Cinsel Tabular Nelerdir?


cinsel-tabular-nelerdir

Cinsel tabular nelerdir? Cinsel tabularımızdan vazgeçebilir miyiz?

Her insan büyür gelişir ve belli ihtiyaçlara sahip olur. İnsan doğasının önemli ihtiyaçlarından biri de cinselliktir. Cinsellik sadece çocuk yapmak için değil sağlık açısından da önemli bir yere sahiptir.

 Toplum Baskısının Cinsel Tabulara Etkisi

toplumsal-cinsel-baski

Cinsel tabular dendiğinde ilk akla gelen kategori yoğunlukla kadın oluyor. Toplum tarafından geçmişten günümüze gelen ahlak, kültür, din gibi kavramların kadın üzerinde oluşturduğu baskıların gün geçtikçe yoğunlaşması ve çirkin bir hal alması toplumun ilerleyişine ve gelişimine çok büyük etkisi oluyor. Gelişen ülkelerde cinselliğe verilen değerin toplum açısından etkisine bakıldığında kıyaslanabilir bir fark görülmektedir. Kadına yapılan toplumsal baskının başlangıcı aslında çocukluktan başlamaktadır. ”Sen kızsın gece sokağa çıkamazsın.” , ”Açık kıyafetler giymeyeceksin.” , ”Erkeklerle arkadaş olamazsın” vs… Daha çocukluktan başlayan bu tür dayatmaların öz güven eksikliği yarattığı, girişimciliğin kısıtlandığı ve aslında hayal gücünün bile durdurulmasına sebep olabilir. Cinselliğin erkeğin doğal ihtiyacı olarak görüldüğü ve kadın için ahlaksızlık olarak kabul edildiği bir toplumun sağlıklı bir mantaliteye sahip yaşam sürmesi beklenemez elbette.

 Sağlık İçin Cinselliğin Önemi

cinsel-saglik-faydalari

Cinsellik hemen her yerde karşımıza çıkan aslında doğal yaşamın bir parçası olmaktadır. Erkek için temel ihtiyaçlar arasına giren bu olay aslında kadın içinde bir o kadar ihtiyaçtır. Cinsel hayatı sağlıklı olan ve güzel ilerleyen insanların uyku problemleri giderilir, felç riski azalır, kalp damar rahatsızlıkları oranı büyük oranda aza indirgenir ve en önemlisi ruhsal açıdan kendilerini huzurlu hissederler.

 Kadının Korkusu Bekaret

kadinin-bekaret-korkusu

Bekaret denilen olay bebeklerin cinsel organının dışarıdan gelecek mikroplara bakterilere karşı korunması için var olan ufak bir zardır. Yani kız çocukları büyükçe ve belli bir yaşa geldiklerinde bu zarın hiç bir önemi yoktur. Günümüzde bekaretin tamamen namusla ilişkilendirilmesinin sebebi kadının tek bir erkeğe ait olması gerektiğine inanılan ve böyle kabul görülen geçmişten gelen kültürel bir inançtır sadece.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cinsel Tabular Nelerdir?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend