İpeka Şurubu Nedir, Faydaları Nelerdir?


ipeka-surubu-nasil-hazirlanir

İpeka şurubu nedir, nası yapılır, faydaları nelerdir, neye iyi gelir, nasıl hazırlanır?

İpeka diğer bilinen adı ile altın kökü otu Güney Amerika çevresinde yetişir. Özellikle Brezilya ve çevresinde yetiştiriciliği yapılan bu bitkinin şurubunun birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir. 30 cm civarında bir bitki olan ipeka bitkisi, yaz kış fark etmeksizin tazeliğini ve rengini korur ve yapısında bulundurduğu fazla şeker ve nişasta sayesinde karbonhidrat bakımından oldukça zengindir.

İpeka Şurubu Nasıl Hazırlanır?

İpeka senenin neredeyse her mevsiminde özellikle de yağmurdan sonra toplanabilir. Yağmurun toprağı yumuşatmasıyla köklerin topraktan kolayca çıkması kolaylaşır. Kalınlaşan yan kökler kesilip alır ana kök ise toprağa tekrardan ekilir. Elde edilen kökler güneşte kurutulur ve üzerindeki topraklardan elendikten sonra toz haline getirilir veya olduğu gibi suyla karıştırılıp içilir.

İpeka Şurubu Nelere İyi Gelir?

ipeka-bitki

İçinde bulundurduğu şeker sayesinde tatlandırıcı olarak da kullanılan ipeka bitkisinin birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir. İpeka bitkisinin köklerinden elde edilen şurubun başta idrar sökmek olmak üzere böbrek hastalarına adeta ilaç etkisi vardır. Böbrek taşlarından şikayetçi hastaların son zamanlarda oldukça çok tükettiği ipeka bitkisinden yapılan şurup, idrar kanallarını açması ile hastaların ağrılarını gidermekte etkili bir yoldur.

Birçok doktor tarafından zehirlenmelere karşı bir nevi panzehir olarak kullanılmaktadır. İçinde bulundurduğu Emeti, Sefaelin ve Psikotrin sayesinde kusturma etkisi vardır. Ayrıca bu sayede mide duvarı çevresinde yaratmış olduğu ani uyarı ve tahriş sonrası balgam sökmeye de yardım etmektedir.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İpeka Şurubu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap