Mac Şifresi Nasıl Sıfırlanır?


mac-sifresi-nasil-sifirlanir

Mac Şifresi Nasıl Sıfırlanır? Mac Şifremi Unuttum. Mac şifrenizi unuttuysanız, hatırlamıyorsanız ve oturum açamıyorsanız, yeni uygulama ekleyemez ve sistem ayarlarından herhangi bir değişiklik yapamazsınız peki ne yapabilirsiniz?

Apple’ın işletim sitemi (Mac OS X) oldukça güvenli bir işletim sistemidir ve OS X işletim sisteminin güvenliğinin temelinde ise Mac parolanız yer almaktadır. Peki Mac şifrenizi kaybettiyseniz veya unuttuysanız ne yapacaksınız? Mac şifreniz çalışmıyorsa veya kaybettiyseniz sakın endişelenmeyin. Bu makalemizde kaybedilen Mac şifresini nasıl kurtaracağımıza nasıl sisteminizi tekrar açabileceğimizi ele alacağız.

Yeni uygulamalar yüklemek, işletim sisteminizde önemli değişiklikler yapmak ve bazen sistem dosyalarını silmek istediğinizde Mac’iniz size şifre soracaktır. Oturum açma aşamasında parola sorulmasını kaldırdıysanız uzun süre şifre girmediğiniz için zamanla bu şifreyi unutabilirsiniz.

Sakın endişelenmeyin, Mac şifrenizi unuttuysanız veya kaybettiyseniz kurtarmak için yapabileceğiniz birçok seçenek var.

Şifre İpucu Almayı Deneyin!

Şifrenizi oluşturduğunuz zaman Mac her ihtimale karşı sizden ekstra bilgiler de almaktadır. Bu şifrenizi unuttuğunuz zaman çok işinize yaramaktadır. Mac parolanızı üst üste birçok defa yanlış girmenin herhangi bir sınırı yoktur. Üç defa hatalı şifre girişi sonrasında Mac size parolanızı oluşturduğunuz zamanda ipucu satırına yazdığınız ipucunu size sunacaktır. Belki bu ipucu parolanızı hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Peki ipucunu nasıl görebilirsiniz?

 1. Sistem Tercihlerini Açın (Apple> Sistem Tercihleri)
 2. Kullanıcılar ve Gruplar’ı seçin.
 3. Sol alt köşede yer alan Kilit simgesine tıklayın.
 4. Return tuşuna art arda üç kez basın.

Return tuşuna her tıkladığınızda ekranınız titreyecektir ve üçüncü tıklamadan sonra daha önceden belirlediğiniz ipucunu size sunacaktır. İpucu şifre alanının hemen altında yer alır. Parolayı kısmen hatırladıysanız istediğiniz kadar denemekten çekinmeyin.

Yukarıdakileri yapmanıza rağmen parola ipucunu göremiyorsanız bunun nedeni, oturum açma seçeneklerinde şifre ipuçlarını gösterecek şekilde ayarlamamış olmanızdır. Maalesef, bu ayarı değiştirmek için tek yol ise Mac’ inizde oturum açmaktır. Neyse ki şifrenizi bulabilmeniz için başka yollar da var. Bu nedenle okumaya devam edin.

(Sonradan şifrenizi tekrar unutma ihtimalinize karşılık oturum açtıktan sonra şifre ipucunun göründüğünden emin olmak istiyorsanız, Sistem Tercihleri> Kullanıcılar ve Gruplar> Giriş Seçenekleri bölümüne gidin ve oturum açın ve şifre ipuçlarını göster yazan kutucuğu işaretlemeyi unutmayın.)Şifreyi Başka Bir Oturum Hesabı ile Değiştirin!

Mac’inizi başka biriyle paylaşıyorsanız veya kendinizin oluşturduğu ekstra oturum hesabınız var ise oldukça şanslısınız.

Mac şifrenizi başka bir oturum hesabından sıfırlamak için şu adımları izleyin:

Bu yöntemi kullanabilmeniz için Mac’te bir hesap aracılığıyla oturum açmanız gerekir. (Yönetici haklarına sahip olmayan ikinci bir oturum hesabı ile kendi şifrenizi değiştiremeyeceğinizi unutmayın.).

 1. Sol üst tarafta yer alan Apple logosuna tıklayın ve Oturumu Kapat seçeneğini seçin.
 2. Parolasını bildiğiniz oturum hesabı seçin.
 3. Bu hesap için şifrenizi girin.
 4. Sistem Tercihleri> Kullanıcılar ve Gruplar’ı açın.
 5. Pencerenin sol alt tarafında yer alan Kilit simgesine tıklayın.
 6. Parolanızı tekrar girin.
 7. Kenar çubuğunda yer alan şifreyi unuttuğunuz hesabınızı seçin.
 8. Parolayı Sıfırla seçeneğine tıklayın.
 9. Yeni Parola, Doğrulama alanları ve Parola ipucu alanını girin. (Parola ipucu alanının önemini bir üst seçenekten hatırlayacaksınız.)
 10. Parolayı Değiştir seçeneğine tıklayın.

Artık kendi hesabınız için şifrenizi değiştirdiniz. Burada dikkat edilmesi gereken küçük ve önemli bir nokta var. Diğer kullanıcının Mac’de yönetici haklarına sahip olmaması durumunda kendi hesabınızın şifresini değiştiremeyeceğinizi unutmamalısınız. Bunu yalnızca yönetici haklarına sahip bir oturum hesabı yapabilir.

Bu seçenek de sizin şifrenizi bulmanıza yardımcı olamadıysa okumaya devam edin…

Kurtarma Modu Seçeneğini Deneyin!

Apple Mac parolasını değiştirmek için macOS veya Mac OS X sürümlerinde kurtarma modu seçeneği yer alır. Parolanızı tamamen unuttuysanız, kurtarmak için deneyebileceğiniz en iyi seçenek budur diyebiliriz. Kurtarma modu seçeneğini kullanmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 1. Command-R tuşunu basılı tutarken güç düğmesine basın ve bırakmayın. Mac Kurtarma moduna geçecektir. Yükleme çubuğunun çıktığını gördüğünüzde, tuşları bırakabilirsiniz. Yüklenmesi birkaç dakika alabilir.
 2. Disk Utility’yi seçin ve Devam tuşuna tıklayın.
 3. Yardımcı Programlar> Terminal’i seçin.
 4. Sıfırlama şifresini girin (tek bir sözcükten ve küçük harflerden oluşmalıdır) ve Return tuşuna basın
 5. Hesabınızı içeren birimi seçin (normalde Ana sabit diskiniz olacaktır).
 6. Değiştirilecek Kullanıcı Hesabını seçin.
 7. Yeni bir şifre girin.
 8. Parola ile ilgili yeni bir şifre ipucu girin. (Daha sonradan unutursanız size hatırlatıcı bir ipucu olmalı.)
 9. Kaydet’i tıklayın.
 10. Parolanın değiştiğini, Anahtarlık Parolasını değiştirmediğini gösteren bir uyarı karşınıza gelecektir. Tamam’ı tıklayın.
 11. Apple> Kapat’ı tıklayın.

Şimdi Mac’inizi çalıştırın ve yeni şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

Bu yöntemle şifrenizi yüksek ihtimalle sıfırlamış olmanız gerekir. Sıfırlayamadıysanız veya şifrenizi nasıl koruyabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin…

Mac Şifrenizi Sıfırlamak İçin Tek Kullanıcı Modunu Kullanın!

Son seçenek olarak şifrenizi kurtarmak veya sıfırlayabilmek için root olarak Tek Kullanıcı Modunu kullanabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız Kurtarma Modu yöntemini kullanmanızı tavsiye ederiz, çünkü Tek Kullanıcı Modu kurtarma yöntemini test ettiğimizde başarılı bir sonuç vermedi. MacOS’un Terminal konsolunu rahatça kullanabiliyorsanız ve sadece bilginiz yeterli ise, Tek Kullanıcı Modunu kullanın. Burada bu modu kullanmayı tavsiye etmediğimiz için nasıl kullanıldığı konusuna değinmeyeceğiz.Mac Verilerini kurtarmak için Hedef Disk Modu’nu Kullanın!

Yukarıda anlatılan yöntemlerden hiçbirini kullanamıyorsanız, yapabileceğiniz en iyi iş verilerinizi kurtarmak olacaktır. Bunun için Hedef Disk Modu’nu kullanacağız. Bu, Mac’inizdeki sabit sürücüye başka bir Mac’den erişmenizi sağlar. Hedef Disk Modu’nu çalıştırmak için aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Mac’i kapatın. (Apple> Kapat’a tıklayın)
 2. Mac’i bir FireWire veya Thunderbolt kablosu kullanarak başka bir Mac’e bağlayın (Maalesef bu bağlantıyı USB bağlantı türü ile sağlayamazsınız).
 3. Mac’inizi başlatın ve açılma sırasında T tuşuna basılı tutun.

Hedef Disk Modu’ndaki Mac şimdi diğer Mac’te sabit disk olarak görünecektir. Mac’den verilerinizi kurtarmak için bu ikinci Mac’i kullanabilirsiniz.

Mac’imi, Şifreyi Sıfırlayan veya Verilerime Erişen Kişilerden Nasıl Koruyabilirim?

Bu şifre sıfırlama yöntemlerini sizin dışınızdaki bir kişinin Mac’inize erişimi varsa onun kullanıp verilerinize erişme riski oldukça yüksektir. Maalesef, bir kişi Mac’e eriştiğinde, tüm verilerinize de ulaşmış demektir. Gelin birlikte verilerinizi korumak için yapabileceğiniz bazı adımlara göz atalım.

Verilerinizi korumanın en iyi yolu, FileVault şifrelemesini açmaktır. Bu yöntem, Mac’inizin içeriğini şifreler. Siz, parola sıfırlama yardımcı programı veya disk yardımcı programıyla kilidini açana kadar parolanız kimseye gösterilmeyecektir. FileVault’u kurduğunuzda bir Kurtarma Anahtarı (kesinlikle yazdırmalı ve not etmelisiniz) ve bir şifre alırsınız. Sakın unutmayın! Her ikisini de kaybederseniz, verileriniz sonsuza dek kaybolacaktır.

FileVault’u Sistem Tercihleri> Güvenlik ve Gizlilik> FileVault’u bu yolu izleyerek açabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mac Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend