Gülmenin Bilinmeyen 5 Önemli Yararı!


gulmenin-5-yarari

Gülmenin bilinmeyen önemli yararları, gülmenin 5 farklı yararı, gülmenin yararları,

Gülmenin kazandırdıklarını belki de saymakla bitiremeyebiliriz. Öyle müthiş bir enerjiye sahip ki gülme eylemi kişiden kişiye anında geçebiliyor ve bu enerji sayesinde çevrenize çok daha pozitif yaklaşabiliyorsunuz. Sizin için gülmenin faydalarını bir araya getirdik.

Depresyona Karşı Korur!

depresyon

Kişisel bakım, insanın kendisine olan sevgisinin ve saygısının bir göstergesidir. Kişi kendine zaman ayırarak ihtiyacı olan öz sevgiyi ve öz saygıyı kendine sunmuş olur. Yüzyılımızın vebası olarak ün salmış depresyon hastalığına yakalanmamak ve ondan tamamen kurtulmak için de kendimize gerekli ilgiyi ve saygıyı göstermeliyiz. Bunu gün içerisinde gülme sayınızı artırarak yapabilirsiniz.

Yaşlanmayı Geciktirir!

yaslanmayi-geciktirir

Trioid bezinin hemen altında göğüs boşluğu ve soluk borusunun önünde timüs bezler yer alır. Bağışıklık sistemimizin merkezi tam da bu timüs bezleridir. Timüs bezlerinin titreşmesi bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve timüs bezleri titreştikçe daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşarak yaşlanmayı geciktiririz. Bu bezlerimizi titreştirebilmenin ise çok basit bir yolu var gülmek… Her zaman bol neşesiyle tanınan insanların geç yaşlanmasının nedeni tam da bu sebepledir denilebilir. Gülme eylemini gerçekleştirirken de timüs bezleri titreştiğine göre; bizce iyisi mi ulu orta cümbür cemaat bolca kahkaha atın gülün ve güldürün. 🙂

İnsanı Olgunlaştırır!

olgunlasma

Aslında insanoğlu olgunlaştıkça herkese ve her şeye inat gülmeyi ve gülümsemeyi öğrenir. Nasıl mı? Yaşama enerjisinin aslında çevresine sevgi ile bakan gözlerde saklı olduğunu ve sevginin ise gülümseyerek arttığının bilincine ulaşır. İnsanın olgunlaşması ise sadece yaşının ilerlemesiyle bağlantılı değildir. Kötü duygu ve düşüncelerden tamamen arındırılmış bir kalp ve sorumlulukları olan bir yaşam insanı olgunlaştırır. İnsan, olgunlaştıkça gülümsemenin değerini anlar. Ne olursa olsun varlığının şu kâinatta sadece bir toz parçası kadar yer kapladığının farkında olur.

Hormonları Düzenler!

hormonlar

Kahkaha atmak stres yanıtı ile ilişkili olan kortizol, epinefrin ve dopac gibi bazı hormonların seviyelerini azaltır. Böylece stres, depresyon, üzüntü ve öfkeyi gidererek rahatlatmaya yardımcı olur. Gülmek,aynı zamanda ağrıları azaltır ve “endorfinler” denilen pozitif ve iyi hissetmenizi sağlayan hormonları salgılayarak anksiyete ve depresyon duygularını yok olmasına da yardımcı olur. Bu da aynı zamanda dikkati geliştirir ve nabız ve kalp hızının korunmasına yardımcı olur.

Kansere Karşı Korur!

kansere-karsi

Kanserin en büyük nedenlerinden birinin stresli ve sıkıntılı bir yaşam olduğunu artık hemen hemen herkes biliyor. Kanser hücrelerinin oluşumunu önlemek için ve bu hücrelerle savaşabilmek için kesinlikle son derece güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerekir. Seratonin hormonunun stres ve kaygı ile mücadele gösterdiğini biliyoruz. Bu hormonun salgılanmasının nedenlerinden birisi de pozitif enerji ve gülümseme. Hücrelerinizi korumak ve güçlendirmek için gülümsemenizi hiç bir zaman eksiltmeyin.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gülmenin Bilinmeyen 5 Önemli Yararı!

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend