Moda Nedir? Modanın Kısa Tarihi


moda nedir
modanın tarihi

Moda nedir? Moda nasıl ortaya çıkmıştır? Modanın kısa tarihi.

Moda, kadınların sıklıkla takip ettiği bir hayali üründür. Aslında yeni bir şey denenip ve nüfus çoğunluğu tarafından beğenilmesiyle oluşur. Fransızlarda ki tanımı ise güncel olan ulus, yöntem veya davranış biçimi demektir. Moda toplumların yaşantısını geçirdiği evrelerini ve geleneklerinin yansıması diyebiliriz. Çünkü moda sayesinde toplumlar hakkında ön bilgiye sahip olabiliriz.   

Şimdi sizlere Moda’nın tarihçesinden bahsedeceğim. “Yapılan araştırmalara göre Moda tarih öncesi çağlara kadar uzanmaktadır.”

Zamanla insanlar geliştikçe Moda’da gelişmiştir. Bu ilk çağlarda insanların vücutları örtmesiyle başlayan bir akımdır.

Ortaçağ öncesinde baktığımızda Sümerler monta benzeyen hayvan kürklerini kullanmışlardır. Aynı zamanda Mısıra baktığımızda hem güneşten korunabilecekleri hem de rahat terletmeyecek kumaşlar tercih etmişlerdir. Antik Yunan ise sandaletler ve rahat uzun elbiseler tercih etmişlerdir.

Yani aslında Moda dediğimiz şey hem coğrafyadan hem ekolojiden hem de tarihten etkilenmiştir.

Dönem Dönem Modanın Gelişimi

modanin_gelismesi

“13.Yüz yıldan sonra giyim kuşam aslında asillerin hakkıydı Kral ve Kraliçeler mükemmel olmalıydı. Yani asiller bir moda ikonuydu takip edilen onların zevkiydi. Daha çok Orta Asya İpekleri getirilmeydi. Bu ticaretlerin yapıldığın yolu ise İpek Yolu’idi.”

“14.Yüz yıllara baktığımızda Avrupa, Doğu’dan etkilenmekteydi. 14.yy sonlarına doğru Avrupa’da yeni fikirler ortaya çıkmış ve kendi Moda tasarımlarını oluşturmaya başlamışlardır. Beden kısmı daha sıkı etek kısmı daha kabarık elbiseler ortaya çıkmıştır.”

“15.Yüz yılın baktığımızda yakalar bele kadar açık olan elbiseler çıkmış. Etekler uzun ve çok katlı olmaya başlamıştır.15. yüyzılda moda o kadar önemli sayılıyordu ki Fransa Kralı VII. Charles bir moda krallığının kurulmasını istemiştir. Düşünün 1400’li yıllardasınız ve bir moda bakanlığı var oldukça ilginç değil mi?

 “16. Yüz yılın ilk yarısında asil kesim daha parlak renkler kullanmaya başlamışlardır. Kraliçe Elizabeth döneminde ilk defa kolalı ve dik yakalar görülmüştür. İlk ipek çorabı ise Kraliçe Elizabeth’in giydiği bilinmektedir.

“17. Ve 18. Yüzyıllarda kaba ve düz kumaştan yapılan mat elbiseleri işçiler kendileri için dikmekteydi. Bu dönemlerde genelde giyimde sadelik aranmaktaydı.”

Yüzyıllar değiştikçe Moda’da değişmeye başlamıştır. Daha çok artık Sanayi devriminden önce kıyafetler bir hazine sayılırken Sanayi Devrimi ile buharlı makinelerin gelişmesi ve fabrikaların açılmasıyla insanların kıyafetleri ihtiyaçtan çıkmıştır.

Kısacası moda tarihte birçok kez değişmiş ve kast sistemine göre de ayrılmıştır. Asiller daha parlak koyu renkler giyerken yoksulların daha mat renk giymeleri şimdiki markaları anımsatmaktadır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Moda Nedir? Modanın Kısa Tarihi

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap
Secured By miniOrange

Send this to a friend