Google News Kaydı Nasıl Yapılır?


Google News Kaydı Nasıl Yapılır? Google News Kaydı Nasıl Alınır? Google News Nedir? Google News Kaydı Alma, Google News Rehberi

Google bazı sitelerde yer alan içerikleri sınıflandırarak haber kategorisinde gösterimini yapar. Peki içeriklerinizin haberler kategorisinde yer alması için neler yapabilirsiniz?

İçeriklerinizin indexlendiği anda daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız bu servisi kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü Google News sayesinde içerikleriniz allert servisini kullanan kişilere mail yoluyla anlık olarak iletilmenin yanında haberler kategorisinde de yer alıyor. Peki bu servise bütün siteler kayıt edilebilir mi? Servisin sağladığı imkanlardan yararlanmak için neler yapmanız gerek? Okumaya devam edin.

Google News’in Faydaları Nelerdir?

Webmasterlar sitelerinin News’te yer alması için büyük çaba sarfederler. Peki bu kadar çabanın ve emeğin aslında gayesi nedir? Tabi ki içeriklerin çok daha fazla kişiye ulaşması ve site gelirinin artırılması.

Google News sitenizin doluluk oranınızı ve içerik kalitenizi ön planda tuttuğu için sizler de bu yönde kaliteli ve özgün içerikler üretmekten geri kalmayacaksınız. Böylece siteniz içerikleri ile de rakipleri arasından sıyrılmış ve kalitesi ile göze çarpmış olacaktır.

İçerikleriniz alert servisini kullanan kişilere düzenli olarak ilgilendikleri konu hakkında mail yoluyla ulaştırılır. Bu sayede içeriklerinizin Google tarafından indexlenmesinden sadece bir kaç dakika sonra binlerce kişinin okunması sağlanır.

Google News Kaydı İçin Gereklilikler

Google News kaydı için başvuru yapmadan önce sitenizin aşağıdaki gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol ediniz.

 • Yeterli sayıda içerik
 • Özgün ve güncel içerik
 • İçeriklerinizin kalitesi
 • Yazarlar ve içerik sağlayıcılar hakkında bilgilendirme sayfaları
 • Görsel uygunluk, tasarım

Yeterli Sayıda İçerik

yeterli-sayida-icerik

Google News başvurunuzu yapmadan önce sitenizin belirli bir doluluğa ulaşmış olması gerek. Çünkü sadece birkaç içerikten oluşan ve güncellenmeyen bir site kesinlikle onaylanmayacak ve News’e dahil edilmeyecektir. Bizim tavsiyemiz başvuru yaptığınız sırada sitenizde düzenli olarak girilmiş 100 adet özgün içeriğin yer almasıdır. Daha az içerikle de tabi ki başvuru yapılıp onay alınabilir fakat hızlı sonuç almak istiyorsanız içerik sayınıza dikkat edin.

Ayrıca sitenizin reklam yayınlıyor olması news kaydınızı kolaylaştıracaktır. Çünkü reklam yayınlayan bir site Google tarafından düzgün gelirli bir site olarak algılanır ve kalite ölçüsünde ön planda tutulur. Reklamlar arasında da en etkili olan tabi ki Adsense reklamları. Sitenizin adsense onayı ve reklam yerleşimi varsa gerekli şartlar sağlandığında şüphesiz news kaydınız onaylanacaktır.

Özgün ve Güncel İçerik

ozgun-icerik

Sitenizin News başvurusunu yapmadan önce kontrol etmeniz gereken diğer bir husus da içeriklerinizin özgün ve güncel olması. Özgün içerikten kastımız yazılarınızın tamamen size ait olması ve başka bir yerden kopyalama yöntemiyle kesinlikle alınmamış olmasıdır. Ayrıca içerik özgünlüğü kadar güncellik de son derece önemli. Bu nedenle bizim tavsiyemiz her gün düzenli olarak minimum 3 adet içerik girmenizdir. 

İçeriklerinizin Kalitesi

kaliteli-icerikler

İçeriklerinizin güncel ve özgün olmasına dikkat ederken kalitesinden kesinlikle taviz vermemelisiniz. Yazılarınıza vermiş olduğunuz başlık karakter sayısı 22’yi aşmamalı. Başlığınızda kullandığınız kelimeler aynı zamanda anahtar kelimeler içerisinde de yer almalı. Yazılarınız ne çok uzun ne de çok kısa olmamalı. Bizim tavsiyemiz en az 250 karakter en fazla 1500 karakter arasında özgün yazılar yazmanızdır. Yazılarınız sadece metinden oluşmamalı bol bol resim ve görsel kullanmalısınız ve görsellerinizin yazı ile olan uyumuna ve alt başlıklandırmasına dikkat etmelisiniz.

Yazarlar ve İçerik Sağlayıcılar Hakkında Bilgilendirme Sayfaları

yazar-bilgi

Kaliteli haber sitelerinin tamamını kontrol ettiğinizde belirli bir künye, hakkımızda ve iletişim sayfalarının var olduğunu göreceksiniz. News başvurusu yapılacak olan sitenin bu sayfalara sahip olması gerekmektedir. Özellikle örnek bir künye sayfasını inceleyerek sitenizin imtiyaz sahibi, içerik sağlayıcıları, lokasyonu gibi çeşitli bilgilere yer vermeniz gerekmektedir.

Görsel Uygunluk ve Tasarım

tasarim-uygunluk

Sitenizin içerik kalitesi kadar görsel uygunluğu, tasarımı da çok önemlidir. Sitenize bakıldığında ne yazılar ne de görseller çok fazla ön planda olmamalıdır. Dengeli bir şekilde dağıtılmış olmalıdır. Tasarımsal bilginiz yok ise bu konuda uzman birinden yardım alabilrsiniz veya kaliteli google uyumlu olarak hazırlanmış temalardan birini satın alarak kullanabilirsiniz.

Google News’e Nasıl Başvurulur?

Tüm gerkelilikleri kontrol ettik ve News başvurumuzu yapmaya hazırız. Adım adım News başvurusu nasıl yapılır hep birlikte bakalım.

İlk olarak Google’nin Partnerdash sayfasında kendi hesabınız ile oturum açınız.

Açılan sayfada işaretli olan Herkese Açık Olan Uygulamalar sekmesinde News uygulamasını seçiniz.

partnerdash-news-uygulama

News uygulamasına tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki sayfanın benzeri gelecektir.

news-kayit-sayfasi

Açılan sayfada eğer siteleriniz yer almıyor ise Siteyi Search Console’da doğrula butonuna tıklayarak mülk ekleme işlemini yapın. Eğer başvuru yapmak istediğiniz siteniz sayfadaki listede yer alıyorsa hemen yanında yer alan Google Haberler’e eklenme isteğinde bulunun butonunu tıklayın.

“Sitenizdeki içerik için geçerli olan tüm kategorileri seçin” isimli alanın seçili olması yerli ve yabancı birçok makalede önerilmekte. Fakat bu konuda kesinlikle dürüst olun, sitenizde premium servis benzeri bir yapı bulunmuyorsa bu seçeneği işaretlemeyin.”

google-news-kayit-formu

Formda yer alan tüm alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra en altta yer alan Gönder butonuna tıklayınız.

Başvuru işleminizi başarıyla tamamladınız. Artık sitenizin Google tarafından onaylanmasını beklemelisiniz. Genellikle bir hafta içerisinde inceleme sonuçlanacaktır. Olumlu veya olumsuz olarak mailinize bilgilendirme yapılacaktır.

Şayet başvuru sonucunuz olumsuz ise News gereklilik şartlarını tekrar inceleyerek eksik olduğunuz yerleri tamamlayarak tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Yorumlar 8

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Google news kaydı gerçekten önemli ancak son yıllarda tanıtım yazısı satmak için çok fazla paravan içerik sitesi kuruldu. Umarım google news bunları da ön plana alarak alt yapısında düzenlemeye gider. Verdiğin Google News kayıt ve site ekleme işlemleri için teşekkürler.

 2. YEni açtığım haber sitem için başvuru yapacağım fakat biraz zaman geçmesini bekliyorum bu sırada sizin önerilerinizi yapıyım daha sonra başvurıyım

 3. Google news kaydı için başvurmadan önce bilgi alabilcek bir makale olmuş news kaydı oluşturmadan önce dikkate almalısınız arkadaşlar

 4. Google News’ e başvurmak için haber sitesi olmak şart mıdır? Teknoloji ve bilim konularında bloğumla başvurabilir miyim?

  1. Google News’e başvurabilmek için haber sitesi olma şartı aranmamakta. Hergün düzenli olarak güncel içerik girilen kendi blogunuz ile de başvurabilirsiniz.

Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap
Secured By miniOrange

Send this to a friend