Bizimle iletişime geçin

Yaşam

Kadınları Sakal Mı Bıyık Mı Etkiler?

sakalli-erkek-mi-biyikli-erkek-mi

Bıyıklı Erkek mi Sakallı Erkek mi?

Dış görünüş kişiden kişiye değişen bir olgu olsa da genelin hemfikir olduğu ortak bir cevap vardır elbette. Her kadın için aynı olmasa da kadınların sakala daha düşkün olduğu gözlenmiştir. Yapılan araştırmalar ve anketler de bunu doğrular niteliktedir. Sakalın erkeğin makyajı olduğu birçok kadın tarafından düşünülmektedir. Ayrıca sakallı erkekler kadınlar tarafından daha erkeksi bulunurlar ve bu da onları mest eder çünkü her kadın dışarıdan sert otoriter görünen bir erkeği daha çekici bulur. Bunun sebebi kadınların her ne kadar ihtiyaç duymadıklarını söyleseler de bir erkeğin gücü altında kendilerini güvende hissetme arzularından kaynaklanır.

 Sakalın Görünüme Ve Sağlığa Etkileri

sakalin-etkisi

Erkeklerde sakal cinsel kimlikle bağdaştırılır. Yani kadınların eş seçiminde sakalın katkısı olduğu düşüncesini ileri sürer. Günümüz uzmanlarının da yaptığı araştırmalar sonucunda kadınların sakallı erkekleri, bıyıklı erkeklerden daha çekici bulduğunu ortaya koyar. Kadınlar tarafından daha etkileyici görünmenin de dışında, sakalın sağlık açısından birçok faydası olduğu da bilim adamları tarafından kesinleştirilmiştir. Bunlardan bazıları cilt kanserini önlemeye yardımcı olması, geç yaşlanmayı sağlaması, astım ve alerjiye karşı duvar görevi görüp korumasıdır.

 Bıyıklı Erkekler Hakkındaki Düşünceler

karizma-biyik

Bıyıklı erkekleri de çekici bulan birçok kız olsa da oran olarak sakala göre daha az olduğu bilinmektedir. Bunların bazı nedenleri vardır. Bazı kadınlar bıyıklı erkeklerin olduğundan yaşlı göründüğünü düşünmektedirler bu da onları, karşısında genç ve dinamik birini göremediği zaman partnerinden uzaklaştırmaktadır. Bazı erkeklerin ise bıyığa model yapıp çok fazla uzattıkları gerekçesi ile araştırmalarda kadınlar tarafından bunun onlarda demode ve sıkıcı durduğu yorumunu yaparak itici bulduklarını dile getirmişlerdir. Ayrıca sakal ve bıyığı bir arada çok çekici bulan kadın kitlesi var olduğu anketler sonucu ortaya çıkmıştır. Fakat bu konu öznelliğe açık olduğu için hiçbir zaman net bir cevabı olmamakla birlikte araştırmalar anketlerin çoğunluk olduğu sonucunu vermektedir.

Tıkla Yorum Gönder

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Nedir? Nasıl Yapılır?

Sunum Yaparken Beden Dili Nasıl Olmalıdır?

Birçok insan topluluk karşısında konuşma veya sunum yaparken nasıl duracağını, ellerini ya da kollarını nereye koyması gerektiğini bilemez. Farkında olmadan sergilediği vücut dili ile de dinleyiciye/izleyiciye yanlış bir izlenim verme riski içerisindedir. O zaman sunum yaparken beden dili nasıl olmalıdır? Şimdi sizler için vereceğimiz birkaç ipucu ile yapacağınız sunum esnasında beden dilinizi doğru kullanabilir ve dinleyiciler üzerinde etkili bir izlenim yaratabilirsiniz.

Sunum Yaparken Beden Dili Nasıl Olmalı?

Sunum esnasında dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Birazdan size vereceğimiz maddeler doğrultusuna, sunumlarınızı daha etkili hale getirmeniz kaçınılmaz olacaktır. O zaman hadi başlayalım!

Asla Dinleyicilere Sırtınızı Dönmeyin!

Burada önemli bir püf noktası bulunmaktadır. Sunumunuza kesinlikle yeterli ölçüde hazırlanmalısınız. Eğer sunumunuza yeteri kadar hazırlık yapmamışsanız, laptopunuza, notlarınıza vs. bağlı kalırsınız. Bu durumda siz bir şey anlatırken karşı tarafa (dinleyicilere) değil de onlara sırtınızı dönüp slayt veya not okumaya başlamış olursunuz. Bu kesinlikle tavsiye edilmeyen bir sunum yöntemidir. Unutmayın! Dinleyiciler veya katılımcılara hiçbir şekilde sırtınızı dönmemeniz gerekiyor. Diyelim ki sunum sırasında zor durumda kaldınız, mutlaka laptopunuz ya da bilgisayarınızdan destek almanız gerekli. Bu tür bir gereksinim olma ihtimaline karşı bilgisayarınızı veya notlarınızı önünüzde duracak bir masa ya da kürsüye koymayı tercih edebilirsiniz.

Dinleyici Karşısında Saklanmayın!

Sunum yapma stresi içerisine giren kişiler genelde şöyle düşünebiliyor; “Eğer kürsünün arkasında durursam, dinleyiciler beni daha az görür ve göz göze gelir. Böylece fazla strese girmemiş olurum. O zaman da rahatça anlatırım.” Unutmayın! Böyle bir düşüncenin çok bir dezavantajı var. Nedir o dezavantaj? Siz kürsünün arkasına gittiğinizde düşüncenizde de yer alan göz göze gelmeme durumu bir noktada gerçekleşebiliyor ve iletişim kanallarını kapatmış oluyorsunuz. Dinleyiciler sizi ne kadar az görürlerse sizinle karşılıklı etkileşime geçmeleri, kendilerini anlattığınız şeyin içerisinde bulmaları maalesef çok da mümkün olmuyor.

Evet! Bu nedenle yapmanız gereken bir diğer hamle; Kürsüsünün arkasına saklanma! Oturarak anlatma! Dinleyicinin karşısında olmaktan korkma! Çık ortaya özgüveninle, açık bir şekilde beden dilini etkili kullanarak dinleyicilere ne sormak istiyorsan ya da ne anlatmak istiyorsan onu paylaş. Kürsüler önünüzde engel olmasın!

Öldürücü Darbe Göz teması

Sunum yaparken beden dili nasıl olmalıdır sorusunun önemli cevaplarından bir diğeri de göz temasında saklıdır. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir. “Şimdi karşımda dinleyiciler var. Bazen 10 kişi oluyor, bazen de 1000 kişi olabiliyor. Her biriyle tek tek göz temasını nasıl kuracağım, nasıl kurabilirim ki?” Merak etmeyin bu soru yeni sunum yapmaya başlayan kişilerin aklına gelen sorulardan bir tanesi. Cevabı ise oldukça basit. Net bir şekilde Hayır! Eğer bir topluluğa bir şeyler anlatmaya çalışıyorsanız, yapmanız gereken tek şey şu; dinleyici kitlenin alnının üzerinden şöyle bir bakış atıp geçmek. Dinleyici kitlesini beyninizde küçük gruplara ayırın ve grupların üzerinde bakışlarınızı gezdirin. Bu şekilde dinleyiciler ile tek tek göz teması kurmak yerine alınlarının üzerinden bakış atıp geçtiğinizde, insanlar onlara baktığınızı düşünürler.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta; yere ya da yukarı bakarak bir şeyler anlatmamak. Yere bakarak anlattığınız bir sunum esnasında karşı tarafa bir miktar özgüven probleminiz olduğunu, anlatmaya çalıştığınız konuya çok da hakim olmadığınızı, bununla birlikte bir miktar üzüntü ve suçluluk hissi içerisinde bulunduğunuzu gösterir.

Gözünüzü dinleyicilerden yukarılara çevirip konuştuğunuzda ise ukala gibi algılanabilirsiniz. Bir süre sonra sizin bu tavrınız karşısında dinleyiciler size sert sorular sormaya ve bu ukala şekilde görünen tarzınızı aşağıya çekmeye çalışabilirler. Bu nedenle, pozitif bir çizgi içerisinde, yere ya da yukarıya bakmadan, dinleyicilerle eşit göz teması kurmaya mutlaka özen göstermelisiniz.

Herkesi Kucaklayın

Bazen sunum sırasında şöyle bir hata içerisine girdiğimiz oluyor… Diyelim ki konu hakkında dinleyiciler arasından bir soru geliyor. Soruyu dikkatlice dinliyorsunuz ve soru geldikten sonra sunum yapan kişi olarak, cevabı yalnızca soruyu soran kişiye bakarak yanıtlıyorsunuz. Bu şekilde ne yapmış oluyorsunuz? Sunumunuzu yalnızca karşılıklı iki kişi arasında geçen bir diyaloğa dönüştürüyorsunuz. Bu durumda diğer dinleyiciler ne yapıyor? Cep telefonları ile oynamaya başlıyorlar veya aralarında sohbete başlıyorlar. Kesinlikle haklılar. Siz sunum yapan kişi olarak tüm dinleyicilerinize hitap etmelisiniz. Soru tek bir kişiden gelmiş olabilir ancak cevabınızın dinleyicilerin tamamını ilgilendirebileceğini ve bütünlüğü bozmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Okumaya Devam Et

Nedir? Nasıl Yapılır?

Instagram Tanıtım Silinirken Hata Çözümü

İnstagram tanıtımlarını yayından kaldırırken veya durdururken alınan hataların çözümünü açıklıyoruz.

İnstagram reklamları silinirken hata oluşması veya tanıtımın yayından kaldırılması anında alınan hatanın çözümüne gelin birlikte bakalım.

Instagram reklamları son zamanların en sık kullanılan reklam çeşidi arasında yer almaktadır. Instagram kullanım oranının artması ile orantılı olan bu gelişme birçok kullanıcının deneyimleri arasındadır. Özellikle instagram üzerinden satış yapanlar veya takipçi kitlesini yükseltip bilinirliliğini artırmak isteyen kullanıcılar günlük, haftalık veya aylık reklamlar vermektedirler. Ayrıca instagram üzerinden tanıtım yapabilmek için herhangi bir işletme veya içerik üretici hesabına sahip olmanız gerekmektedir.

Verilen reklamların performansı uygulama üzerinde yer alan tanıtım istatistiklerinden kolayca takip edilebiliyor. Verimli olmayan instagram tanıtımlarını gereksiz ücret ödemek yerine zamanı gelmeden de sonlandırabilirsiniz.

Yayından kaldırmak istediğiniz instagram tanıtımının üzerine tıklayıp en altta yer alan tanıtımı durdur veya tanıtımı sil butonuna tıkladığınızda yayından kaldırabilirsiniz. Ancak bazen instagram tanıtımını yayından kaldırırken sistemsel bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Merak etmeyin paranız boşa gitmeyecek ve şimdi belirteceğimiz yöntem ile hata aldığınız instagram tanıtımını sonlandırabileceksiniz.

Dikkat Bu Yöntem Yayındaki Tüm Tanıtımları Sonlandırır!

Yayınlamış olduğunuz instagram tanıtımı silinirken hata alırsanız şu yöntemi izleyebilirsiniz. Ayarlar bölümünden hesap sekmesine tıklayınız. Burada sayfanın en altında yer alan kişisel hesaba geçiş yap butonuna tıklayınız. Hesabınızın kişisel hesaba dönüşmesini bekleyiniz ve sonra tekrar ayarlar hesap sekmesinden işletme hesabına geçiş yapınız. Merak etmeyin daha önce yapmış olduğunuz kişisel hesap ayarları değişmeyecektir. Şimdi bildirim (kalp) sekmesine gelin ve en üstte yer alan tanıtımları tıklayın. Artık herhangi bir tanıtımınızın olmadığını göreceksiniz.

Okumaya Devam Et

Yaşam

Tarihe Işık Tutan Yapıt Payitaht Abdülhamid

Tarihimizi anlatan birçok dizi ve film perdeye yansıtıldı şimdiye kadar. Çoğu gerçeklikten uzak ve başarısız olsa da başarılı olan tarihi dizilerimizin sayıları oldukça azdır. İşte tüm değerleri ile Payitaht Abdülhamid.

payitaht-abdulhamid-dizi

Yakın tarihimizin söndürülmeye unutturulmaya çalışılan ışığı Sultan Abdülhamid, son zamanlarda derin tarih araştırmalarının ve bu doğrultuda ortaya konan sanatsal yapıtlarla günümüz insanına tanıtılıyor ve öğretiliyor.

Payitaht Abdülhamit dizisi 119 bölüm ile şanlı tarihimizde yerini alan Sultan Abdülhamid’in hayatını konu alarak yaşanan olayların daha iyi anlaşılması adına yüksek yatırımlarla seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. Tarihi dizi yapmak zordur. Yakın tarihi konu alan bir dizi yapmak ise oldukça zordur. Bu nedenle başta dizinin yapımcısı olmak üzere bu projede emeği geçen herkesi tek tek tebrik etmek gerekli.

Bilinen bir gerçektir ki tarihimiz çoğu zaman çarpıtılarak veya küçümsenerek insanımıza yansıtılmaya ve öğretilmeye çalışıldı. Bunun nedenlerini aslında şimdilerde birçoğumuz biliyor ve farkındayız.

Tarih Dizilerden Öğrenilir mi?

Şunu belirtmek gerekli ki tarihimizi sadece dizilerden veya filmlerden öğrenmemek gerekir. Çünkü bilirsiniz filmler ana konuyu birebir yansıtsa da mecburen ayrı bir senaryonun da yazılıp yayınlanmasını gerektirir. Bu nedenle bu tarz sanatsal yapılarda geçen olayları birebir aynı gibi kesinlikle düşünmemelisiniz. Gerçekliğinden emin olduğunuz ana konuyu yakalamaya çalışmalısınız.

Sultan Abdülhamid gibi Osmanlı Devleti ‘nin yıkılma döneminde neredeyse insan üstü bir siyaset, cesaret ve feraset örneği gösteren padişahımızın elbette ki hayatını doğru okumalı ve anlamalıyız.

Değerlere Sıkı Sıkıya Sahip Çıkan Cennet Mekan Abdülhamid Han

Özellikle dinimize, sahip olduğumuz topraklara ve değerlere sıkı sıkıya sahip çıkan Sultan Abdülhamid’ in son dönemlerinde dile getirmiş olduğu “Hakkımı Helal Etmiyorum” sitemini de bilmeyeniniz yoktur. Bu konuşmanın benzerinin geçtiği bir sahne dizide canlandırılmış. Birebir aynısı olmasa da konu bakımından sapma olmaması olayı az da olsa gözünüzde canlandırabilmeniz ve konuyu anlayabilmeniz açısından bu sahneyi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Türk dizilerinin klasik süresi olan 120 dakikayı doldurma gayreti ile dizinin bölümleri uzun gelebilir. Ancak internet üzerinden birçok dizi izleyicisinin yaptığı gibi gereksiz sahneleri hızlıca ilerleyerek izlemeye başlamanızı tavsiye ederiz. Dizinin şimdiye kadar yayınlanmış olan tüm bölümleri youtube üzerinde yer almaktadır.

Okumaya Devam Et

İlgi Odağı İçerikler