5 Adımda Kendinizi Tanıyın


Sadece beş adımda kendinizi tanıyın!

Zaman zaman varoluşumuzu anlamlı kılmak, iş, eğitim ya da özel yaşantımızda önemli kararlar vermek, iyi bir gelecek için yeni girişimlerde bulunmak gibi bir takım kritik süreçlerden geçmekteyiz. Peki, bu kritik süreçlerin başarı ile sonuçlanmasını ya da bize mutluluk getirmesini nasıl sağlarız? Tüm bu soruların kaynağı nasıl biz isek cevaplar da yine bizde. İşin özü kendini tanımak.

İlk Adım Kendini Dinlemek

kendini-dinlemek

Bugün insana ulaşmak teknolojinin gelişimi ile birlikte hayatımızın ayrılmaz parçası olan sosyal medya ile oldukça kolay. Peki, kaçımız bu olanağı en iyi şekilde kullanabiliyoruz? Bunca görüntü, ses akışına maruz kalan bizler birbirimiz gerçekten görüyor ve duyuyor muyuz? Daha da ötesinde kendi varlığımızı duyumsuyor muyuz? Bir süreliğine çevrimdışı olmanın ve içimize dönmenin belki de tam vakti. Bir saatin noksansız tik takları gibi. Kendimizi bir dinlemeli.

İkinci Adım – Sorguluyorum

kendini-sorgulamak

Ben kimim, neyim, neredeyim? Derinden de başlayabiliriz irdelemeye. Yaşantımız sorgulamakla da yetinebiliriz. Şuan neler yapıyorum? Aslında ne yapmak, nerede olmak istiyorum? Ben nelerden hoşlanıyorum, beni rahatsız eden şeyler ne?

Üçüncü Adım – Ayrıntıda İz Sürmek

ayrintida-iz-surmek

Sorgulama aşamasını geride bırakırken daha kapsayıcı ama yüzeysel sorularla yetindik. Oysa biliyoruz inci tanelerine derin sularda rastlaşıldığını. Tüm duyularımız algının almacında şimdi.

Dördüncü Adım – Etkileşim

etkilesim

Kendini tanımak işi kendimize çevirdiğimiz bakışlarla bitmiyor. Dinlemekle de tamam değil. Bir de bizi çevreleyen varoluş var. Hani bir süreliğine sıyrıldığımız. Şimdi ona dönmek vakti. Eskilerden ayna misali. Onda ne kusur varsa kendimizden bilmeli, güzellikleri de bir nebze güzelliğimizin aksi.

Son Adım – Olmak

olmak

Bunca uğraşın, tanışıklığın bir sebebi vardı. Bir de sonucu olmalı. Artık yabancısı değiliz kendimizin. Öyle ise dost yüzünü bir de kendimize göstermeli..

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Adımda Kendinizi Tanıyın

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap