Hangi Mevsimde Hangi Parfüm Kullanılır?


hangi-mevsimde-hangi-parfum-kullanilir

Hangi Parfüm Hangi Mevsimde Kullanılır? Yaz ve kış aylarında parfüm kullanımı

Parfüm, kişiliğin, stilin ve kombinlerin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Koku, insanın kendini ifade etmesini sağlayan bir duyudur aynı zamanda. Modanın da vazgeçilmezidir. Parfüm modası da takip edilmelidir. Parfüm seçimlerini etkileyen birçok faktör vardır. Kişi üzerinde duruşu, ten rengi, gidilecek yer, kalıcılık, mevsim bunlardan birkaçıdır. Bu yazıda mevsimlere göre parfüm seçiminden ve bunun öneminden bahsedilecek.

Bazı kokular her mevsime uygun değildir. Örneğin yazın ağır kokular kullanmak bunaltıcı olabilir. Ya da kışın daha kalıcı ve ağır kokular tercih edilebilir. Bu nedenle mevsimlere göre parfüm seçmek oldukça önemlidir.

 Kışın Kullanılacak Parfümler

soguk-havalarda-kisin-parfum

Soğuk havalar parfüm kokularının daha çabuk uçmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle kışın ağır kokuların tercih edilmesi daha iyi bir tercih olacaktır. Bunlara örnek olarak daha odunsu ve baharatlı kokular verilebilir. Kış aylarında oryantal esansların ve amber, tarçın, misk, vanilya, balkabağı, ağaç kokularının kullanılması uygun olacaktır. Ayrıca kış parfümlerinde daha fazla alkol oranı bulunmaktadır.

 Yazın Kullanılacak Parfümler

yaz-aylarinda-parfum

Sıcak havalarda kokular soğuk havalara göre daha kalıcı olur. Bu yüzden ağır kokuların yerini daha hafif ve ferah kokulara bırakması daha uygun bir seçim olacaktır. Ayrıca yazın ağır kokular kullanmak bunaltıcı olabilir ve baş ağrılarına sebep olabilir. Yaz parfümleri kış parfümlerine göre daha ferah, canlı ve tazedir. Yaz parfümlerinde menekşe, yasemin gibi çiçeksi kokular; greyfurt, çilek, limon, kavun gibi meyveli kokular ve vanilya kokuları kullanılır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hangi Mevsimde Hangi Parfüm Kullanılır?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend