Hesabı Kim Ödemeli?


hesabi-kim-odemeli

Yemek sonrası hesabı kim öder? Kim ödemeli?

Sevgiliyle veya kız arkadaşla birlikte gidilen yemeklerde en fazla düşünülen ve tartışılan konulardan birisi de çıkışta hesabın ödenmesidir. Aslında üzerinde çok da fazla durulmaması gereken bu konu ikili ilişkileri geliştirme açısından sıkça tartışılır ve bazen de içinden çıkılamaz bir hal almaktadır. Hesabı erkek mi öder? Birlikte mi ödemeli? Hesabı kız ödeyebilir mi? Birlikte ödenirse yanlış anlaşılır mı? Bu tarz sorular bir çok kişinin kafasında yer etmiş durumdadır.

Hesabı Erkeğin Ödemesi

erkegin-hesabi-odemesi

Kadın erkek ilişkilerinde çiftler belli bir mekana oturduklarında hesabı kimin ödeyeceği konusunda bazı sorunlar yaşayabilir. Bazı kadınlar hesabı erkeğin ödemesi gerektiğini düşünür. Bu fikir, birçok açıdan bakıldığında erkek egemen toplumda erkeğin para kazanma açısından aktif, kadının ise bu konuda pasif oluşundan kaynaklanır. Bundan yaklaşık 50-60 sene kadar önce kadınlar iş hayatında çok fazla aktif olmadıklarından para kazanmaları da olanaksızdı. Bu sebeple hesabı erkeğin ödemesi gerektiği fikri o zamanlardan kadının aklına yerleştiğinden günümüzde de hala geçerliliğini sürdürebilen bir durumdur. Hesabın erkek tarafından ödenmesi gerektiğine inanan kadınlar kendilerini bu konuda geri çekerler ve hesap ne kadar yüklü de olsa kendilerini ödemeye dahil etmezler. Bazen erkekler de bu konuda kadınlarla aynı düşünür. Hesabı kendilerinin ödemeleri gerektiğini, erkeğin olduğu yerde kadının hiçbir şekilde bir şeyin ücretini vermemesi gerektiğini düşünürler. Bu fikir de gene erkek egemen toplumun dayattığı bir algıdır. Erkek bu durumda kadını pasifleştirmeye çalıştığından kendini maddi açıdan dahi ondan üstün görür ve hiçbir yerde hiçbir ödeme yapmasına izin vermez.

Ortaklaşa Ödeme

ortaklasa-odeme

Bazı kadınlar ise hesap ödeme işinin hem erkek hem de kadın tarafından yapılmasını savunurlar. Çünkü ikisinin de yiyip içtiği şeylerin parasını erkek tek başına öderse haksızlık olacağını düşünürler ki durum gerçekten de öyledir. Çiftler bu konuda önceden uzlaşmalı ve hesabı beraber ödeyecekleri konusunda hemfikir olmalıdır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hesabı Kim Ödemeli?

Giriş Yap

Captcha!

reset password

Geri
Giriş Yap

Send this to a friend