Tren Rayları Arasında Yer Alan Çakıl Taşları Ne İşe Yarar?


tren-raylari-arasindaki-taslar

Tren rayları arasına neden çakıl taşları konur? Raylar arasında yer ala çakıl taşlarının amacı nedir? Çakıl taşları görüntü için mi raylar arasına yerleştirilir?

Tren deyince kimimizin aklına ayrılık, hasret kimimizin aklına mutluluk bazen de sadece eski bir hikâye gelebilir. Bir çeşit sanat eseri olan raylar uzar gider. Tren yolculuğu yapmış olsak veya olmasak da hemen hepimiz tren raylarını görmüşüzdür ve birçoğumuz raylar arasında yer alan çakıl taşlarının ne işe yaradığını merak etmişizdir. Acaba neden tren raylarının arasına çakıl taşları yerleştirilmektedir?

Görsellik için mi, yoksa mühendislik harikası mı?

tren-yolu-yesil

Raylar arasında yer alan taşların mühendislikle olan ilgisini düşünmeden sadece görsellik ve nostalji olsun diye konulduğunu düşünebilirsiniz. Ancak işin aslı görsellik amacını taşımamaktadır.

Devasa demir kütleleri rayların üzerinde ilerlerken müthiş derecede bir gürültü ve titreşim ortaya çıkarırlar. Bu titreşimin rayların arasındaki mesafeyi etkilemeden, oluşan salınım ve ötelenme hareketlerini minimuma indirecek ara elemanlara ihtiyaç vardır. İşte bu görevi köşeli, parçalı ve sivri şekillere sahip olan çakıl taşları üstlenmektedir. Raylar arasında yer alan bağlantı elemanlarının altını ve çevresini dolduran çakıl taşları sayesinde titreşim sırasında taşlar birbiri içerisinde gerekli boşlukları doldurarak ve sahip oldukları köşeli fiziksel durumlarıyla ötelenme hareketlerini minimuma indirirler.

Zamana Meydan Okuyan Raylar

tren-yolu-1

Demir yolları yapıldıktan sonra uzun yıllar tadilata ihtiyaç duymazlar. Duymamalıdırlar. Çünkü binlerce kilometre uzunlukta yer alan demir şeritleri sürekli kontrol etmek ve onarmak çok maliyetli olacaktır. Demir yapısı gereği uzun süre kendini doğada koruyabilir. Ancak tren raylarının arasındaki mesafelerin çok küçük miktarda olsa dahi değişmemesi ve üzerinde, çevresinde yabancı cisimlerin bulunmaması gerekir.

Yıllarca kontrol edilmeyen ve sadece üzerinden trenlerin geçtiği demir yolları üzerinde neden bitkiler, otlar yetişmez ve bu rayları çevrelemez hiç düşündünüz mü? İşte bu görevi üstelen de yine tren rayları arasına dökülen çakıl taşları. İri boyuttaki bu taşlar raylar arasındaki yerlerini almasalardı aşağıdakinin benzeri şekilde manzaralarla karşılaşabilirdik.

eski-tren-yolu

Görüntü ve manzara olarak gerçekten güzel değil mi? Her ne kadar bu manzara ruhumuzu okşasa da tren yolculukları için pek de sağlıklı olmadığı kesin.

Neden Beton Yerine Taş?

Tren yollarının tarihi çok eskidir. Bu alanda öncülük eden ülkeler bilindiği üzere, Hindistan ve Çin. Binlerce kilometre iki demir şerit üzerinde her gün milyonlarca insan seyahat etmektedir. Tren yollarının uzunluğunu düşünürseniz bu kadar uzunluğa sahip olan yolların beton ile koruma altına alınmasının maliyeti de ne kadar arttıracağını tahmin edebilirsiniz. Ayrıca bu iri boyutlu çakıl taşlarının arasında yer alan boşluklar sayesinde uzun yıllar boyunca toprak üzerinde meydana gelebilecek aşınma hareketlerinde boşluklar otomatik olarak doldurulabilecektir. Oysa beton ile kapatılma durumunda toprak üzerinde yer alan bu yapı ötelenme ve aşınma hareketleri sonucunda oluşan boşlukların kendiliğinden doldurulmasına olanak tanımayacaktır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tren Rayları Arasında Yer Alan Çakıl Taşları Ne İşe Yarar?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap
Secured By miniOrange

Send this to a friend