Bizimle iletişime geçin

Nedir? Nasıl Yapılır?

Sunum Yaparken Beden Dili Nasıl Olmalıdır?

Birçok insan topluluk karşısında konuşma veya sunum yaparken nasıl duracağını, ellerini ya da kollarını nereye koyması gerektiğini bilemez. Farkında olmadan sergilediği vücut dili ile de dinleyiciye/izleyiciye yanlış bir izlenim verme riski içerisindedir. O zaman sunum yaparken beden dili nasıl olmalıdır? Şimdi sizler için vereceğimiz birkaç ipucu ile yapacağınız sunum esnasında beden dilinizi doğru kullanabilir ve dinleyiciler üzerinde etkili bir izlenim yaratabilirsiniz.

Sunum Yaparken Beden Dili Nasıl Olmalı?

Sunum esnasında dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Birazdan size vereceğimiz maddeler doğrultusuna, sunumlarınızı daha etkili hale getirmeniz kaçınılmaz olacaktır. O zaman hadi başlayalım!

Asla Dinleyicilere Sırtınızı Dönmeyin!

Burada önemli bir püf noktası bulunmaktadır. Sunumunuza kesinlikle yeterli ölçüde hazırlanmalısınız. Eğer sunumunuza yeteri kadar hazırlık yapmamışsanız, laptopunuza, notlarınıza vs. bağlı kalırsınız. Bu durumda siz bir şey anlatırken karşı tarafa (dinleyicilere) değil de onlara sırtınızı dönüp slayt veya not okumaya başlamış olursunuz. Bu kesinlikle tavsiye edilmeyen bir sunum yöntemidir. Unutmayın! Dinleyiciler veya katılımcılara hiçbir şekilde sırtınızı dönmemeniz gerekiyor. Diyelim ki sunum sırasında zor durumda kaldınız, mutlaka laptopunuz ya da bilgisayarınızdan destek almanız gerekli. Bu tür bir gereksinim olma ihtimaline karşı bilgisayarınızı veya notlarınızı önünüzde duracak bir masa ya da kürsüye koymayı tercih edebilirsiniz.

Dinleyici Karşısında Saklanmayın!

Sunum yapma stresi içerisine giren kişiler genelde şöyle düşünebiliyor; “Eğer kürsünün arkasında durursam, dinleyiciler beni daha az görür ve göz göze gelir. Böylece fazla strese girmemiş olurum. O zaman da rahatça anlatırım.” Unutmayın! Böyle bir düşüncenin çok bir dezavantajı var. Nedir o dezavantaj? Siz kürsünün arkasına gittiğinizde düşüncenizde de yer alan göz göze gelmeme durumu bir noktada gerçekleşebiliyor ve iletişim kanallarını kapatmış oluyorsunuz. Dinleyiciler sizi ne kadar az görürlerse sizinle karşılıklı etkileşime geçmeleri, kendilerini anlattığınız şeyin içerisinde bulmaları maalesef çok da mümkün olmuyor.

Evet! Bu nedenle yapmanız gereken bir diğer hamle; Kürsüsünün arkasına saklanma! Oturarak anlatma! Dinleyicinin karşısında olmaktan korkma! Çık ortaya özgüveninle, açık bir şekilde beden dilini etkili kullanarak dinleyicilere ne sormak istiyorsan ya da ne anlatmak istiyorsan onu paylaş. Kürsüler önünüzde engel olmasın!

Öldürücü Darbe Göz teması

Sunum yaparken beden dili nasıl olmalıdır sorusunun önemli cevaplarından bir diğeri de göz temasında saklıdır. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir. “Şimdi karşımda dinleyiciler var. Bazen 10 kişi oluyor, bazen de 1000 kişi olabiliyor. Her biriyle tek tek göz temasını nasıl kuracağım, nasıl kurabilirim ki?” Merak etmeyin bu soru yeni sunum yapmaya başlayan kişilerin aklına gelen sorulardan bir tanesi. Cevabı ise oldukça basit. Net bir şekilde Hayır! Eğer bir topluluğa bir şeyler anlatmaya çalışıyorsanız, yapmanız gereken tek şey şu; dinleyici kitlenin alnının üzerinden şöyle bir bakış atıp geçmek. Dinleyici kitlesini beyninizde küçük gruplara ayırın ve grupların üzerinde bakışlarınızı gezdirin. Bu şekilde dinleyiciler ile tek tek göz teması kurmak yerine alınlarının üzerinden bakış atıp geçtiğinizde, insanlar onlara baktığınızı düşünürler.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta; yere ya da yukarı bakarak bir şeyler anlatmamak. Yere bakarak anlattığınız bir sunum esnasında karşı tarafa bir miktar özgüven probleminiz olduğunu, anlatmaya çalıştığınız konuya çok da hakim olmadığınızı, bununla birlikte bir miktar üzüntü ve suçluluk hissi içerisinde bulunduğunuzu gösterir.

Gözünüzü dinleyicilerden yukarılara çevirip konuştuğunuzda ise ukala gibi algılanabilirsiniz. Bir süre sonra sizin bu tavrınız karşısında dinleyiciler size sert sorular sormaya ve bu ukala şekilde görünen tarzınızı aşağıya çekmeye çalışabilirler. Bu nedenle, pozitif bir çizgi içerisinde, yere ya da yukarıya bakmadan, dinleyicilerle eşit göz teması kurmaya mutlaka özen göstermelisiniz.

Herkesi Kucaklayın

Bazen sunum sırasında şöyle bir hata içerisine girdiğimiz oluyor… Diyelim ki konu hakkında dinleyiciler arasından bir soru geliyor. Soruyu dikkatlice dinliyorsunuz ve soru geldikten sonra sunum yapan kişi olarak, cevabı yalnızca soruyu soran kişiye bakarak yanıtlıyorsunuz. Bu şekilde ne yapmış oluyorsunuz? Sunumunuzu yalnızca karşılıklı iki kişi arasında geçen bir diyaloğa dönüştürüyorsunuz. Bu durumda diğer dinleyiciler ne yapıyor? Cep telefonları ile oynamaya başlıyorlar veya aralarında sohbete başlıyorlar. Kesinlikle haklılar. Siz sunum yapan kişi olarak tüm dinleyicilerinize hitap etmelisiniz. Soru tek bir kişiden gelmiş olabilir ancak cevabınızın dinleyicilerin tamamını ilgilendirebileceğini ve bütünlüğü bozmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Tıkla Yorum Gönder

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nedir? Nasıl Yapılır?

Instagram Onay Kodu Gelmiyor Sorunu Çözümü

Instagram Mobil Onay Kodu ve/veya Instagram Mail Onay Kodu bazen kullanıcılara teslim edilemeyebiliyor. Instagram Onay Kodu Gelmiyor sorununun çözümünü hep birlikte arıyor olacağız.

Instagram hesabınız için SMS veya E-POSTA yolu ile iletilmesi gereken Onay Koduna ulaşamadığınız durumlarda hesabınızın diğer instagram kullanıcıları tarafından da görüntülenemediğini/kapandığını belirtelim.

Bu süreç içerisinde hesabınıza giriş yapmaya çalışan diğer kullanıcılar profilinizi görüntüleyebilir fakat paylaşımlarınıza maalesef ulaşamıyorlar. Bu nedenle SMS Onaya ya da Mail Onaya düşmüş profillerin onay sürecinden hızlıca kurtarılması büyük önem taşımaktadır.

SMS ve Mail Onayı Neden Instagram için Gereklidir?

 • Aynı anda birden fazla cihaz üzerinden Paylaşım / Takip / Takipten Çıkarma benzeri işlemlerin gerçekleştirilmesi,
 • Aynı anda birden fazla IP adresi üzerinden giriş yapılırsa / yapmaya çalışılırsa,
 • VPN kullanarak IP değişikliği ile giriş yapılıp farklı ülke IP si ile giriş yapılırsa,
 • Çok sayıda doğru olmayan / hatalı şifre giriş denemesi yapılırsa,

Instagram hesabınızın güvenliğinin sağlanması adına hesabınız SMS Onayı ya da Mail Onayına düşürülebilir. Ayrıca hesabınızda yayınlamış olduğunuz tanıtımlı gönderilerin kaldırılması için veya düzenlenebilmesi için hesabınızın onaylı olması gerekmektedir. İnstagram Tanıtımı Silinirken Hata sorunlarının çözümü için ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Instagram SMS Onay Kodu Gelmeme Sorunu ve Sorunun Çözümü

Instagram Uygulaması üzerinden GSM numaranıza talep ettiğinin doğrulama kodları tarafınıza ulaşmıyor ise aşağıdaki çözüm yollarını denemenizi öneririz.

 • Instagram hesabınız uygulama üzerinde açık ise hesabınızdan çıkış yapınız. Daha sonra, Ayarlar > Uygulamalar > Instagram sekmesine ulaşarak Ön Belleği temizleyiniz. Ardından tekrar giriş yapmayı deneyin.
 • Instagram hesabınız uygulama üzerinde açık ise hesabınızdan çıkış yapınız. Ayarlar > Uygulamalar > Instagram sekmesine ulaşıp Ön Belleği temizleyiniz. Daha sonra herhangi bir VPN Uygulaması aracılığı ile farklı bir IP kullanarak tekrar giriş yapmayı deneyin.
 • Numaranızı başka bir operatöre taşımanızın sonrasında veya Sim Kart değişimi sonrasında 2 ya da 3 gün SMS Sorunu yaşanabildiği bilinmektedir. 2-3 Gün sonra tekrar deneyin.
 • Yakın zaman içerisinde Operatör Değişikliği gerçekleştirdiyseniz 32665’e SMS olarak (FBOOK) On ya da Fb yazarak gönderin. Facebook SMS Servisiniz aktif hale getirilecektir.
 • Instagram’ a bilgisayar üzerinde tarayıcı aracılığı ile giriş yapınız. Mümkünse telefonunuz ile bilgisayarınızın bağlı olduğu internetin farklı olmasına dikkat ediniz.
 • Kullandığınız cihazda ilgili numaradan gelen SMS’ler ya da Kısa Mesajar için mevcut bir engelleme olma ihtimaline karşı farklı bir telefona kullanabilirsiniz. Ya da engellenmiş numaraları kontrol edebilirsiniz.
 • Hattınız faturalı ise ödenmemiş faturanızdan dolayı operatörünüz tarafından SMS alma veya gönderme işlemleriniz kısıtlanmış olabilir.

Bonus Çözüm Önerisi;

Eğer yukarıdaki önerilerin hepsini denemenize rağmen hiç bir şekilde doğrulama Onay SMS’i gelmiyor ise bu durumda online hizmet veren Mobil Onay Servisleri üzerinden doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Daha sonra onay aldığınız profilinize giriş yaparak telefon numaranızı kendi numaranız ile değiştirmeniz gerekmektedir.

Instagram Mail Onay Kodu Gelmeme Sorunu ve Sorunun Çözümü

Instagram Mail Onay Kodu ulaşmaması ile ilgili sorun yaşayan kullanıcılar aşağıda yer alan çözüm önerilerini deneyebilirler.

 • Mail adresinizde oturum açarak Spam/İstenmeyen Posta Klasörünü kontrol ediniz. Instagram Mail Onay Kodu Spam – Gereksiz klasörüne düşmüş olabilir.
 • Hotmail uzantılı bir e-posta adresi kullanıyorsanız bu servise bazı durumlarda gecikmeler yaşanabilmektedir. Gmail üzerinden e-posta adresi kullanıyorsanız onu ekleyebilirsiniz bir sonraki aşamada.
 • Posta kutunuzun kotasının dolmuş olma ihtimalini kontrol ediniz.
 • E-posta adresinize fazla miktarda mail geliyorsa e-posta barındırıcı firmanız tarafından mail engellemesi gelmiş olabilir.
 • Mail üzerinden Instagram Onay Kodu isteme talebinizi Mail Sayfanızda oturumunuz açık iken isteyin.
 • Başka bir mail uygulaması üzerinden e-posta hesabınızı yönetin. Örneğin; Gmail hesabınızı Hotmail uygulaması üzerinden yöneterek gelmeyen mailler bir ihtimal alınabilir. Bu yöntemi deneyebilmeniz için Gmail uygulaması üzerinden ayarlar çark simgesine tıklayıp ardından ayarlara girip hesaplar içe aktarma işlemi başlığından postaları ve kişileri içe aktar seçeneğini kullanmanız gerekmektedir.

Sorunum Halen Çözülmedi Başka Ne Yapabilirim?

SMS ile ya da Mail ile Instagram Kod Alma Sorunu yukarıda yer alan önerileri deneyip halen daha yaşamaya devam ediyorsanız bu durumda Facebook ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Facebook ile iletişime geçmek için sorunumuzu belirteceğimiz bir başvuru formu doldurmamız gerekmektedir.

İlgili sorun için başvurunuzu www.facebook.com/help/contact/283958118330524 linkine tıklayarak açılan sayfa üzerinden yapabilirsiniz.

Sayfa üzerinden başvurunuzu yaparken yaşadığınız SMS veya MAİL Onay Sorununuzu, Hesap ve E-posta bilgilerinizi ayrıntılı bir şekilde yazmayı unutmayınız.

Okumaya Devam Et

Nedir? Nasıl Yapılır?

Tiktok Ne Kadar Para Kazandırır?

tiktok ne kadar kazandırır

Tiktok ile ne kadar para kazanılır? Kaç takipçiniz olursa ne kadar gelir elde edebilirsiniz? Tiktok uygulamasında hangi tür para kazanma yöntemleri var? Bu konuları ayrıntılı olarak ele alacağız.

Tiktok Para Kazandırıyor mu ?

Eğer doğru strateji ile ilerlenirse Tiktok’tan para kazanmak gerçekten mümkün. Fakat Tiktok’tan para kazanan kişilerin yüksek takipçili hesaplara sahip olduğunu ve 10k -20k gibi takipçiye sahip olan kullanıcıların dişe dokunur miktarda para kazandırmadığını en başta belirtelim.

Tiktok’un dünya genelinde 850 milyondan fazla kullanıcısı var ve büyük ihtimalle ki bu kullanıcıların en az 700 milyonunun cebine Tiktok aracılığı ile 1 kuruş dahi girmemiştir.

Tiktok üzerinden para kazananların çoğu, kazandığı tutar ile internet giderlerini dahi karşılayamamaktadır. Tiktok kullanıcılarının belki de binde 1’i ya da daha azı ayda sadece 200 Lira üzerinde bir gelir elde etmektedir.

Diğer yandan, Tiktok aracılığı ile çok iyi kazanç sağlayanlar olduğunu unutmamak gerekir. En azından ev gelirine katkı yapacak derecede kazanç sağlayan bir kitle bulunmaktadır.

Tiktok uygulaması aracılığı ile kazan sağlayan ya da influencer olarak tanınan kişiler, insanlar üzerinde etki yaratabilen, kitleleri yönlendirebilen, ortaya koyduğu sanatı ile insanları kendine hayran bırakan kişilerdir.

Mevcut Tiktok kullanıcılarını influencer olanlar “etkileyebilenler” (binde 1) ve diğerleri (binde 999) olarak ikiye kısıma ayırabiliriz.

Bahsettiğimiz binde bir içerisine girmek nerdeyse imkansız gibi gözükebilir fakat Tiktok kullanıcılarının en az %70-80 lik kısmı Tiktok üzerinden para kazanma kaygısı olmadığını ya da bu alanda yeterli bilgi ve beceriye sahip olmadığını düşünürseniz sosyal medya zekası olan kişilerin yeterli gayreti ve özeni gösterdiklerinde Tiktok aracılığı ile tatmin edici tutarlar kazanmalarının önünde hiç bir engel olmadığı anlaşılacaktır.

Influencer Nedir? Nasıl Olunur?

Influencer, insanlar üzerinde etki bırakabilen kişi demektir. Kişiler üzerinde olumlu etki bırakan, sözüne güvenilen, sempatik ve insan ilişkileri sağlam kişiler, lider özellikli kişiler influencer kişiliklerdir. Sosyal medyada influencer olarak bilinen kişilerin gerçek hayatta da lider özellikli veya popüler kişiler olmasına gerek yoktur.

Örneğin Enes Batur , biyografik filminde okul arkadaşlarının kendisine ezik muamelesi yaptığını göstermiştir. Yani gerçek hayatta potansiyelini yeterince ortaya kayamayan kişiler, eğer sosyal medya zekaları var ise sosyal medyada fenomeni olabilmektedir.

Tiktok bu tip kişilere fırsatlar sunmaktadır. Sosyal medya üzerinde insanlarla iyi iletişim kurabilen, insanların ne beklediklerini iyi analiz edip onların beklentilerini karşılayabilen kişiler influencerdirler ve bu kişiler bu özellikleri sayesinde Tiktok’tan güzel paralar kazanabilirler.

Tiktok üyelerinin başlıca beklentisi, ilginç şeyler izlemek ve o anı hoşça değerlendirmektir. Bu yüzden tiktokta insanlara ne kadar hoşça vakit geçirtebilirsen, ne kadar anlık haz yaşatabilirsen o kadar takipçi kazanırsın ve bunu paraya dönüştürürsün.

Tiktok ta para kazanma yöntemleri

Tiktok’un üyelerine sunduğu para kazanma usulü üyenin canlı yayın açması ve canlı yayında o kişiye hediyeler sunulmasıdır. Bu hediyelerden gelen puanlar birikip 30 dolara ulaşınca bu para çekilebilmektedir.

İşin aslı bu işten üyelerden ziyade Tiktok para kazanmaktadır. Çünkü toplanan paranın %60‘lık kısmını kesmektedir. Ayrıca bakiyesi 30 dolara ulaşamadığı için Tiktok’tan para kazanmaktan vazgeçenler ile hesabı banlandığı için parası içeride kalanların parası da Tiktok’a kalmaktadır.

Bu nedenle Tiktok kullanıcıları canlı yayın açma yöntemine ilave olarak başka para kazanma yöntemlerini de uygulamaktadırlar.

1-Tiktok’tan canlı yayın açarak para kazanma yöntemi

Takipçi sayınız yüksek sayılara ulaştığında takipçiler sizi merak ediyor ve canlı yayında etkileşime geçmek istiyor. Bu etkileşim genellikle canlı yayında gül, öpücük, para yağmuru gibi bazı hediyeler vermek veya mesaj yazmak yoluyla olmaktadır.

Canlı yayında size hediye olarak gelen paranın tatmin edici düzeye ulaşabilmesi için sizin takipçi sayınızın en az 100k civarı olması gerekmektedir. Bu kadar takipçiye ulaşmak hiç de kolay değildir. 100k takipçiye ulaşan birinin canlı yayın ile kazanabileceği yaklaşık miktar 200 TL ile 1000 TL arasıdır. Yani çok yüksek değildir.

Öte yandan sadece takipçi sayısının fazlalığı da yeterli değildir. Canlı yayının para kazanma açısından verimli geçmesi için izleyenlerin gönlünü hoş tutmak gerekmektedir.

Bu konuda müzisyenler ve fiziği ile öne çıkan kadınlar daha avantajlıdır. Öte yandan fiziksel özellikleri üzerinden para kazanmaya çalışan bir çok kişi canlı yayında topladıkları parayı çekemeden hesabı banlandığı için avucunu yalamaktadır.

Çünkü uygunsuz giyim gibi bazı sebeplerle Tiktok topluluk kurallarını ihlal etmektedirler.

2-Tiktok’u paravan olarak kullanma

Sosyal medya zekası yüksek ve video çekimi işlerinden orta derecede anlayan kişilerin Tiktok’ta takipçi kazanması zor değildir. Zor olan takipçileri paraya çevirmektir. Tiktok, diğer sosyal medya platformlarına göre bu konuda daha verimsiz bir ortamdır. Bunun nedeni Tiktok üyelerinin yaşça küçük ve ticaret potansiyellerinin zayıf olması ve de para kazanmaya olanak sağlayan canlı yayın sistemi gelirinin %60-80‘inin Tiktok’a gitmesidir.

Youtube’da yayınlanan videolara reklam alınabilmekte, İnstagram sayfaları ürün tanıtımı ve pazarlama açısında daha güzel fırsatlar sunmaktadır. Aynı şekilde web siteleri de reklamlardan para kazandırmaktadır. Bu nedenle yüksek takipçili Tiktok hesaplarından İnstagram hesaplarına veya Youtube kanallarına takipçi yönlendirilmektedir.

Videolarınızın altına diğer sosyal medya hesaplarınızın linkini bıraktığınızda videonuzu izleyenlerin yaklaşık %1’i ila % 6’sı linkinize basıp yönlendirmek istediğiniz yere gitmektedir.

Tiktok reel sektöre yönlendirmek için de güzel bir paravandır. Örneğin bir mekanda çalışan müzisyen Tiktok hesabı üzerinden bilinirliğini artırabilir ve çalıştığı mekana müşteri çekebilir.

Ajans mankenleri, petşoplar, veterinerler, lokantacılar, tasarımcılar ve daha bir çok meslek grubu Tiktok’u asıl işleri için bir paravan olarak kullanmaktadırlar.

Tiktok’u bu şekilde kullanmak canlı yayın üzerinden hediye alarak para kazanmaya göre daha verimli bir yöntemdir.

Ürün satışında kullanma

Sosyal medya üzerinden ürün satışı yapan bir çok kişi, instagram ve facebook gibi platformları kullanmaktadır. Tiktok hesabı da bu amaçla kullanılabilmektedir.

Bunun klasik örneği Çin’den ucuza mal getirtip bunu sosyal medya hesapları üzerinden pazarlamaktır.  Sosyal medyadan ürün satışı yapmak cesaret ve zeka isteyen, ancak çok güzel kazandıran bir sektördür.

Takipçilerinizi e-ticaret sitenize veya iş adresinize yönlendirebilir veya iletişim bilgisi belirterek size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Sponsorluk ile para kazanma

Tiktok’tan para kazanmak isteyenlerin ilk akla gelen seçeneklerden birisi firmaların size sponsor olmasıdır. Ancak bu seçeneği değerlendirmek için oldukça yüksek bir takipçi sayısına ulaşmanız gerekmektedir.

Sponsor arayan firmaların radarına girmek için en azından 1 milyon takipçiniz olmalıdır. Bu nedenle sosyal medya fenomeni değilseniz Tiktoktan para kazanma konusunda bu seçeneğe fazla bel bağlamayınız.

Hesap satışı ile para kazanma

Tiktok’ta deneyimli iseniz ve bol takipçili hesaplarınız var ise bunları kullanarak yeni bir hesapta takipçi kasıp, belli bir takipçi sayısına ulaşan hesabı satabilirsiniz. Veya takipçi sipariş alarak yüksek takipçili Tiktok hesabınızdan başkasının hesabına takipçi yönlendirmesi yapabilirsiniz.

Bilindiği üzere canlı yayın açma ve para kazanma için en az 1000 takipçi gerekmektedir. Bu nedenle Tiktok üyelerinin bir çoğunda takipçi satın alma isteği bulunmaktadır.

İnsanların sizden bu yöndeki taleplerini para karşılığında değerlendirebilirsiniz. Sosyal medya ve teknolojiyle alakalı forumlarda üyeliğiniz var ise bu konuda müşteri bulmanız zor değildir.

Bu işlemin bir de hileli yöntemi vardır. Etik olmayan, insanların parasını haksız yolla almaya yarayan bir yöntemdir. Bazı yazılımlarla Tiktok’ta fake hesaplar açıp bu fake hesaplarla bir hesabı takip ettirerek, videoları beğendirerek para kazanılmaktadır.

Özetle;

Tiktok’u para kazanma mecrası olarak düşünüyorsanız, çok büyük hayallere kapılmayınız. Tiktok’tan para kazanmak elbette mümkündür ancak verdiğiniz emeğe kıyasla kazandığınız para düşük kalabilir.

Tiktok’tan kaç takipçi ile kaç lira kazanılır ?

Takipçi sayısı ile kazanılan para arasında bir doğru orantı olmamakla birlikte Tiktok’tan kaç takipçi ile kaç para kazanıldığı konusunda bir fikir vermek için bu konudaki tespitlerimi yazıyorum;

1k-10k takipçi: Para kazanamazsınız.

10k-50k takipçi: Ayda 10-30 TL

50k-100k takipçi: Ayda 30-200 TL

100k-250k takipçi: Ayda 200-1000 TL

250k-500k takipçi: Ayda 1000-3000 TL

500k-1m takipçi: Ayda 3000-8000 TL

1m-10m takipçi: Ayda 8000-50000 TL

Not: 1k takipçiye ulaşınca para kazanmanız aktif olur ancak o kadar takipçi ile hediye alarak para çekme sınırına ulaşmak aylar, yıllar sürer. Bu yüzden 1k-10k takipçi ile para kazanılmaz.

Okumaya Devam Et

Nedir? Nasıl Yapılır?

Yandex Kurumsal Mail Kurulumu (Yandex Connect Rehberi)

Yandex kurumsal mail ile masaüstü ve mobil cihazlardan E-Posta istemcilerinden maillerinize bağlantı kurabilirsiniz. Kurumsal şirketler sınırsız mail alanına sahip olmak için genellikle Yandex kurumsal mail kullanmayı seçerler. Bir e-maili silmek, arşivlemek, veya okunmamış olarak işaretlemek gibi işlemleriniz, Yandex Connect tarafından kurumsal mail ile IMAP kullanarak hesaba erişen farklı e-posta programlarında otomatik olarak eşitlenir.

Bu makalede Yandex Connect Rehberi kurumsal mail kurulumu adımlarını ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Yandex Connect 2021 Kurumsal Mail Kurulumu:

1. Aşama: Yandex Connet’i kullanabilmeniz ilk olarak Yandex mail hesabı oluşturmalısınız.

2. Aşama: Yandex mail hesabı oluşturulduktan sonra Yandex Connect internet sitesine gidin ve ardından sağ üstte yer alan “Try out” butonuna tıklayarak oturum açın.

3. Aşama: Bu aşamada kurumsal çalışanlarınızı veya hesaba yetki vermek istediğiniz kullanıcıları teker teker ekleyin ya da “daha sonra davet et” butonuna tıklayarak devam edin.

4. Aşama: Bir sonraki açılan pencereden alt kırımda yer alan sarı renkli “Etkinleştir” butonuna tıklayarak ilerleyin.

5. Aşama: Açılan yeni pencerede alt kısımda yer alan Yönetim sekmesine tıklayarak, yönetim panelini açın.

6. Aşama: Yönetim panelinde sol tarafta yer alan Alan adları bölümüne tıklayarak sonraki aşamaya geçin.

7. Aşama: Açılan yeni pencerede ilk sırada yer alan “Webmaster” sekmesine tıklayın. Burada yer alan “Alan adı ekle” butonuna tıklayın. Ardından e-posta kurulumunu yapacağınız domain(site) adresinizi yazın.

8. Aşama: Bu aşamada alan adınızın doğrulamasını yapmamız gerekli.

Açılan pencerede domain yönetiminin sahibi olduğumuzu kanıtlamak için 4 ayrı doğrulama seçeneği mevcuttur. Size göre kolay olan yöntemi seçin. HTML doyası sekmesinde yer alan açıklamaları uygulayarak kolayca doğrulayabilirsiniz.

Zone Editör ile MX ve TXT Güncellemesi

9. Aşama: Yandex kurumsal mail kurulumu ile ilgili atlamamanız gereken adım MX kayıtlarınızın Yandex’e kayıtlarına göre değiştirilmesidir. Yandex Connect, DNS yönetimi bölümünde güncellememiz gereken bölümleri belirtmektedir. Hostunuzu kurulu olduğu sisteme Cpanelinizden giriş yaparak ilgili MX ve TXT değişikliklerinin yapılması gereklidir.

10. Aşama: İnternet sitenizin kurulu olduğu sisteme girerek Cpanel oturumu açın ve Zone Editör sekmesine tıklayın.

11. Aşama: Açılan bölümden ilgili domain karşısında yer alan “Yönet” butonuna tıklayın.

12. Aşama: Bu pencerede MX kaydı ve TXT kayıtlarını değiştiriyoruz. Mevcut var olan MX ve TXT kayıtlarını Yandex Connect‘in belirttiği şekilde değiştiriyoruz. İlk olarak MX kaydını güncelliyoruz.

Tip Kısmı: “MX” seçin.

Öncelik: “10” yazılmalı.

Hedef Yer: “mx.yandex.net” yazın ve “Güncelle” butonuna tıklayın.

13. Aşama: MX kaydını güncelledikten sonra, TXT kaydını da aşağıdaki görseldeki gibi ilgili değişiklikleri yaparak güncelliyoruz.

Tip : “TXT” seçin.

Kayıt: “v=spf1 redirect=_spf.yandex.net” yazın ve “Güncelle” butonuna tıklayın.

Zone Editör domain yönetiminde birden fazla MX ve TXT kaydı yer alıyorsa güncellediklerimiz hariç diğerlerini siliyoruz.

14. Aşama: Sona geldik. 5. aşamadaki “Yönetim” paneline geri dönün. Ardından sol paneldeki üstte yer alan butona tıklayın. Kurumsal çalışanlarınız için ayrı ayrı mailler oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

İlgi Odağı İçerikler