum Hesabı ile Değiştirin!

Mac’inizi başka biriyle paylaşıyorsanız veya kendinizin oluşturduğu ekstra oturum hesabınız var ise oldukça şanslısınız.

Mac şifrenizi başka bir oturum hesabından sıfırlamak için şu adımları izleyin:

Bu yöntemi kullanabilmeniz için Mac’te bir hesap aracılığıyla oturum açmanız gerekir. (Yönetici haklarına sahip olmayan ikinci bir oturum hesabı ile kendi şifrenizi değiştiremeyeceğinizi unutmayın.).

 1. Sol üst tarafta yer alan Apple logosuna tıklayın ve Oturumu Kapat seçeneğini seçin.
 2. Parolasını bildiğiniz oturum hesabı seçin.
 3. Bu hesap için şifrenizi girin.
 4. Sistem Tercihleri> Kullanıcılar ve Gruplar’ı açın.
 5. Pencerenin sol alt tarafında yer alan Kilit simgesine tıklayın.
 6. Parolanızı tekrar girin.
 7. Kenar çubuğunda yer alan şifreyi unuttuğunuz hesabınızı seçin.
 8. Parolayı Sıfırla seçeneğine tıklayın.
 9. Yeni Parola, Doğrulama alanları ve Parola ipucu alanını girin. (Parola ipucu alanının önemini bir üst seçenekten hatırlayacaksınız.)
 10. Parolayı Değiştir seçeneğine tıklayın.

Artık kendi hesabınız için şifrenizi değiştirdiniz. Burada dikkat edilmesi gereken küçük ve önemli bir nokta var. Diğer kullanıcının Mac’de yönetici haklarına sahip olmaması durumunda kendi hesabınızın şifresini değiştiremeyeceğinizi unutmamalısınız. Bunu yalnızca yönetici haklarına sahip bir oturum hesabı yapabilir.

Bu seçenek de sizin şifrenizi bulmanıza yardımcı olamadıysa okumaya devam edin…

Kurtarma Modu Seçeneğini Deneyin!

Apple Mac parolasını değiştirmek için macOS veya Mac OS X sürümlerinde kurtarma modu seçeneği yer alır. Parolanızı tamamen unuttuysanız, kurtarmak için deneyebileceğiniz en iyi seçenek budur diyebiliriz. Kurtarma modu seçeneğini kullanmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 1. Command-R tuşunu basılı tutarken güç düğmesine basın ve bırakmayın. Mac Kurtarma moduna geçecektir. Yükleme çubuğunun çıktığını gördüğünüzde, tuşları bırakabilirsiniz. Yüklenmesi birkaç dakika alabilir.
 2. Disk Utility’yi seçin ve Devam tuşuna tıklayın.
 3. Yardımcı Programlar> Terminal’i seçin.
 4. Sıfırlama şifresini girin (tek bir sözcükten ve küçük harflerden oluşmalıdır) ve Return tuşuna basın
 5. Hesabınızı içeren birimi seçin (normalde Ana sabit diskiniz olacaktır).
 6. Değiştirilecek Kullanıcı Hesabını seçin.
 7. Yeni bir şifre girin.
 8. Parola ile ilgili yeni bir şifre ipucu girin. (Daha sonradan unutursanız size hatırlatıcı bir ipucu olmalı.)
 9. Kaydet’i tıklayın.
 10. Parolanın değiştiğini, Anahtarlık Parolasını değiştirmediğini gösteren bir uyarı karşınıza gelecektir. Tamam’ı tıklayın.
 11. Apple> Kapat’ı tıklayın.

Şimdi Mac’inizi çalıştırın ve yeni şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Bu yöntemle şifrenizi yüksek ihtimalle sıfırlamış olmanız gerekir. Sıfırlayamadıysanız veya şifrenizi nasıl koruyabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin…

Mac Şifrenizi Sıfırlamak İçin Tek Kullanıcı Modunu Kullanın!

Son seçenek olarak şifrenizi kurtarmak veya sıfırlayabilmek için root olarak Tek Kullanıcı Modunu kullanabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız Kurtarma Modu yöntemini kullanmanızı tavsiye ederiz, çünkü Tek Kullanıcı Modu kurtarma yöntemini test ettiğimizde başarılı bir sonuç vermedi. MacOS’un Terminal konsolunu rahatça kullanabiliyorsanız ve sadece bilginiz yeterli ise, Tek Kullanıcı Modunu kullanın. Burada bu modu kullanmayı tavsiye etmediğimiz için nasıl kullanıldığı konusuna değinmeyeceğiz.Mac Verilerini kurtarmak için Hedef Disk Modu’nu Kullanın!

Yukarıda anlatılan yöntemlerden hiçbirini kullanamıyorsanız, yapabileceğiniz en iyi iş verilerinizi kurtarmak olacaktır. Bunun için Hedef Disk Modu’nu kullanacağız. Bu, Mac’inizdeki sabit sürücüye başka bir Mac’den erişmenizi sağlar. Hedef Disk Modu’nu çalıştırmak için aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Mac’i kapatın. (Apple> Kapat’a tıklayın)
 2. Mac’i bir FireWire veya Thunderbolt kablosu kullanarak başka bir Mac’e bağlayın (Maalesef bu bağlantıyı USB bağlantı türü ile sağlayamazsınız).
 3. Mac’inizi başlatın ve açılma sırasında T tuşuna basılı tutun.

Hedef Disk Modu’ndaki Mac şimdi diğer Mac’te sabit disk olarak görünecektir. Mac’den verilerinizi kurtarmak için bu ikinci Mac’i kullanabilirsiniz.

Mac’imi, Şifreyi Sıfırlayan veya Verilerime Erişen Kişilerden Nasıl Koruyabilirim?

Bu şifre sıfırlama yöntemlerini sizin dışınızdaki bir kişinin Mac’inize erişimi varsa onun kullanıp verilerinize erişme riski oldukça yüksektir. Maalesef, bir kişi Mac’e eriştiğinde, tüm verilerinize de ulaşmış demektir. Gelin birlikte verilerinizi korumak için yapabileceğiniz bazı adımlara göz atalım.

Verilerinizi korumanın en iyi yolu, FileVault şifrelemesini açmaktır. Bu yöntem, Mac’inizin içeriğini şifreler. Siz, parola sıfırlama yardımcı programı veya disk yardımcı programıyla kilidini açana kadar parolanız kimseye gösterilmeyecektir. FileVault’u kurduğunuzda bir Kurtarma Anahtarı (kesinlikle yazdırmalı ve not etmelisiniz) ve bir şifre alırsınız. Sakın unutmayın! Her ikisini de kaybederseniz, verileriniz sonsuza dek kaybolacaktır.

FileVault’u Sistem Tercihleri> Güvenlik ve Gizlilik> FileVault’u bu yolu izleyerek açabilirsiniz.

Reklamlar
Tıkla Yorum Gönder

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Akismet tarafından spamlara karşı korunmaktadır. Yorumlarınızın nasıl işlendiğini öğrenin.

Nedir? Nasıl Yapılır?

Sunum Yaparken Beden Dili Nasıl Olmalıdır?

Birçok insan topluluk karşısında konuşma veya sunum yaparken nasıl duracağını, ellerini ya da kollarını nereye koyması gerektiğini bilemez. Farkında olmadan sergilediği vücut dili ile de dinleyiciye/izleyiciye yanlış bir izlenim verme riski içerisindedir. O zaman sunum yaparken beden dili nasıl olmalıdır? Şimdi sizler için vereceğimiz birkaç ipucu ile yapacağınız sunum esnasında beden dilinizi doğru kullanabilir ve dinleyiciler üzerinde etkili bir izlenim yaratabilirsiniz.

Sunum Yaparken Beden Dili Nasıl Olmalı?

Sunum esnasında dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Birazdan size vereceğimiz maddeler doğrultusuna, sunumlarınızı daha etkili hale getirmeniz kaçınılmaz olacaktır. O zaman hadi başlayalım!

Asla Dinleyicilere Sırtınızı Dönmeyin!

Burada önemli bir püf noktası bulunmaktadır. Sunumunuza kesinlikle yeterli ölçüde hazırlanmalısınız. Eğer sunumunuza yeteri kadar hazırlık yapmamışsanız, laptopunuza, notlarınıza vs. bağlı kalırsınız. Bu durumda siz bir şey anlatırken karşı tarafa (dinleyicilere) değil de onlara sırtınızı dönüp slayt veya not okumaya başlamış olursunuz. Bu kesinlikle tavsiye edilmeyen bir sunum yöntemidir. Unutmayın! Dinleyiciler veya katılımcılara hiçbir şekilde sırtınızı dönmemeniz gerekiyor. Diyelim ki sunum sırasında zor durumda kaldınız, mutlaka laptopunuz ya da bilgisayarınızdan destek almanız gerekli. Bu tür bir gereksinim olma ihtimaline karşı bilgisayarınızı veya notlarınızı önünüzde duracak bir masa ya da kürsüye koymayı tercih edebilirsiniz.

Dinleyici Karşısında Saklanmayın!

Sunum yapma stresi içerisine giren kişiler genelde şöyle düşünebiliyor; “Eğer kürsünün arkasında durursam, dinleyiciler beni daha az görür ve göz göze gelir. Böylece fazla strese girmemiş olurum. O zaman da rahatça anlatırım.” Unutmayın! Böyle bir düşüncenin çok bir dezavantajı var. Nedir o dezavantaj? Siz kürsünün arkasına gittiğinizde düşüncenizde de yer alan göz göze gelmeme durumu bir noktada gerçekleşebiliyor ve iletişim kanallarını kapatmış oluyorsunuz. Dinleyiciler sizi ne kadar az görürlerse sizinle karşılıklı etkileşime geçmeleri, kendilerini anlattığınız şeyin içerisinde bulmaları maalesef çok da mümkün olmuyor.

Evet! Bu nedenle yapmanız gereken bir diğer hamle; Kürsüsünün arkasına saklanma! Oturarak anlatma! Dinleyicinin karşısında olmaktan korkma! Çık ortaya özgüveninle, açık bir şekilde beden dilini etkili kullanarak dinleyicilere ne sormak istiyorsan ya da ne anlatmak istiyorsan onu paylaş. Kürsüler önünüzde engel olmasın!

Öldürücü Darbe Göz teması

Sunum yaparken beden dili nasıl olmalıdır sorusunun önemli cevaplarından bir diğeri de göz temasında saklıdır. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir. “Şimdi karşımda dinleyiciler var. Bazen 10 kişi oluyor, bazen de 1000 kişi olabiliyor. Her biriyle tek tek göz temasını nasıl kuracağım, nasıl kurabilirim ki?” Merak etmeyin bu soru yeni sunum yapmaya başlayan kişilerin aklına gelen sorulardan bir tanesi. Cevabı ise oldukça basit. Net bir şekilde Hayır! Eğer bir topluluğa bir şeyler anlatmaya çalışıyorsanız, yapmanız gereken tek şey şu; dinleyici kitlenin alnının üzerinden şöyle bir bakış atıp geçmek. Dinleyici kitlesini beyninizde küçük gruplara ayırın ve grupların üzerinde bakışlarınızı gezdirin. Bu şekilde dinleyiciler ile tek tek göz teması kurmak yerine alınlarının üzerinden bakış atıp geçtiğinizde, insanlar onlara baktığınızı düşünürler.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta; yere ya da yukarı bakarak bir şeyler anlatmamak. Yere bakarak anlattığınız bir sunum esnasında karşı tarafa bir miktar özgüven probleminiz olduğunu, anlatmaya çalıştığınız konuya çok da hakim olmadığınızı, bununla birlikte bir miktar üzüntü ve suçluluk hissi içerisinde bulunduğunuzu gösterir.

Gözünüzü dinleyicilerden yukarılara çevirip konuştuğunuzda ise ukala gibi algılanabilirsiniz. Bir süre sonra sizin bu tavrınız karşısında dinleyiciler size sert sorular sormaya ve bu ukala şekilde görünen tarzınızı aşağıya çekmeye çalışabilirler. Bu nedenle, pozitif bir çizgi içerisinde, yere ya da yukarıya bakmadan, dinleyicilerle eşit göz teması kurmaya mutlaka özen göstermelisiniz.

Herkesi Kucaklayın

Bazen sunum sırasında şöyle bir hata içerisine girdiğimiz oluyor… Diyelim ki konu hakkında dinleyiciler arasından bir soru geliyor. Soruyu dikkatlice dinliyorsunuz ve soru geldikten sonra sunum yapan kişi olarak, cevabı yalnızca soruyu soran kişiye bakarak yanıtlıyorsunuz. Bu şekilde ne yapmış oluyorsunuz? Sunumunuzu yalnızca karşılıklı iki kişi arasında geçen bir diyaloğa dönüştürüyorsunuz. Bu durumda diğer dinleyiciler ne yapıyor? Cep telefonları ile oynamaya başlıyorlar veya aralarında sohbete başlıyorlar. Kesinlikle haklılar. Siz sunum yapan kişi olarak tüm dinleyicilerinize hitap etmelisiniz. Soru tek bir kişiden gelmiş olabilir ancak cevabınızın dinleyicilerin tamamını ilgilendirebileceğini ve bütünlüğü bozmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Okumaya Devam Et

Nedir? Nasıl Yapılır?

Instagram Tanıtım Silinirken Hata Çözümü

İnstagram tanıtımlarını yayından kaldırırken veya durdururken alınan hataların çözümünü açıklıyoruz.

İnstagram reklamları silinirken hata oluşması veya tanıtımın yayından kaldırılması anında alınan hatanın çözümüne gelin birlikte bakalım.

Instagram reklamları son zamanların en sık kullanılan reklam çeşidi arasında yer almaktadır. Instagram kullanım oranının artması ile orantılı olan bu gelişme birçok kullanıcının deneyimleri arasındadır. Özellikle instagram üzerinden satış yapanlar veya takipçi kitlesini yükseltip bilinirliliğini artırmak isteyen kullanıcılar günlük, haftalık veya aylık reklamlar vermektedirler. Ayrıca instagram üzerinden tanıtım yapabilmek için herhangi bir işletme veya içerik üretici hesabına sahip olmanız gerekmektedir.

Verilen reklamların performansı uygulama üzerinde yer alan tanıtım istatistiklerinden kolayca takip edilebiliyor. Verimli olmayan instagram tanıtımlarını gereksiz ücret ödemek yerine zamanı gelmeden de sonlandırabilirsiniz.

Yayından kaldırmak istediğiniz instagram tanıtımının üzerine tıklayıp en altta yer alan tanıtımı durdur veya tanıtımı sil butonuna tıkladığınızda yayından kaldırabilirsiniz. Ancak bazen instagram tanıtımını yayından kaldırırken sistemsel bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Merak etmeyin paranız boşa gitmeyecek ve şimdi belirteceğimiz yöntem ile hata aldığınız instagram tanıtımını sonlandırabileceksiniz.

Dikkat Bu Yöntem Yayındaki Tüm Tanıtımları Sonlandırır!

Yayınlamış olduğunuz instagram tanıtımı silinirken hata alırsanız şu yöntemi izleyebilirsiniz. Ayarlar bölümünden hesap sekmesine tıklayınız. Burada sayfanın en altında yer alan kişisel hesaba geçiş yap butonuna tıklayınız. Hesabınızın kişisel hesaba dönüşmesini bekleyiniz ve sonra tekrar ayarlar hesap sekmesinden işletme hesabına geçiş yapınız. Merak etmeyin daha önce yapmış olduğunuz kişisel hesap ayarları değişmeyecektir. Şimdi bildirim (kalp) sekmesine gelin ve en üstte yer alan tanıtımları tıklayın. Artık herhangi bir tanıtımınızın olmadığını göreceksiniz.

Okumaya Devam Et

Haber

Vodafone Hediye Çarkı Ekstra İnternet Kazanma İpucu

Hediye çarkından çıkan internet veya hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme ipucunu paylaşıyoruz.

vodafone-hediye-carki-ekstra-internet

Hediye internet paketi kazanma ipucu. Vodafone aboneleri her hafta pazartesi gününden itibaren hediye çarkı çevirme hakkı kazanıyor. Hediye çarkından çıkan internet veya hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme ipucunu paylaşıyoruz.

Hediye Çarkı İnternet Paketleri

Vodafone aboneleri her hafta Hediye Çarkından çeşitli miktarlarda hediye internet veya indirim kuponları kazanmaktadır. İnternet paketi yetmeyenlerin imdadına yetişen hediye internet paketleri en çok talep edilenler arasında yer alıyor. Paylaşacağımız ipucu ile verilen hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Ekstra İnternet İpucu

Bilindiği üzere Vodafone hediye çarkı her hafta pazartesi gününden itibaren yeniden çevrilebiliyor. Hediyesini almak isteyen kullanıcılar çarkı çevirdiklerinde bazen sunucunun aşırı yoğunluğundan hata alabiliyor ve çarkı çeviremiyor. Bu yoğunluğu yakalayıp sunucunun hata verdiği zamanlarda çevirdiğimizde Vodafone birkaç dakika içerisinde çarkı çeviremediğimiz için günlük ekstra hediye internet paketi tanımlıyor.

Ekstra hediye internet paketi şansını yakalayabilmek için sunucunun yoğun olduğu zamana denk gelmek lazım. Sunucu ise genellikle kullanıcıların pazartesi gününün ilk saat veya dakikalarından yani gece 00:00 dan sonraki dakikalarda veya pazartesi sabahında yoğunlaşabiliyor. Bu yoğunluğa denk geldiğinizde tavsiyemiz çarkı tekrar çevirmeyin ve birkaç dakika bekleyin. Vodafone çarkı çeviremediğiniz için size ekstra günlük internet paketi tanımlayacaktır. Sonrasına ise istediğiniz zaman tekrar çarkı çevirip hediyenizi alabilirsiniz.

Şansınız bol olsun. 🙂

Okumaya Devam Et

İlgi Odağı İçerikler