Bizimle iletişime geçin

Nedir? Nasıl Yapılır?

Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Google News Kaydı Nasıl Yapılır? Google News Kaydı Nasıl Alınır? Google News Nedir? Google News Kaydı Alma, Google News Rehberi

Google bazı sitelerde yer alan içerikleri sınıflandırarak haber kategorisinde gösterimini yapar. Peki içeriklerinizin haberler kategorisinde yer alması için neler yapabilirsiniz?

İçeriklerinizin indexlendiği anda daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız bu servisi kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü Google News sayesinde içerikleriniz allert servisini kullanan kişilere mail yoluyla anlık olarak iletilmenin yanında haberler kategorisinde de yer alıyor. Peki bu servise bütün siteler kayıt edilebilir mi? Servisin sağladığı imkanlardan yararlanmak için neler yapmanız gerek? Okumaya devam edin.

Google News’in Faydaları Nelerdir?

Webmasterlar sitelerinin News’te yer alması için büyük çaba sarfederler. Peki bu kadar çabanın ve emeğin aslında gayesi nedir? Tabi ki içeriklerin çok daha fazla kişiye ulaşması ve site gelirinin artırılması.

Google News sitenizin doluluk oranınızı ve içerik kalitenizi ön planda tuttuğu için sizler de bu yönde kaliteli ve özgün içerikler üretmekten geri kalmayacaksınız. Böylece siteniz içerikleri ile de rakipleri arasından sıyrılmış ve kalitesi ile göze çarpmış olacaktır.

İçerikleriniz alert servisini kullanan kişilere düzenli olarak ilgilendikleri konu hakkında mail yoluyla ulaştırılır. Bu sayede içeriklerinizin Google tarafından indexlenmesinden sadece bir kaç dakika sonra binlerce kişinin okunması sağlanır.

Google News Kaydı İçin Gereklilikler

Google News kaydı için başvuru yapmadan önce sitenizin aşağıdaki gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol ediniz.

  • Yeterli sayıda içerik
  • Özgün ve güncel içerik
  • İçeriklerinizin kalitesi
  • Yazarlar ve içerik sağlayıcılar hakkında bilgilendirme sayfaları
  • Görsel uygunluk, tasarım

Yeterli Sayıda İçerik

yeterli-sayida-icerik

Google News başvurunuzu yapmadan önce sitenizin belirli bir doluluğa ulaşmış olması gerek. Çünkü sadece birkaç içerikten oluşan ve güncellenmeyen bir site kesinlikle onaylanmayacak ve News’e dahil edilmeyecektir. Bizim tavsiyemiz başvuru yaptığınız sırada sitenizde düzenli olarak girilmiş 100 adet özgün içeriğin yer almasıdır. Daha az içerikle de tabi ki başvuru yapılıp onay alınabilir fakat hızlı sonuç almak istiyorsanız içerik sayınıza dikkat edin.

Ayrıca sitenizin reklam yayınlıyor olması news kaydınızı kolaylaştıracaktır. Çünkü reklam yayınlayan bir site Google tarafından düzgün gelirli bir site olarak algılanır ve kalite ölçüsünde ön planda tutulur. Reklamlar arasında da en etkili olan tabi ki Adsense reklamları. Sitenizin adsense onayı ve reklam yerleşimi varsa gerekli şartlar sağlandığında şüphesiz news kaydınız onaylanacaktır.

Özgün ve Güncel İçerik

ozgun-icerik

Sitenizin News başvurusunu yapmadan önce kontrol etmeniz gereken diğer bir husus da içeriklerinizin özgün ve güncel olması. Özgün içerikten kastımız yazılarınızın tamamen size ait olması ve başka bir yerden kopyalama yöntemiyle kesinlikle alınmamış olmasıdır. Ayrıca içerik özgünlüğü kadar güncellik de son derece önemli. Bu nedenle bizim tavsiyemiz her gün düzenli olarak minimum 3 adet içerik girmenizdir. 

İçeriklerinizin Kalitesi

kaliteli-icerikler

İçeriklerinizin güncel ve özgün olmasına dikkat ederken kalitesinden kesinlikle taviz vermemelisiniz. Yazılarınıza vermiş olduğunuz başlık karakter sayısı 22’yi aşmamalı. Başlığınızda kullandığınız kelimeler aynı zamanda anahtar kelimeler içerisinde de yer almalı. Yazılarınız ne çok uzun ne de çok kısa olmamalı. Bizim tavsiyemiz en az 250 karakter en fazla 1500 karakter arasında özgün yazılar yazmanızdır. Yazılarınız sadece metinden oluşmamalı bol bol resim ve görsel kullanmalısınız ve görsellerinizin yazı ile olan uyumuna ve alt başlıklandırmasına dikkat etmelisiniz.

Yazarlar ve İçerik Sağlayıcılar Hakkında Bilgilendirme Sayfaları

yazar-bilgi

Kaliteli haber sitelerinin tamamını kontrol ettiğinizde belirli bir künye, hakkımızda ve iletişim sayfalarının var olduğunu göreceksiniz. News başvurusu yapılacak olan sitenin bu sayfalara sahip olması gerekmektedir. Özellikle örnek bir künye sayfasını inceleyerek sitenizin imtiyaz sahibi, içerik sağlayıcıları, lokasyonu gibi çeşitli bilgilere yer vermeniz gerekmektedir.

Görsel Uygunluk ve Tasarım

tasarim-uygunluk

Sitenizin içerik kalitesi kadar görsel uygunluğu, tasarımı da çok önemlidir. Sitenize bakıldığında ne yazılar ne de görseller çok fazla ön planda olmamalıdır. Dengeli bir şekilde dağıtılmış olmalıdır. Tasarımsal bilginiz yok ise bu konuda uzman birinden yardım alabilrsiniz veya kaliteli google uyumlu olarak hazırlanmış temalardan birini satın alarak kullanabilirsiniz.

Google News’e Nasıl Başvurulur?

Tüm gerkelilikleri kontrol ettik ve News başvurumuzu yapmaya hazırız. Adım adım News başvurusu nasıl yapılır hep birlikte bakalım.

İlk olarak Google’nin Partnerdash sayfasında kendi hesabınız ile oturum açınız.

Açılan sayfada işaretli olan Herkese Açık Olan Uygulamalar sekmesinde News uygulamasını seçiniz.

partnerdash-news-uygulama

News uygulamasına tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki sayfanın benzeri gelecektir.

news-kayit-sayfasi

Açılan sayfada eğer siteleriniz yer almıyor ise Siteyi Search Console’da doğrula butonuna tıklayarak mülk ekleme işlemini yapın. Eğer başvuru yapmak istediğiniz siteniz sayfadaki listede yer alıyorsa hemen yanında yer alan Google Haberler’e eklenme isteğinde bulunun butonunu tıklayın.

“Sitenizdeki içerik için geçerli olan tüm kategorileri seçin” isimli alanın seçili olması yerli ve yabancı birçok makalede önerilmekte. Fakat bu konuda kesinlikle dürüst olun, sitenizde premium servis benzeri bir yapı bulunmuyorsa bu seçeneği işaretlemeyin.”

google-news-kayit-formu

Formda yer alan tüm alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra en altta yer alan Gönder butonuna tıklayınız.

Başvuru işleminizi başarıyla tamamladınız. Artık sitenizin Google tarafından onaylanmasını beklemelisiniz. Genellikle bir hafta içerisinde inceleme sonuçlanacaktır. Olumlu veya olumsuz olarak mailinize bilgilendirme yapılacaktır.

Şayet başvuru sonucunuz olumsuz ise News gereklilik şartlarını tekrar inceleyerek eksik olduğunuz yerleri tamamlayarak tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Reklamlar
8 Yorumlar

8 Comments

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nedir? Nasıl Yapılır?

Sunum Yaparken Beden Dili Nasıl Olmalıdır?

Birçok insan topluluk karşısında konuşma veya sunum yaparken nasıl duracağını, ellerini ya da kollarını nereye koyması gerektiğini bilemez. Farkında olmadan sergilediği vücut dili ile de dinleyiciye/izleyiciye yanlış bir izlenim verme riski içerisindedir. O zaman sunum yaparken beden dili nasıl olmalıdır? Şimdi sizler için vereceğimiz birkaç ipucu ile yapacağınız sunum esnasında beden dilinizi doğru kullanabilir ve dinleyiciler üzerinde etkili bir izlenim yaratabilirsiniz.

Sunum Yaparken Beden Dili Nasıl Olmalı?

Sunum esnasında dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Birazdan size vereceğimiz maddeler doğrultusuna, sunumlarınızı daha etkili hale getirmeniz kaçınılmaz olacaktır. O zaman hadi başlayalım!

Asla Dinleyicilere Sırtınızı Dönmeyin!

Burada önemli bir püf noktası bulunmaktadır. Sunumunuza kesinlikle yeterli ölçüde hazırlanmalısınız. Eğer sunumunuza yeteri kadar hazırlık yapmamışsanız, laptopunuza, notlarınıza vs. bağlı kalırsınız. Bu durumda siz bir şey anlatırken karşı tarafa (dinleyicilere) değil de onlara sırtınızı dönüp slayt veya not okumaya başlamış olursunuz. Bu kesinlikle tavsiye edilmeyen bir sunum yöntemidir. Unutmayın! Dinleyiciler veya katılımcılara hiçbir şekilde sırtınızı dönmemeniz gerekiyor. Diyelim ki sunum sırasında zor durumda kaldınız, mutlaka laptopunuz ya da bilgisayarınızdan destek almanız gerekli. Bu tür bir gereksinim olma ihtimaline karşı bilgisayarınızı veya notlarınızı önünüzde duracak bir masa ya da kürsüye koymayı tercih edebilirsiniz.

Dinleyici Karşısında Saklanmayın!

Sunum yapma stresi içerisine giren kişiler genelde şöyle düşünebiliyor; “Eğer kürsünün arkasında durursam, dinleyiciler beni daha az görür ve göz göze gelir. Böylece fazla strese girmemiş olurum. O zaman da rahatça anlatırım.” Unutmayın! Böyle bir düşüncenin çok bir dezavantajı var. Nedir o dezavantaj? Siz kürsünün arkasına gittiğinizde düşüncenizde de yer alan göz göze gelmeme durumu bir noktada gerçekleşebiliyor ve iletişim kanallarını kapatmış oluyorsunuz. Dinleyiciler sizi ne kadar az görürlerse sizinle karşılıklı etkileşime geçmeleri, kendilerini anlattığınız şeyin içerisinde bulmaları maalesef çok da mümkün olmuyor.

Evet! Bu nedenle yapmanız gereken bir diğer hamle; Kürsüsünün arkasına saklanma! Oturarak anlatma! Dinleyicinin karşısında olmaktan korkma! Çık ortaya özgüveninle, açık bir şekilde beden dilini etkili kullanarak dinleyicilere ne sormak istiyorsan ya da ne anlatmak istiyorsan onu paylaş. Kürsüler önünüzde engel olmasın!

Öldürücü Darbe Göz teması

Sunum yaparken beden dili nasıl olmalıdır sorusunun önemli cevaplarından bir diğeri de göz temasında saklıdır. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir. “Şimdi karşımda dinleyiciler var. Bazen 10 kişi oluyor, bazen de 1000 kişi olabiliyor. Her biriyle tek tek göz temasını nasıl kuracağım, nasıl kurabilirim ki?” Merak etmeyin bu soru yeni sunum yapmaya başlayan kişilerin aklına gelen sorulardan bir tanesi. Cevabı ise oldukça basit. Net bir şekilde Hayır! Eğer bir topluluğa bir şeyler anlatmaya çalışıyorsanız, yapmanız gereken tek şey şu; dinleyici kitlenin alnının üzerinden şöyle bir bakış atıp geçmek. Dinleyici kitlesini beyninizde küçük gruplara ayırın ve grupların üzerinde bakışlarınızı gezdirin. Bu şekilde dinleyiciler ile tek tek göz teması kurmak yerine alınlarının üzerinden bakış atıp geçtiğinizde, insanlar onlara baktığınızı düşünürler.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta; yere ya da yukarı bakarak bir şeyler anlatmamak. Yere bakarak anlattığınız bir sunum esnasında karşı tarafa bir miktar özgüven probleminiz olduğunu, anlatmaya çalıştığınız konuya çok da hakim olmadığınızı, bununla birlikte bir miktar üzüntü ve suçluluk hissi içerisinde bulunduğunuzu gösterir.

Gözünüzü dinleyicilerden yukarılara çevirip konuştuğunuzda ise ukala gibi algılanabilirsiniz. Bir süre sonra sizin bu tavrınız karşısında dinleyiciler size sert sorular sormaya ve bu ukala şekilde görünen tarzınızı aşağıya çekmeye çalışabilirler. Bu nedenle, pozitif bir çizgi içerisinde, yere ya da yukarıya bakmadan, dinleyicilerle eşit göz teması kurmaya mutlaka özen göstermelisiniz.

Herkesi Kucaklayın

Bazen sunum sırasında şöyle bir hata içerisine girdiğimiz oluyor… Diyelim ki konu hakkında dinleyiciler arasından bir soru geliyor. Soruyu dikkatlice dinliyorsunuz ve soru geldikten sonra sunum yapan kişi olarak, cevabı yalnızca soruyu soran kişiye bakarak yanıtlıyorsunuz. Bu şekilde ne yapmış oluyorsunuz? Sunumunuzu yalnızca karşılıklı iki kişi arasında geçen bir diyaloğa dönüştürüyorsunuz. Bu durumda diğer dinleyiciler ne yapıyor? Cep telefonları ile oynamaya başlıyorlar veya aralarında sohbete başlıyorlar. Kesinlikle haklılar. Siz sunum yapan kişi olarak tüm dinleyicilerinize hitap etmelisiniz. Soru tek bir kişiden gelmiş olabilir ancak cevabınızın dinleyicilerin tamamını ilgilendirebileceğini ve bütünlüğü bozmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Okumaya Devam Et

Nedir? Nasıl Yapılır?

Instagram Tanıtım Silinirken Hata Çözümü

İnstagram tanıtımlarını yayından kaldırırken veya durdururken alınan hataların çözümünü açıklıyoruz.

İnstagram reklamları silinirken hata oluşması veya tanıtımın yayından kaldırılması anında alınan hatanın çözümüne gelin birlikte bakalım.

Instagram reklamları son zamanların en sık kullanılan reklam çeşidi arasında yer almaktadır. Instagram kullanım oranının artması ile orantılı olan bu gelişme birçok kullanıcının deneyimleri arasındadır. Özellikle instagram üzerinden satış yapanlar veya takipçi kitlesini yükseltip bilinirliliğini artırmak isteyen kullanıcılar günlük, haftalık veya aylık reklamlar vermektedirler. Ayrıca instagram üzerinden tanıtım yapabilmek için herhangi bir işletme veya içerik üretici hesabına sahip olmanız gerekmektedir.

Verilen reklamların performansı uygulama üzerinde yer alan tanıtım istatistiklerinden kolayca takip edilebiliyor. Verimli olmayan instagram tanıtımlarını gereksiz ücret ödemek yerine zamanı gelmeden de sonlandırabilirsiniz.

Yayından kaldırmak istediğiniz instagram tanıtımının üzerine tıklayıp en altta yer alan tanıtımı durdur veya tanıtımı sil butonuna tıkladığınızda yayından kaldırabilirsiniz. Ancak bazen instagram tanıtımını yayından kaldırırken sistemsel bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Merak etmeyin paranız boşa gitmeyecek ve şimdi belirteceğimiz yöntem ile hata aldığınız instagram tanıtımını sonlandırabileceksiniz.

Dikkat Bu Yöntem Yayındaki Tüm Tanıtımları Sonlandırır!

Yayınlamış olduğunuz instagram tanıtımı silinirken hata alırsanız şu yöntemi izleyebilirsiniz. Ayarlar bölümünden hesap sekmesine tıklayınız. Burada sayfanın en altında yer alan kişisel hesaba geçiş yap butonuna tıklayınız. Hesabınızın kişisel hesaba dönüşmesini bekleyiniz ve sonra tekrar ayarlar hesap sekmesinden işletme hesabına geçiş yapınız. Merak etmeyin daha önce yapmış olduğunuz kişisel hesap ayarları değişmeyecektir. Şimdi bildirim (kalp) sekmesine gelin ve en üstte yer alan tanıtımları tıklayın. Artık herhangi bir tanıtımınızın olmadığını göreceksiniz.

Okumaya Devam Et

Haber

Vodafone Hediye Çarkı Ekstra İnternet Kazanma İpucu

Hediye çarkından çıkan internet veya hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme ipucunu paylaşıyoruz.

vodafone-hediye-carki-ekstra-internet

Hediye internet paketi kazanma ipucu. Vodafone aboneleri her hafta pazartesi gününden itibaren hediye çarkı çevirme hakkı kazanıyor. Hediye çarkından çıkan internet veya hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme ipucunu paylaşıyoruz.

Hediye Çarkı İnternet Paketleri

Vodafone aboneleri her hafta Hediye Çarkından çeşitli miktarlarda hediye internet veya indirim kuponları kazanmaktadır. İnternet paketi yetmeyenlerin imdadına yetişen hediye internet paketleri en çok talep edilenler arasında yer alıyor. Paylaşacağımız ipucu ile verilen hediyelerin haricinde ekstra internet kazanabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Ekstra İnternet İpucu

Bilindiği üzere Vodafone hediye çarkı her hafta pazartesi gününden itibaren yeniden çevrilebiliyor. Hediyesini almak isteyen kullanıcılar çarkı çevirdiklerinde bazen sunucunun aşırı yoğunluğundan hata alabiliyor ve çarkı çeviremiyor. Bu yoğunluğu yakalayıp sunucunun hata verdiği zamanlarda çevirdiğimizde Vodafone birkaç dakika içerisinde çarkı çeviremediğimiz için günlük ekstra hediye internet paketi tanımlıyor.

Ekstra hediye internet paketi şansını yakalayabilmek için sunucunun yoğun olduğu zamana denk gelmek lazım. Sunucu ise genellikle kullanıcıların pazartesi gününün ilk saat veya dakikalarından yani gece 00:00 dan sonraki dakikalarda veya pazartesi sabahında yoğunlaşabiliyor. Bu yoğunluğa denk geldiğinizde tavsiyemiz çarkı tekrar çevirmeyin ve birkaç dakika bekleyin. Vodafone çarkı çeviremediğiniz için size ekstra günlük internet paketi tanımlayacaktır. Sonrasına ise istediğiniz zaman tekrar çarkı çevirip hediyenizi alabilirsiniz.

Şansınız bol olsun. 🙂

Okumaya Devam Et

İlgi Odağı İçerikler